| chiftelutacrocanta a întrebat:

De ce frica de a-ti pierde persoana iubita e atat de mare? Persoana iubita vorbeste cu altul deja te uiti gelos,persoana iubita nu ti-a facut de mancare deja crezi ca nu te iubeste, persoana iubita nu te baga in seama deja te superi ca te-a respins, lucrurile astea marunte e bine sa ti cont de ele? Daca ti-e persoana iubita atunci trebuie sa-ti faca pe plac mereu?

7 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
Pentru cei gelosi si disperati, e ceva normal...
Se mai mira de ce au fire albe si riduri la 30 de ani.
Ma mir cum dorm noaptea, prima faza e prea exagerata.
Acum sa nu fi gelos niciodata chiar deloc si sa fi indiferent la orice, deja cazi in extrema cealalta.

| RAY a răspuns:

Pentru ca o iubesti si crezi in ea de asta, pentru ca doare cand te inseala cu altul, bine in ziua de azi nu are rost sa fi gelos la cat de serioase sunt fetele eu vorbesc de secolul 21 anul 2017 atunci era aiurea in prezent avem roboti pe post de iubita

| Freya1 a răspuns:

Nu poti sa exagerezi si sa incerci sa controlezi o persoane. Orce om e gelos sau simte nevoia de atentie dar nu in exces iubeste si pretuieste persoana de langa tine ca daca esti pisalog sau exagerat va pleca

| RoCkKiD a răspuns:

Exista studii pe tema asta si procesul functioneaza la fel ca in cazul dependentelor. In momentul in care de desparti de persoana "iubita" e ca si cum te-ai lasa de fumat sau alt drog. Frica vine din cuza ca stii cum e fara drogul respectiv si psihicul tau nu vrea asta.

In aceiasi ordine de idei, de aia e mai usor daca te desparti ca ti-ai gasit pe altcineva, inlocuiesti un stimul mai mic cu unul mai recent si mai intens.

| DeathOfDreams a răspuns:

Prima întrebare n-ar trebui să fie în aceași categorie cu celelalte.

Să-ți răspund la ea totuși, deși găsești răspunsul în întrebare. Fiindcă o iubești, iar atunci când iubești pe cineva, nu vrei să stai departe de persoana respectivă.

Legat de celelalte întrebări, dacă simte cineva toate alea, înseamnă că e o problemă cu anxietatea, neîncrederea în persoana de lângă și propria persoană.

Dacă ajungi în punctul să te întrebi toate chestiile alea și să devi atât de neîncrezător, ar trebui să-ți pui semnul întrebării asupra propriei persoane, nu a celeilalte.
Și să ai încredere, fiindcă lipsa ei poate să ducă la lipsa persoanei de lângă tine.

Nu-ți poate face nimeni pe plac mereu, și nici n-ar trebui. Pe lângă faptul că trebuie să există o balanță între parteneri, trebuie să ai o atitutdine destul de fițoasă dacă ai veșnic așteptări că orice poftă-ți va fi implinită de celelalt.

| August99 a răspuns:

Deoarece cand iubesti pe cineva si face lucrurile de mai sus incepi sa iti faci filme si sa exagerezi in unele cazuri. pentru ca intr-un fel vrei sa fie doar a ta si ce ai face tu pentru ea vrei sa faca si ea pentru tine. Trebuie sa ne dam seama ca unele persoane iti arata iubirea altfel... in fine. Frica e mare pentru ca lasam persoanele care le iubim sa devina "fericirea noastra" si asta uneori e gresit

| Wordofthat999999 a răspuns:

Salut! Toate aceste frice te afectează si asa se intampla cu toata lumea cand iubeste pe cineva, daca iubesti o persoana acea persoana nu este un robot care sa o manevrezi cum doreste inima ta, e o fiinta umana plina cu drepturi si trebuie sa gandesti ca daca esti orgolios si gelos din orice lucru iti dai seama ca e enervant, greseala oamenilor este ca se ataseaza repede de anumite persoane si prind drag de ele fara sa se gandeasca dinainte la consecinte ca vei iubi o persoana care chiar nu te merita sau in cel mai rau caz si fara sa vrei devii stresat "oare ce face?", " vorbeste cu cineva?","de ce nu ma baga in seama ", "de ce nu a facut aia " etc deci intotdeauna analizeaza nu te asta prea repede si prea mult, fii putin mai indiferent cu tot si nu forta lucrurile lasa sa cada de la sine, comportate normal si cat mai bine, controleaza-te in unele cazuri, daca se intampla unele incidente asa a fost sa fie, poate persoana nu era de tine si nu erati compatibili si sa nu iti para rau ca dupa vei realiza ca a fost mai bine asa decat mai tarziu, iar cu timpul iti vei gasi adevarata pereche si stresul provocat ca iti vei pierde persoana iubita este datorita faptului ca obs ca este ceva neregula cu anumite fapte provocate de ea sau el, deci esti conștiincios/a ca acea persoana cam calca stramb si nu te merita ca daca te doreste cu adevarat ar fi fost maimaok ok si nu ar mai fii fricile astea, dar... nu strica putina comunicare mai sunt si drame intr-o relatie.