| CNfan a întrebat:

De ce la unele posturi TV apar deasupra imaginii niste linii subtiri si albe? Nu e de la televizorul meu, apar la toate televizoarele. DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
| AlexanderAdrian a răspuns:

Mda i-am sunat pe cei de la pro tv parca in legatura cu tampenia asta. Mi-au spus ca e un semnal pe care ei il transmit si nu sunt singurii care semnaleaza sa zic asa televizorului sa intre automat cand pe wide cand pe 4/3 in functie de program, din pacate nu stiu ce explicatie mai e si asta ca de exemplu se transmit pana si pe History channel de cand au schimbat imaginea pe wide, ca era inainte full screen si era wide doar pe History HD. Ei mi-au mai spus ca in mod normal n-ar trebui sa vad liniile alea si ca ei cred ca operatorul de cablu sau tv-ul meu nu le filtreaza. Acu na cu un full hd de la LG daca nici asta nu le filtreaza...Am insa decodor HD si vizionez si eu formatele HD ale acelor posturi.

3 răspunsuri:
| AlexanderAdrian a răspuns:

Hai ca scrisesem pe blog, dupa ce i-am contactat pe cei de la pro tv. Semnalul se cheama WSS

http://en.wikipedia.org/wiki/Widescreen_signaling

http://www.adrian-alexander.com/blog1.php/alte-mizerii-marca-rds

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa este transmisiunea. E de la acele posturi TV.

| TheRealDaniel a răspuns:

Din cauza semnalului si a frecventei slabe care poate fi in principal vina calitatii distribuitorului de cablu.