| Razvan a întrebat:

De ce oamenii au mereu tendinta de a generaliza sau de a musamaliza lucrurile?

Răspuns Câştigător
| zeeeeeex a răspuns:

Oamenii au tendintza de a generaliza in principal pentru ca asa cred ei ca isi formeaza un prototip despre lumea ce ii inconjoara pe baza experientelor lor si musamalizeaza ori datorita rusinii ce ar preceda o anumita actiune ori pentru a ilustra o alta fata a sa una de intelectual\interesant\ladies man si asa mai departe... In principiu generalizarea si musamalizarea se fac pentru a nu ilustra adevarata fata a lor... iar surprinzator generalizarea cateodata ocheste si loveste anumite puncte bune in comportamentul si mentalitatea maselor!

4 răspunsuri:
Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Văd că ai pus aici mai multe întrebări pentru care aş avea acelaşi răspuns: Pentru că sunt oameni. Auzisem undeva o vorbă (ţi-o voi da şi ţie)
"Instinctul a fost aliatul nostru la începuturi, iar acum este duşmanul nostru. El ne proteja, ne dădea de mâncare şi ne punea să facem lucrurile simple." Acum, el ne face să facem cele mai josnice lucruri, doar pentru ceva ce e numit "instinctul de conservare". Orgoliul are şi el rolul său decisiv în toate aceste lucruri, deoarece fără el cu siguranţă oamenii s-ar simţi egali şi ar fi mult mai simpli, şi fără îndoială mai fericiţi...

gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

De cele mai multe ori pentru ca nu ne place cum suntem... cum aratam in fata celor din jurul nostru...pentru ca nu ne asumam greselile, ci le ascundem pentru a nu fi descoperiti si generalizam pentru a ne cufunda in multime!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca traim prin comparatie si pentru ca nu ne place, cu ce comparam.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa scape de raspundere