| AlexDorinel a întrebat:

De ce in multe tari vestice drogurile relaxante și LGBT sunt legale iar în Romania biserica (grămadă de milioane de bătrâni pensionari) are atâta putere și se opune?

Sunt curios ce o sa facă Romania in caz de o să dea UE o directivă sau o lege ceva sa legalizeze chestiile astea obligatoriu. Pe bune suntem în 2021 iar bătrânii inca sunt la putere în Romania.

34 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu cred ca are influenta biserica.
La noi legile se modifica doar cand exista unul sau mai multe interese "neortodoxe". Din vanzari LEGALE de canabis nu ar castiga nici un politician nimic. Mai degraba sprijinind o retea de traficanti de substante, vor avea mult de castigat.
Legalizand canabisul, scade pretul substantelor si raman fara venituri niste mafioti.

Răspuns utilizator avertizat
| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru AlexDorinel):

Traficantii aia, au undeva, probabil la nivel mai inalt, relatii cu niste baroni din politica, cu influente inclusiv in politie, justitie samd.
Traficantul da marfa foarte scump, ca sunt riscuri mari, apoi imparte profitul cu baronul si oamenii legii.
Legalizand, omul legii si baronul raman doar cu salariile, adica foarte putin, in comparatie cu nivelul de trai cu care s-au obisnuit.
De aia nu se stopeaza nici taierile padurilor, traficul de tigari aduse din Moldova si Ucraina (direct prin vama, cu spaga). Ca e o retea din care se alimenteaza multe.

Răspuns utilizator avertizat
| relian a răspuns (pentru AlexDorinel):

Vrei sa stii cum sta treaba cu drogurile legale in unele state americane?laughing
Da sunt state de unde poti cumpara marijuana,deci doara asta nu toate drogurile,dar este fix problema ta daca folosesti sau nu.

Acu tu daca ai fi intr-un stat de asta si sa zic folosesti drog legal,de te afla aia la munca ca te droghezi te da afara laughing
Asta e legea,esti prins drogat,te pun aia pe liber,asa se procedeaza. Oorice companie asa din cand in cand,vin muncitorii la munca dimineata,apare sefu si spne : X,Y s Z megeti si faceti test de drog acum laughing
Daca refuzi esti deja pus pe parcare,esti liber de job.
Te duci unde ti se indica,faci testul si daca esti negativ e ok, daca esti pozitiv, esti pus pe liber laughing orice companie are nenvoie de oamenii curati nu de drogati laughing
De relaxat te relaxezi in weekend cand ai liber, dar nu luand droguri, alea nu te relaxeaza, alea te distrug.

Răspuns utilizator avertizat
| relian a răspuns (pentru AlexDorinel):

Asa e acolo e numa lapte si miere, ii tine pe aia statu acasa laughing tu habar nu ai ce face Franta.Mai mari putori ca in Franta no sa gasesti, vorbesc ca oameni.
Pai ce mai astepti baga si tu ceva papadie, daca tot le tii partea laughing

| Mosotti a răspuns:

"în Romania biserica (grămadă de milioane de bătrâni pensionari) are atâta putere și se opune?".

Raspunsul este "de prosti".

Daca va da UE o directiva, ne vom conforma pentru ca oricum ei ne comanda in toate, politica ta ti-o fac ei, iar daca nu vrei, incep cu sanctiuni dure, iti taie imprumuturile si va fi nenorocire, si o sa fie "legalizati, faceti ce vreti..ca murim de foame".

Au avut grija sa fi dependent total de ei, si acum te are la mana.

| relian a răspuns:

Batran esti tu laughing mai exact tanar cu gandire de sub copil de gradinita.
No sa dea nimeni nici o lege obligatorie la ce spui tu.Atat timp cat locuiesti intr-o comunitate,atunci te supui celor multi,majoritatii,iar daca majoritatea spune ca nu vor droguri,aia ar trebuie sa se faca.
Vad bati campi ca de obicei,ce au construit batranii,aia n stiu nimic bla bla.
Uite ia America,sunt state unde se vand droguri,dar sunt unde nu se vad unde este ilegal sa folosesti,ori sa vinzi droguri, ori prostitutia este ilegala.

Uite un exemplu statul Texas al doilea ca orice in statele unite, deci ca si bogatie, este interzis drogurilor si prostitutiei.
Asta na impiedicat statu sa fie cel mai bogat.
Daca vinzi droguri la lume, ori lasi prostitutia legala nu devii mai bogat, nu arata ca aia is inapoiati asa cum sustii tu laughing

| Mayhem666 a răspuns:

Ce bine ca ne-a mai scapat covidul de cativa dintre batrani, ca poate asa o sa devina si tara noastra mai deschisa la minte si o sa arunce la gunoi gandirea aia primitiva pe care batranii o au.

| anonimus010101110 a răspuns (pentru Mayhem666):

Daca nu ar fi fost batranii, unde am fi ajuns? nicaieri, din cauza lor suntem aici, a r trebui sa le fim recunoscatori pentru ce au facut, nu sa le dorim moarte, iar cat despre gandire, crede ma, batranii sunt mult mai intelepti

| goguPatent a răspuns (pentru anonimus010101110):

Foarte intelepti. De aia avem partidele care le avem in parlament. Ca in intelepciunea lor batranii nostri se vand pe o sticla de ulei.

| anonimus010101110 a răspuns (pentru goguPatent):

Si tu acum, esti la fel ca restul, cataloghezi o tara dupa conducatori, sa iti fie rusine, pari genu de om batut in cap care sustine lgbt si rahaturile de genu

| Mayhem666 a răspuns (pentru anonimus010101110):

Unde am ajuns? Adica in ruine? De ce sa le multimim ca ne-au adus in stadiul deplorabil in care suntem?
Cat despre intelepciune, crede-ma, sunt departe de a fi intelepti.

| goguPatent a răspuns (pentru anonimus010101110):

Conducatorii unei tari sunt alesi de populatie si sunt oglinda poporului. Lucru confirmat perfect de conducatorii nostri si de poporul roman.

Sustin orice forma de exprimare sexuala si religioasa atat timp ca nu ii expune pe altii fara voia lor.

Efectiv nu imi pasa cine cu cine face sex acasa la ei. La fel nu imi pasa cine la cine se roaga in casa la el sau in biserica lui.

| anonimus010101110 a răspuns (pentru Mayhem666):

Ca noi tineri suntem mult mai intelepti, nu? si ca sa stii doar, vorbeam de batrani in general, nu doar de batrani romani, crezi ca america sau alte tari mai dezvoltate au fost create de tineri? nu, batrani le au creat, batranii au muncit 40 de ani sau mai mult ca sa construiasca ceva si cand in sfarsit ajung la pensie toti putoii si copii tanci se plang ca sunt prosti, uita te la tatal tau, nu te cunosc personal, sa presupunem ca e batran, dupa ce a muncit atata timp ca sa duci tu un trai mai bun crezi ca merita sa moara doar pentru ca e batran? gandeste te si la altii nu numai la tine, ca batranii au construit tot ce vezi in jur

| anonimus010101110 a răspuns (pentru goguPatent):

Dar de dictatura ce spui? si au putut ei alege conducatorii? nu, totul merge pe pile si majoritatea ce intra in pilele astea sunt hoti

| goguPatent a răspuns (pentru anonimus010101110):

Ce dictatura? Ce pile? Ce nevoie au incompetentii de pile si dictatura sa ajunga in guvern si parlament cand sunt votati cu 2 maini daca s-ar putea de 80% din publicul 60+?

| anonimus010101110 a răspuns (pentru goguPatent):

Nu ca esti batut in cap, du-te sa sustii lgbt si toate cacaturile de genu in contiunare, cu astfel de oameni nu se poate discuta, ar trebui sa va fie luat dreptul la internet si la libera vorbire

| Mayhem666 a răspuns (pentru anonimus010101110):

"gandeste-te si a la altii, nu numai la tine" e cel mai prost sfat pe care cineva il poate oferi.

Răspuns utilizator avertizat
| 19flo79 a răspuns:

Cu rabdarea treci si marea laughing

O sa vina si la noi totul la liber

Răspuns utilizator avertizat
| 19flo79 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Acum... te vei grabi undeva pana atunci laughing

Faci un citi-break la Amsterdam si rezolvi seceta laughing laughing

| svenhassel13 a răspuns:

Să înțeleg că susți LGBT-ul? Încă puțin și-ți dau certificat de dobitoc. Dacă vrei droguri, du-te prietene la colț de stradă, vei găsi garantat. Nu trebuie să fie legale. Ce probleme ai cu biserica? Te-ai gândit o secundă dacă mâine știința ar înțelege cum s-a format universul și ar spune la Tv că Dumnezeu nu există, toată lumea ar lua-o razna? toți ar face ce vor? N ar mai exista frică de nimic? Gândește înainte să vorbești, iar decât să scrii pe TPU, ia un caiet și fă-te util... Poate ajungi ca Mircea Eliade(Aluzie la "Romanul adolescentului miop" ✌️)

Răspuns utilizator avertizat
| alexandradlr a răspuns:

Nu mai tine mult, încet încet își pierd autoritatea.

| Flar3 a răspuns:

Romania a devenit de 32 de ani incoace tara tuturor posibilitatilor. Noi cei din E Europei suntem homofobi. Dar ia ca exemplu clasa mea. 75% dintre fete sunt pro LGBT, iar baietii sunt abia 20%. Deci gandeste-te asa. Bisericile influenteaza batraneii nostri, si nu numai. De aia avem bunici care se uita la Acces Direct si Miresele pentru prostul meu. De aia a supravietuit atat de mult postul OTV. Ei nu au ce face. Si in orasele mari, autobuzele si tramvaiele, sunt pline si babe si mosi care se duc la piata. Oare o fi la fel si in 2030?

| anonimus010101110 a răspuns:

Drougurile relaxante ar trebui sa fie legale, dar lgbt in nici un caz, ar trebui sa fim recunoscatori batranilor pentru tot ceea ce au facut si prin ce au trecut ca sa fim noi mai liberi, aici nu vb de ro, vb in general

| suntserios a răspuns (pentru anonimus010101110):

Uite Dorinele de ce alte tari sunt mai relaxate, ca au oameni mai educati nu primitivi care vor sa interzica preferintele sexuale consimtite de parteneri majori.

| anonimus010101110 a răspuns (pentru suntserios):

Sustii lgbt pentru ca iti place sa sugi pl sau? ca relatiile lgbt sunt bazate pe curvasaraie si dorinte sexuale necurate, nu de iubire

| suntserios a răspuns (pentru anonimus010101110):

Atat ai putut?
Stii tu, homofobia asta atat de puternica si dorinta asta de a iesi in evidenta prin homofobie se manisteste in general la homosexuali incapabili sa accepte orientarea lor sexuala. Deci nu stiu aici dintre noi caruia ii place sa faca ce ai scris tu... zic si eu doar.

In rest nu imi pasa cine cu cine face sex. Treaba lor. Sa o faca din iubire sau nu. Fix pix. Prefer sa aud doi barbati ca se analizeaza din dragoste decat vreo 2 tinerele care o su.g unui mos de 70 ani pentru bani.

Răspuns utilizator avertizat