| Maxx23 a întrebat:

De ce întreabă un polițist de frontieră în vamă : unde mergi? Are dreptul să întrebe pe omul?
Dacă omul e vecin cu graniță

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Lool, cum sa nu aiba dreptul? De fapt asta e meseria lor.

| OldSoul a răspuns:

De ce nu ar avea?
Daca observa ceva suspicios mi se pare normal sa te verifice sau sa te intrebe astfel de detalii.
Plus ca "daca omul e vecin cu granita" si politistul l-a observat cam des, e normal cumva sa intrebe persoana respectiva unde merge, ce intentii are.
Asta ar fi partea negativa.
Partea pozitiva din situatia asta e ca daca te intreaba, si considerand ca nu faci nimic ilegal, ii spui adevarul, data urmatoare cand te vede nu o sa te mai ia in vizor.

Uite, de exemplu si eu mai circul pe o strada care este utilizata de "traficanti" am fost oprit si eu de aproximativ 3 ori pe strada respectiva, insa acum cei de la frontiera stiu ce caut pe strada respectiva si nu mai au treaba cu mine happy

| Maxx23 explică (pentru OldSoul):

Eu cred ca polițiștii nu au dreptul sa întrebe. Dacă toți ma cunosc din vama cum merg zilnic cu mașina în Ungaria de la 1 km distanta și la ce sa ma întrebe unde merg? E o nesimțire chiar. Eu te înțeleg.

| OldSoul a răspuns (pentru Maxx23):

Nesimtire sau nu, daca te-au luat in vizor, s-ar putea sa aflii in curand de ce te-au luat la intrebari laughing
Au dreptul sa te ia la verificari, perchezitionat si toate cele daca considera ca e ceva suspect laughing
Deci mai bine le raspunzi frumos, si iti vezi de treaba.

| Maxx23 explică (pentru OldSoul):

Dar ei știu ca lucrez la firma din Ungaria. Nu ma ocup cu chestii murdare. E un lucru enervant chiar când ești luat la întrebări.

| OldSoul a răspuns (pentru Maxx23):

In cazul asta, nu prea ai nimic altceva de facut decat sa speri ca o inteleaga asta si ca o sa te lase in pace laughing