| Andrei200202 a întrebat:

Ce parere aveti despre "asasinarea" lui Qassem Soleimani? Au făcut bine americanii că l-au omorât? Dacă da, de ce? Dacă nu, de ce? Era un pericol atât de mare? De ce au recurs americanii la asta?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Are legătură. Vezi implicările Iranului în politica și evenimentele actuale din Irak și Siria.

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce căuta în Irak? Ți-ai pus întrebarea asta?

| Andrei200202 explică (pentru sadrian46):

Ce legătură are?

| sadrian46 a răspuns (pentru Andrei200202):

Se deplasase în Irak ca să organizeze amplificarea conflictului armat din Zonă. Așa cum spune Trump, nu l-am omorât ca să declanșăm un război, ci ca să oprim unul. Asta este legătura. Mai citește despre ce se întâmplă pe acolo, și rolul Iranului, sunt resurse pe net destule.

| Andrei200202 explică (pentru sadrian46):

Multumesc frumos

| sadrian46 a răspuns (pentru Andrei200202):

Dar în mod clar, asasinarea unui general de armată a unei țări. indiferent unde o faci, chiar și pe teritoriul altei țări, este un act de război. Astfel, nu este război declarat oficial între cele două țări dar este o stare de război, mai simplu, război. Această asasinare a fost o acțiune de luptă. Amenințarea făcută de Iran, că ne vom răzbuna la locul și momentul potrivit, este tot o acțiune de luptă, făcută să inducă panică. Astfel, așa să înțelegi că este război nedeclarat oficial între cele două țări. Acest război, atipic ( tu îmi omori generalul, eu îți trimit teroriști la tine acasă sau omor americani ori pe unde apuc prin lume, iar dacă nu o fac eu direct. pun alți extremiști islamiști radicali să o facă) va continua până când în Iran va fi instaurat un nou regim politic, prin război sau revoluție. Asta urmăresc americanii și nu se vor lăsa până o vor face. Nu pentru că sunt băieți răi, ci că pentru ei este vital. De, ce? Mai citește ce mai e pe acolo, pe unde s-a născut Isus.

| sadrian46 a răspuns (pentru Andrei200202):

Are legătură. Vezi implicările Iranului în politica și evenimentele actuale din Irak și Siria.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Citește și asta.
https://www.dw.com/......a-51853825