| anonim_4396 a întrebat:

De ce l-au ucis americanii pe Soleimani(cred că am scris bine)?

Răspuns Câştigător
| Digikey a răspuns:

Trump trebuia sa fie destituit si a cautat scandal ca sa aiba motiv sa mai stea la putere.
El o sa inceapa razboiul.O sa gaseasca un pretext pana la urma.

2 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Trumpy credea ca asta are de gând sa comita un atac terorist in america, parerea mea este ca prin asta trumpy a câștigat electoral, un atac o sa fie si mai multa ura anti musulmani, dar nu va fi nici un razboi

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce am aflat eu analizând sursele de informații pe care le-am avut la dispoziție, deci o analiză pe știri pe surse.
În apropierea lui Soleimani, deci aproape de colaboratorii lui apropiați CIA a reușit să infiltreze o cârtiță, un agent acoperit, pe care nu îl știe și nu îl bănuiește nimeni.
Acesta a aflat de un plan al unei acțiuni care ar fi pus în mare pericol situația americanilor din Irak. De exemplu folosind milițiile care sunt loiale lui, din Irak, să distrugă complet Ambasada USA și să omoare pe toți dinăuntru.
Mai putea să fie și altă acțiune teroristă de amploare, în zona verde din Bagdad, care este de asemenea bine apărată de americani. Sau un atac cu rachete tot lansate de miliții irakiene anti americane asupra bazelor militare americane, dar de o manieră concentrată, un fel de lovitută decisivă, care ar fi omorât mulți soldați americani.
Astfel știau de la cârtița lor că acesta este planul, că aceasta este următoarea mutare, următoarea acțiune de luptă de război hibrid neconvențional Iran-USA, și că Suleiman de asta se deplasa în Irak, să o organizeze, deci atacul era iminent, el trebuia stopat imediat.
De ce asta.
Dacă ar fi fost omorâți să zicem 100 de cetățeni americani de o dată, iar Statele Unite nu ar fi reacționat ele și-ar fi pierdut prestigiul de țară puternică și ar fi fost obligați să se retragă din regiune. Iar opinia publică americană ar fi fost în favoarea războiului imediat. Dar pe cine să ataci, căci niște miliții irakiene au făcut totul, nu?
Dar nu era așa, era Iranul prin mâna lui, deplasată în Iran, Suleimani.
Ce ar fi fost să urmeze? Se vor organiza, că și acolo se organizează, nu numai la noi, să iasă și în USA lumea pe stradă să protesteze și atunci USA va fi așa zis obligată să atace pe uscat Iranul și nu numai cu doi soldați și trei pistoale cu apă. Și o va face. Asta ar însemna un război greu. De ce nu vrea USA să îl înceapă acum obligată? Că mai are niște probleme cu China în Pacific, poate începe și acolo ceva, cu Taiwanul, și nu e în stare să câștige pe două fronturi, e problematic.
Așa că a fost constrânsă de situație. Cum să prevenim o mare dandana din care nu se știe cum ieșim, va fi criză petrolieră, cad bursele financiare, nu e moment potrivit.
Ce să faci ca să eviți pe moment escaladarea conflictului?
Lovești în centrul de comandă al războiului și neutralizezi.
Operație chirurgicală necesară. L-ai eliminat pe Suleiman, ai câștigat următoarea bătălie ( distrugerea ambasadei și omorârea a 100 de americani). Aceasta nu a mai avut loc, a fost câștigată înainte să înceapă.
Asta este explicația mea. Pot să iasă pe stradă toți cei 80 de milioane de irakieni, să demonstreze cu, haoleoo, ce ne-a făcut, să ardă steaguri americane, că alea sunt din pânză, nu sunt 100 de americani morți. De aceea azi Trump a postat pe Twitter, all is well. Deocamdată.