| anonim_4396 a întrebat:

De ce persoanele sufletiste sunt de cele mai multe ori considerate"naive", pers care nu stiu ce vor sau poti
"face ce vrei din ele"? Se spune ca"a fi om e lucru mare" si intr-adevar asa si este, cine a spus lucrul asta a stiut ce spune...

Răspuns Câştigător
| RaSpUnS.pT.vOi a răspuns:

Daca te consideri una din persoanele acelea. e foarte bine ca ai asemenea calitati.Pe cei rai are cine sa-i judece.Fiecare o sa plateasca la un moment dat.Decat sa dai dovada de invidie, rautate sau sa fii o persoana veninoasa...mai bine naiva si cu suflet mare.numai bine.paa

4 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

In ziua de azi se mai pune pret pe asa ceva? Pe suflet? Azi numai aparentele conteaza, puterea, banii, influenta.Asistam la prabusirea valorilor morale de mult timp, iar cei puternici supravietuiesc. Legea jungleihappy
Naivii, visatorii... ei au propria lor lume in care mereu binele invinge raul.Si ar fi minunat daca asta ar fi si realitatea noastra. Dar nu e.Nu e pentru ca ne ridicam ziduri pentru a nu fi raniti, ne prefacem pentru a nu ni se citi emotiile, jucam rolul unei persoane care nu ne reprezinta

| Malvina24 a răspuns:

Asa e! e adevarat ce ai spus! mereu cei cu sufletul bun sunt considerati naivi si toti din jutrul lor profita la maxim de acestia si isi bat joc de bunatatea omului! stii cum e ii dai un deget si ia toata mana! asta e lumea din zilele noastre!

| Ianna33 a răspuns:

Si eu sunt asa, dar oamenii nu-si bat joc de mine...am "secretele" mele. Respect oamenii si faza e ca simt daca se lingusesc pe langa mine, simt intotdeauna. Incerc sa invat sa port o masca, sa ascund sensibilitatea... unii oameni nu inteleg.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stii? Uneori aceste persoane au un caracter puternic, dar nu vor sa isi arate adevarata lor tarie decat in cazuri exceptionale, si atunci sa vezi cat de frumos iti rezolva o situatie pe care cei,, tari si stiutori"nu stiu sa o rezolve.de multe ori am fost considerata si eu o atare persoana, pur si simplu pentru ca eu prefer sa nu ies in fata, sa stau deoparte si sa analiozez situatiile, si daca pot, ajut, daca nu stau locului fara sa ma umflu in pene, am lasat de multe ori sa se creada ca se poate face ce vrea din mine, dar nu este asa, desi de multe ori am aplicat dictonul, capul ce se pleaca sabia nu-l taie, si este adevarat deoarece este mult mai bine sa iti vezi de lungul nasului decat sa ai grija la toata lumea