| AdrianVoicu a întrebat:

De ce nu este sinuciderea o soluție?
De ce trebuie sa trăiești o viață de chin și amar?

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Exista legi in care moartea asistata e legala. Belgia / elvetia si Spania au modificat codul legislativ. In Elvetia se foloseste capsula mortii, adormi in ea si mori fara chin, se poate folosi pe post de sicriu / in Belgia sant clinici specializate care ucide pacientii prin perfuzii, o adolescenta de 14 ani nu a mai rezistat trauma ca a fost violata si parintii ei a fost de acord cu ea sa aiba o moarte asistata. Spania a introdus anul trecut moartea asistata dar cu o dovada clara de la medicul de familie unde zice ca pacientul are dureri severe sau o boala in stadiu terminal

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este soluție fiindcă nu rezolvă, nu vindecă. Creează tot o durere foarte mare, agonie și te bagă în neștire. Dar sufletul nu dispare liniștit.

| SharpEagle a răspuns:

Sunt doua aspecte aici
1. Viata de chin si amar din motive de boala organica de lunga durata, corp dizabilitat, boala terminala samd
2. Viata de chin si amar din motive de psihic depresiv, anxios samd

In cazul 1, ar exista dpdv moral o justificare: argumentul etic. Etica e acea parte a moralei care-i da acesteia utilitate, pragmatism. Si decizia celui afectat ar trebui sa fie luata in seama de stat, de cei apropiati. Adica, pentru cel ce experimenteaza chinul, este mai demn si mai just dpdv al "volumului" de suferinta daca s-ar opri mai devreme din existenta. Viata nu mai are nici o miza daca este o continua suferinta. Si doctorii jura "do no harm"-ul lui Hipocrat cand intra in profesie...
In cazul 2, lucrurile sunt discutabile si sinuciderea ar trebui sa fie ultima pe lista, daca nu chiar in afara discutiei. Atata vreme cat starile psiho-emotionale s-ar putea modifica, sunt tranzitorii (exceptand boala psihica, unde, daca are discernamantul afectat, oricum nu s-ar putea pronunta, iar daca nu-l are, atunci are sansa unei medicatii paliative, amelioratoare), atunci ar exista in teorie sansa ca acel moment de "low" sa fie depasit, cu ajutor si cu vointa. Viata, in cazul asta, are miza si se poate redresa, nu e ceva imposibil.

| Anonim67377882 a răspuns:

Ba poate sa fie dar decat sa te sinucizi si sa nu ai idee cum se termina mai bine stai.

| PieptulPuiului a răspuns:

Este o solutie. Nu esti obligat sa traiesti. Dar e pacat sa alegi calea asta daca nu incerci deja toate variantele sa iti fie bine.

| Ella66 a răspuns:

Viata naspa se intampla pentru ca tu crezi ca asa este viata. Incearca sa iti schimbi perspectiva vietii