| ReddY25 a întrebat:

De ce majoritatea rapperilor se droghează/se drogau?

Răspuns Câştigător
| StrongHeart a răspuns:

Majoritatea au inceput foarte devreme, de exemplu dmx a recunoscut in multe interviuri ca atunci cand era adolescent cineva i-a dat sa fumeze o tigare de marijuana, in care pusese si crack cocaine care e foarte adictiva si din acel moment a devenit dependent de crack si a luat-o pe cai distructive.
Avem chiar si exemple mai extreme, cum e cazul lui eminem caruia propria lui mama ii punea pastile in mancare pentru ca era bolnava mintal sau cel putin asa sustinea el.
Dar, ca idee, marea majoritate a fost influentata foarte devreme de ceilalti si la randul lor i-au influentat pe altii.
Mai sunt si cauze politice. Cand in jurul tau nu ai terenuri de sport, nu ai scoli de meserii sau activitati care sa iti ocupe timpul frumos si cineva iti ofera alternativa asta "distractiva", e foarte greu sa spui nu.
Eu si multi oameni pe care ii cunosc am luat droguri de la varste foarte mici pentru a-i impresiona pe ceilalti.
E usor sa judeci, dar gandeste-te cand esti intr-un cerc de prieteni si esti privit drept fraier pentru ca nu ai incercat inca. Te motiveaza sa faci acel lucruri pentru a le demonstra ca nu iti e frica.
Din cauza faptului ca nu e nimeni sa te opreasca, in ultima instanta si e plina lumea de oameni care, doar pentru a castiga niste bani, sunt in stare sa ofere otrava unor copii, de asta se intampla. Din cauza egoismului si a nepasarii noastre.
Unii s-au oprit si s-au vindecat, multi inca sunt in lumea aia, unii au ajuns de la droguri sa faca alte fapte si au ajuns sa isi distruga vietile, sa isi pierda libertatea, si altii au plecat din lumea asta din cauza drogurilor.
Eu cred si in teoria conspiratiei, cum ca oameni politici, cu putere de decizie, de la noi si din toata lumea au lasat lucrurile astea sa se intample cu buna stiinta, pentru a se imbogati.
Daca ne gandim, de exemplu la momentul in care s-au aprobat legile cu etnobotanice, 2005-2007, vedem clar asta.
Si multi s-au distrus, au murit, s-au aruncat de la balcon sau s-au imbolnavit grav pentru ca otravurile astea ataca direct creierul, cel care da comenzile in organism.
E foarte greu sa intelegi de ce, pana nu traiesti in mediul ala sa vezi cum iti iau mintile si incepi sa faci orice pentru drogul respectiv. Cei mai castigati sunt cei care au vazut sau vad ce efecte distructive au la altii si aleg sa nu o mai faca sau cei care au incercat si s-au oprit dupa ce au vazut ca nu le face bine.
Alea sunt cazurile cele mai fericite.
Dar foarte multi oameni nu au luxul asta si cad in capcana asta a drogurilor.
Insa, sa fie clar, nu doar vina saraciei, pentru ca stim foarte bine ca sunt multi oameni care au tot ce isi pot dori si tot aleg sa se drogheze. Cred ca e o alegere pe care o face fiecare sau nu si tine de constiinta pana la urma.
Daca stii bine ca un lucru iti face mult rau, dar totusi alegi sa il faci, nu mai poti da vina pe nimeni din momentul ala, pentru ca esti responsabil pentru viata ta.
Poti sa justifici in mintea ta cauzele, si sa te joci cu asta, dar in realitate sunt justificari fictive, pentru ca in adancul sufletului stii bine ca e gresit. Poti sa ii minti pe toti o viata, dar nu iti poti minti constiinta. De asta nu inteleg de ce sunt promovate acum ca pe ceva bun. Una este sa te droghezi si alta e sa spui tuturor, hei uite ce fac eu, ma droghez, e frumos, e bine, de ce nu faci si tu asta? Si asta se intampla acum cu multi. Si s-a mai intamplat si inainte, nu este ceva nou.

11 răspunsuri:
| Dismally a răspuns:

Pentru a se relaxa, a se distra si nu o fac doar ei, majoritatea oamenilor fac la fel.

Răspuns utilizator avertizat
| LordCristobal a răspuns:

Nu numai rapperii se drogau chiar si rockerii bagau droguri la greu in ei.
Cel mai probabil pentru ca le placea, se simteau bine si aveau falsa impresie ca drogurile le puteau imbunatati performanta pe scena.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Habar nu am.
La modul general nu am inteles niciodata DE CE ar dori cineva sa se drogheze, adica sa presupunem ca ai o viata de rahat, depresie... drogurile o vor face la propriu de c*cat! Halal " rezolvare"!
Drogurile nu sunt o " evadare din iad" ci un DRUM SIGUR SPRE INFERN!

- Probabil depresia in unele cazuri,
- probabil dorinta de "evadare de realitate " / celebritate in acest caz!,
- probabil gandirea ca asta e ceva ce raperii ( aka smecherii ) o fac!,
- probabil pentru ca unii au nevoie de adrenalina cand tin microfonul in mana! happy
- probabil unii raperi fiind la propriu gangsta nu doar comercializeaza marfa, o si testeaza happy
- probabil pentru ca prea multa bogatie strica!

| blairelovesmusic a răspuns:

1. Din cauza depresiei.
2. Pentru a se distra.

| Continchiscontsters a răspuns:

Niciodată nu am înțeles de ce oamenii fac asta cum dracu sate droghezi frate trebuie sa ai probleme serioase rău de tot sa ajungi sate droghezi să-ți distrugi sănătatea în halul asta nu am înțeles felul asta de oamenii niciodată

| ILoveBlackCats a răspuns:

Nu au ce face cu banii/viata. Sau nu au ce face. In general

| alexandradlr a răspuns:

Din cauza depresiei sau a prea multor bani dar și a mediului în care umbla anturaje etc.

| alinaa765 a răspuns:

Multi o fac si din distractie dar alta cauza e din cauza hype ului. Dj si raperii consuma mult deoarece trebuie sa dea o performanta si o energie deosebita pe scena, ei cred ca din droguri o iau si asa isi strica viata

| alobazabaza a răspuns:

Se droghaza deoarece costa destul de mult si astfel demonstreaza publicului si celor care ii asculta ca dispun de resurse financiare subsantiale si astfel arata la saraci ca ei e boghati :-)

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru alobazabaza):

Tu așa ai face dacă ai fi bogat?