| anonim_4396 a întrebat:

De ce oamenii inteligenti sunt mai tristi?

13 răspunsuri:
| AshuraElric a răspuns:

Ai spus inteligent. Din punct de vedere psihologic exista diferente intre a fi inteligent si a fi destept. Sunt nefericiti sau fericirea lor nu se incadreaza in ideea generala despre fericire? Mie nu mi se par nefericiti, nefericiti sunt cei care au aseptari prea mari de la persoanele din jurul lor, fie ca sunt intr-o tabara sau alta. Sunt ingandurati, reactioneaza mai greu in situatii pur sociale, sunt constienti ca universul nu da doi lei pe existenta lor, intervine si spirala cunoasterii...cu cat stii mai multe iti dai seama ca stii foarte putine. Cum, nu vrei sa iesi cu gasca in club, la o cafea, la cumparaturi? Nu vrei sa te arunci cu capul inainte intr-o relatie sau alta? Ai un singur prieten?
Incearca sa privesti partea buna, sunt consistenti.

| Drimmero a răspuns:

Pe ce se bazeaza prostia asta?

| T0T a răspuns:

Mă întreb ce studii pot să demonstreze dacă un om e fericit sau nu. Te ia de pe stradă și te întreabă:"Hey, tu, da da, tu, ești fericit? Dar inteligent ești?"

| justanotheruser99 a răspuns:

Asta nu prea are nici o relevanta. Starea de spirit nu prea are legătură cu IQ-ul. Si un prost poate fi trist, cum si un inteligent poate fi vesel.

| anonim_4396 explică (pentru justanotheruser99):

IQ-ul nu reprezinta inteligenta, ci capacitatea ta de a rezolva un test IQ
Zic ca persoanele inteligente sunt mai triste in general

| justanotheruser99 a răspuns:

Posibil, pentru ca vad realitatea si cunosc adevărul despre societate, politica, etc. totodata sunt conștienți de posibilele urmări, pe cand prostii gândesc mai puțin si se bucura de prezent.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Inteleg acum de ce sunt trist...

| Stell99 a răspuns:

Nu sunt tristi dar nici fericiti!
Eu de exemplu de ce as fi fericit?
Nu am nici un motiv!

Pot fi fericit pe moment din x motive dar asta nu justifica sa fiu cu zambetul pe buze toata ziua.
Asta ar insemna sa fiu retardat.
Nu sunt trist dar nici fericit!

| Stell99 a răspuns:

Pai logic ca sunt fericiti!
Pana si Isus a zis ( Fericiti cei saraci cu duhul )

| 7iulie a răspuns:

Asta chiar mu conteaza.

| anonim_4396 explică (pentru 7iulie):

Ba conteaza
Sunt studii pe asta
Sau te-ai simtit?(Aici sunt ironci, ca acum se supara toti daca glumesc)

| 7iulie a răspuns (pentru anonim_4396):

A fi fericit nu inseamna nimic de exemplu eu sunt fericita dar nu ma pot numi o proasta