| anonim_4396 a întrebat:

De ce mai votati daca nici macar un presedinte nu face decat sa fure tara cum stie el mai bine? Nu am inteles de ce lumea mai pierde timpul cu voturile.
Chiar ati crezut ca schimbati ceva votand? Dupa ce a fost ales si nu a facut nimic cum v-ati simtit?

2 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Eu am votat doar la alegerile din 2009, si mi-am propus sa nu mai votez niciodata, pentru ca situatia politica a tarii nu e cu nimic mai buna decat a fost pe vremea lui Caragiale. Cu astfel de mentalitati meritam sa fim pe ultimul loc in Europa din toate punctele de vedere. Oricat timp ar trece, romanii nu invata si nu se schimba. Vremurile trec, noi stam pe loc. Repetam la nesfarsit aceleasi greseli. Daca vrem sa schimbam ceva, atunci ar trebui sa nu mai mearga nimeni la vot. Asta ar fi cel mai bun semnal pe care populatia l-ar putea da clasei politice. Ar trebui inlocuiti toti cu oameni educati si civilizati, dar ma tem ca poporul nu i-ar alege. Intr-o democratie, politicienii sunt oglinda poporului. Daca ei sunt prosti, atunci inseamna ca si poporul care i-a pus acolo e prost.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, pai tocmai de-aia votez. Ca sa fure tara. love struck