| Cduncfujndf a întrebat:

De ce majoritatea persoanelor consideră " feminismul" un lucru rău?

Răspuns Câştigător
| Celcestietot a răspuns:

Și ce crezi că este de făcut? Există legi, iar daca nici cu acestea nu se rezolva ceva, altfel nu se poate. Ce propui? Ce ar trebui făcut?

36 răspunsuri:
| Holiday a răspuns (pentru TheGentleman):

"Cum anume sunt discriminate femeile? Spune-mi în Europa, SUA, Australia etc"

De exemplu, in majoritatea cazurilor nu pot fi preotese, popese, sau cum naiba sa le zic.happy Multe religii si/sau culte interzic asta.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Cduncfujndf):

Si eu stiu asta.
Dar ei, nu.
Eu sustin egalitatea intre sexe, si familia formata de un barbat si o femeie.
Fiecare sex are avantajele lui, iar femeile, daca nu pot da cu barosul la fel de tare ca noi, nu inseamna ca trebuie date la o parte, ori "stapanite".

| Sketch2 a răspuns:

Feminismul actual este un lucru rau. Ideea in sine ca sexele sa fie egale este ok si nu raneste pe nimeni dar feministele au inceput sa isi doreasca sa fie superioare decat barbatii. Au o gramada de argumente degeaba gen "the pink tax" (adica femeile platesc mai mult pentru acelasi produs ca barbatii, care este o prostie), si multe alte chestii. Un simplu search pe Youtube sau google te-ar lumina cum sta treaba cu feministele actuale.

| chuckmanson a răspuns:

Feminismul la origini era un lucru foarte bun și este foarte bine să lupți pentru egalitatea de sex și să ajuți persoanele care sunt discriminate, indiferent de grup.
Totuși feminismul în ziua de azi a ajuns un lucru stupid, cu idei dăunătoare.
Spre exemplu, demonizarea bărbaților albi heterosexuali e o mizerie și o ipocrizie, mai ales venind din partea unui grup care pretinde să lupte pentru egalitate. Iar în mod ironic, țările în care femeile sunt cele mai emancipate și independente, țările cele mai diverse din punct de vedere cultural și etnic și cele mai lgbt friendly sunt aproape întotdeauna occidentale, în care majoritatea populației este albă.
O altă problemă cu feminismul modern e că nu se adresează cui ar trebui să se adreseze. Feministele moderne încearcă să păcălească femeile occidentale să creadă că sunt opresate și discriminate. Asta în timp ce femeile din Afghanistan nu au voie nici măcar să își arate ochii în public, fetele din Somalia au clitorisurile tăiate iar în multe țări arabe, africane și chiar asiatice fetele încă nu sunt trimise la școală. Adică frate, feministele astea se plâng că lumea nu le consideră frumoase pentru că sunt grase, asta în timp ce în Mauritania fetele sunt forțate să fie obeze ca să poată să se mărite.
Apoi se plâng ca ultimele proaste de lucruri stupide precum „manspreading" „mansplaining" sau aer condiționat.
Și în final multe dintre feministele moderne au idei periculoase. De la promovarea obezității la o lipsă totală de respect față de prezumția de nevinovăție la ideea că Islamul este o religie feministă.

| TheGentleman a răspuns (pentru Holiday):

Asta e marea problemă? Pe bune? Parcă ziceați că religia nu are ce căuta în sec. 21. Acum vreți preotese, papese și alte minuni rolling on the floor

Lupte cu gladiatori nu vreți? Că se purta așa ceva prin Roma Antică. Și preotese, și gladiatori (vezi Spartacus: Blood and Sand)

| oglindasultanului a răspuns:

Pentru ca exagereaza, si arata oribil stilul lor.