| Dan a întrebat:

De ce noi romanii nu suntem uniti ca alte popoare din Europa cum ar fi: germanii, ungurii, polonezii, cehii si alte neamuri.Dealungul istoriei neamul romanesc a avut mult de suferit de pe urma navalirilor straine, dar si a tradarilor unora dintre romani.Am citit o carte despre adevarata istorie a Romaniei si documente istorice pastrate.

Răspuns Câştigător
| Cryssy a răspuns:

Asa suntem noi, romanii...

6 răspunsuri:
| Dan explică:

Poate noi romanii incepem sa ne trezim la realitate si sa devenim cu adevarat popor unit.As fi tare bucuros de acest lucru.

mlm
| mlm a răspuns:

De ce? Ptr ca ne place sa traim in ura si nu stim sa ne purtam frumos cu oameni care ar putea sa ne fie de folos, de la care am putea invata ceva, stim numai sa uram, sa fim rai, sa tradam si sa fim lipsiti de bunatate.Cred ca ar trebui sa ne gandim ca a face rau este usor, dar sa faci un bine este mult mai greu tinand cont ca nu prea ne place sa ajutam, bineinteles nu toti sintem la fel, din pacate avem printre noi foarte multe uscaturi.

| bluerose a răspuns:

Eu cred ca romanii au fost uniti in foarte putine cazuri, cel mai recent fiind revolutia din 1989. Dupa acel moment, parca se alege praful...azi s-a proclamat nu stiu ce tinut secuiesc, cu drapel, stema, imn...si nu vad nici o reactie din partea parlamentului, presedentiei...

| AlinutzaRouz a răspuns:

Simplu pentru ca suntem romani, de ce sa fie bine si la noi, de ce sa nu ajungem in fruntea listelor cu cele mai mizerabile tari sau mai stiu eu ce. De ce sa fie totul bine cand poate fii rau, de ce sa fie si tara noastra curata si in regula ca si celelalte? Noi nu putem iesii in evidenta prin altceva decat prin prostie.( mentalitatea romanului ce sa-i faci?

| somniferu a răspuns:

Pffff... un raspuns bun e ca Romanul in general ar vinde-o si pe masa pentru bani...(cu toate ca nu prea multi gandesc asa...)
Daca romanii ar fi mai uniti am conduce Europa credeti-ma tinand cont ca Romanii sunt in orice parte si orice coltisor de Europa si de restul lumii...
Romanul vrea sa reuseasca de unu singur si are un orgoliul care multi ii invidiaiaza...
Apropo germaniii nu sunt unitii un exemplu concret si la 20 de ani de la caderea zidului Berlinului inca se mai fac diferente intre Germania de vest si cea de est...
Romanii sunt impartiti in 3 parti mari si late:
1Rromii sunt "spuma" Romanii care fac de ras tara noastra si creeti-ma ca daca mi-ar da pe mana un pistol i-as executa pe majoritatea care fac tara de ras fara nici un regret...(nu zic ca sunt si oameni de treaba care chiar merita sa fie Romani)
2 Romani care au doar numele si in gandul si sufletul lor ne-ar trada cu prima ocazie...nu au nici un respect pentru tara lor...
3 Romani ca noi care nu le e rusine ca sunt Romani si sunt patrioti iubesc Romania si oricand ar sari in ajutorul Romaniei, Romanilor...
P. S: Iubesc Romania si oricand as face orice pentru ea...chiar daca sunt departe tot timpu am sa ma mandresc ca sunt ROMAN...

| dyavolulmihay a răspuns:

Pwntru ca noi romini ne tragem din hoti golani criminali
la inceput inainte de a se numi rominia se numea? bine nu stiu cu se numea e idea e ca toate tarile isi trimiteau infractori aici in tara unde erau paziti asa ca sau stabilit aici siu creat case si tot asa asa mi-a spus stra bunicu e fost priofesor de istore hi si numint