| anonim_4396 a întrebat:

De ce nu suntem capabili sa percepem realitatea asa cum e ea?

Răspuns Câştigător
| justanotheruser99 a răspuns:

Fiecare trece realitatea prin filtrul propriei gândiri. Nu o poți percepe altfel. Mentalitatea ta o subiectivizează. Spre exemplu: afara e soare, dar tu te simți nașpa, deci nu vei vedea o zi frumoasa, ci vei cauta toate defectele (vântul bate prea tare, iarba e uscata, etc), pentru a corespunde cu starea ta interioara. (Daca ai o oarecare experienta de lectura, asta e un principiu simbolist).
Totodată, realitatea nu poate fi aceeași pentru fiecare dintre noi. Nu exista o "realitate standard" pe care esti capabil sa o distingi, oricât de obiectiv ai crede ca esti. Uite: daca pui un obiect in mijlocul camerei, iar in jurul lui se aseaza câteva persoane, fiecare va privi acel obiect dintr-un anumit unghi. Cam asa e si cu realitatea. Chiar daca acesta nu coincide cu celalalte, tu o percepi ca fiind adevarata, din punctul tau de vedere.
"Eu nu pot reda decat ceea ce vad, ceea ce aud, ceea ce inregistreaza simturile mele. Din mine insami nu pot iesi. Eu nu pot vorbi onest decât la persoana I." -Camil Petrescu.
Reflecta puțin la citatul asta si vei înțelege la ce ma refer.
Cuvinte cheie: "Din mine însumi nu pot ieși."

1 răspuns:
| PersonajFictiv a răspuns:

Cine a zis ca nu putem? Oamenii aia numiti realisti, o percep cum e ea. Nu o vad nici mai roz nici mai negru, o vad cum e.