| RAY a întrebat:

De ce s-a pabusit stiinta in Grecia? E oare de vina crestinismul?

Grecia avea un potential incredibil, erau la un pas sa inventeze motorul pe aburi, electricitatea.

12 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Dupa Grecia Clasica a urmat Civilizatia Elenistica, apoi Republica Romana, Imperiul si abia atunci a aparut crestinismul; toate aceste civilizatii nu aveau nevoie de motoare, caci aveau munca servila la dispozitie; deci nu erau dispuse sa investeasca si sa se schimbe pentru a inlocui, in parte, munca umana.

| RAY explică (pentru minrest):

De ce a preluat roma religia crestina?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru RAY):

Constantin dorea puterea, asa ca a strans o armata pentru a-l detrona pe imparatul Maxentius.
Cu o zi inainte de batalia de la podul Milvius din octombrie 312, a avut un vis cum ca daca va purta stindardul cu numele lui Iisus (Chi-Rho) va castiga lupta. Si. a castigat-o, apoi a inceput crestinizarea Romei.

| RAY explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Crestinismul a fost mereu impotriva stiintei?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru RAY):

Nu stiu. Dar nici nu ma prea intereseaza sa cunosc asta.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru RAY):

Ce stiu ca e ca e impotriva muzicii bunelaughing

| minrest a răspuns (pentru RAY):

Trebuie intai sa iti spun cum se traia religia in Imperiul Roman, in sec. I ien, I en. Henoteismul era pricipala forma de cult, si de departe cea mai pasionala si satisfacatoare. Omul roman credea in toti zeii (daca nu era evreu), sa nu crezi intr-un zeu era impietate; toti zeii altor popoare erau considerati a fi corespondentii unor zei romani, prin ''interpretatio romana''. Dar omul pentru care religia conta mult, iubea un zeu, zeul care stiuse sa ii castige afectiunea, si ii facea cultul cu toata pasiunea; majoritatea cred se inchinau cu afectiune zeitei egiptene Isis, considerata Minerva, iar Isis, ca majoritatea zeitatilor iubite pasional, avea mistere, adica se retraia printr-o sceneta schema prin care Zeita i-a salvat pe credinciosi, i-a ''mantuit'' (sunt constient, evident, ca mantuirea asta nu avea treaba cu cultul autentic, original, al Zeitei; dar asa procedau henoteistii intodeauna, se considerau mantuiti de Zeu). Ei, si la un moment dat, s-a facut un cult de-asta de sinteza, dintr-un rabin care credea ca Imparatia Mesianica mozaica a si inceput, caruia dupa moarte i s-au atribuit mistere si o ''schema'' de mantuire, monoteizmul mozaic, care era solid intelectual, si tot ce a avut vreo religie pagana mai atractiv, plus dualism persan. A rezultat un amestec incoerent, dar foarte emotionant si sentimental, care a cucerit piata. Crestinismul de fapt este paganism, in toate variantele lui; nu stiu de ce se pang unii ca a fost intrerupt paganismul.

| RAY explică (pentru minrest):

Danke

| Hammurabi a răspuns:

N-are nici o legătură religia.
Ca să înțelegi cam cum stă treaba, există un proverb grecesc care nu prea se poate traduce, dar în română ar suna cam așa : "Fă bani doar pentru a-ți putea permite să stai degeaba".

| RAY explică (pentru Hammurabi):

Atunci de ce s-a pabusit stiinta in Grecia antica?

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

Păi nu ți-am zis? Probabil de lene.
Grecii sunt cel mai leneș popor. Nu cred că au concurență.

| RAY explică (pentru Hammurabi):

Serios,ma mir sa spui tu asta