| Ruby_9452 a întrebat:

De ce in ziua de azi, majoritatea lumii, se gandeste doar la situatia materiala?

9 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Daca-mi permiti, as corecta putin afirmatia ta si as spune:se gandeste MAI INTAI; fiindca asemeni eroului lui Rebreanu, dupa ce asculta mai intai de "glasul pamantului"-al sigurantei materiale, deci,-toti devin sensibili la "glasul iubirii"; fiindca dupa satisfacerea dorintei de a se ridica in ochii celorlalti prin valorile materiale obtinute, fiecare se intoarce spre sine si-si da seama ca ceva important lipseste spre a se implini ca om.Si atunci se intorc spre valorile spirituale si sufletesti; iar daca nu e prea tarziu si nu si-a risipit toate energiile in lupta pentru imbunatatirea situatiei materiale, traieste cu toata intensitatea unui suflet insetat mari iubiri sau mari idei. Uneori o descoperire tarzie si o incercare tardiva de satisfacere a nevoilor spiritale poate declansa o tragica constatare:nu mai e timp! Fiindca, inainte de toate omul e o faptura efemera si fuga indelungata dupa bani se dovedeste o dramatica risipa.

| Vizitiul a răspuns:

Pentru ca se doreste a eluda grija zilei de maine. Se merge premisa:"Dragostea nu-mi tine de foame, mai intai sa am ce baga la stomac si pe urma bag la inima." Poate gresesc...

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

De ce nu? Se numeşte piramida nevoilor.
Înainte de orice alte nevoi de factură intelectuală sau spirituală ai nevoi primare cum ar fi casă, mâncare, apă, căldură, etc. Cu ce se îndeplinesc astea? Cu BANI!

| valy a răspuns:

Pentru ca fara o situatie materiala decenta nu poti trai.
Nu ti se pare un motiv destul de bun?

| baru a răspuns:

Sall. Banul da stabilitate. Nu vreau sa vorbesc urat, dar am auzit ca, daca nu ai bani, puti a prost. Urat dar adevarat. Fara o situatie materiala, nu poti avea mari sanse la viata. Totul trece prin stomac. Pa

| elasexygagica a răspuns:

Banii tin de foame, ne imbraca, ne incalta, ne da caldura, curent, apa curenta, un acoperis, o masina, un calculator+ internet unde pui intrebari pe TPU, ...mai are rost sa zic mai departe?big grin

| AdelaPopescu a răspuns:

Si toti barbatii la sex.

| UniQue_1752 a răspuns:

Pentru ca fara bani in ziua de astazi esti considerat "nimeni". Nu cred ca ti-ai dori asta laughing

| ChildishDevil a răspuns:

Pai banii isi spun cuvantul in ziua de azi...si au ajuns sa devina ceva foarte important pentru ca sunt necesarii:stii u banii nu aduc fericirea dar o intretin sa zic asa...gandeste-te:fara bani nu mai poti face aproape nimic in ziua de azi si oricum fara bani in tara asta dati in stanga si-n dreapta, mori cu zile; sa fim seriosi!