| inflicted a întrebat:

De ce ne lasă Dumnezeu să suferim?

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De ce nu dormi la ora asta?
Nu era vorba ca maine dimineata faci traeba prin casa, cu mama ta?
Parca iti era mila de ea... acum ce faci, pierzi noptile pe forumuri, in loc sa dormi, ca maine sa fii in stare sa preiei treburile mamei?! Sau gata, ti-a trecut mila pentru ea?

| Celcestietot a răspuns:

Păi dacă așa am ales. Uită-te în societate că multi aleg calea necurată, curvia, hoția, violul, uciderea s-a.m.d. Este Dumnezeu de vina că oamenii nu aleg binele, este El de vina că oamenii îl aleg pe Satana? Dacă intervine, nu mai este liber arbitru, așa că nu ar mai fi nimic de zis.

| Sofer a răspuns:

Suntem lăsați sa ne descurcam singuri.

| gemeni6226 a răspuns:

Pentru ca sa evoluam, pentru ca sa fim mai intelepti. Daca nu am suferi nu am avea motivatie sa ne schimbam.Am fi ca un trib izolat care niciodata nu a vazut civilizatie si traieste foarte simplu dar fericit.Dar sti ce iti zic eu? Poti alege oricind fericirea daca renunti la tot si alegi sa traiesti simplu pe o insula ca mebru al unui trib si te multumesti cu putin chiar foarte putin.Dar daca vrei sa ai mai multa intelepciune sau material iti doresti mai multe normal ca trebuie sa depui efort si uneori sa si suferi.Cand sotul meu era foarte bolnav i-am propus sa vindem tot si sa mergem sa traim pe o insula modest dar lipsit de griji, si mai sanatos.Dar nu a acceptat.

| FreddieM a răspuns:

De ce nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uneori suferința vine cu un scop educativ depinde cum o privești.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca fara un pic de suferinta, am trai ca niste autisti fericiti intr-o lume roz.

| IoanaRoman09 a răspuns:

O face pe duru'