| CostinAlamariu a întrebat:

De ce mai exista oameni care pun la îndoială faptul ca româna e o limba de origine latină?

În general am auzit două argumente împotrivă, ambele la fel de imbecile:

1) cică dacii nu aveau timp să se romanizeze.

Fals. Avem documente și resurse istorice care arată ca galezii s-au romanizat în 80 de ani! Doar în 80 de ani.

2) cică majoritatea cuvintelor de origine latină din română ar proveni din franceză.

Păi măi oameni buni, avem tone de documente din secolele 16-17 care arată că am avut tone de cuvinte de origine latina inca dinainte ca franceza sa devina populară în țările române.

Si atunci care mai e scuza?

2 răspunsuri:
| mastadont a răspuns:

Nu au nici-o scuză, ambele argumente sunt imbecile și imposibil de susținut. Mai ales al doi-lea e absurd pentru că, cuvintele provenite din limba franceză, au provenit tot din latină în trecut. Chiar dacă ajung pe filieră franceză să zicem tot latinești sunt.

| Teffan a răspuns:

Fascinația pentru daci dusa spre dacopatie este destul larg răspândită în unele cercuri naționaliste.
Dacopatii falsifică istoria și aduc penibilitati de argumente pentru a-și justifica delirul.