| AvalohAlyn a întrebat:

De ce sa nu te sinucizi cand ai o depresie crunta?

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Pentru ca te oprește instinctul de supraviețuire, dar eu cred ca tu poti scapa de depresie

| doctorandus a răspuns:

Pentru ca de depresie poti scapa cu medicamente si ai muri ca prostu'.

| milan9 a răspuns:

În general, astfel de manifestări de "nelinişte", de "dezorientare" sunt stări foarte vulnerabile, şi indiferent de originea lor, trebuie să vezi în ele şi ocazia unei alte "aşezări" a "lucrurilor" esenţiale din viaţă, a priorităţilor, a valorilor, modul în care te raportezi la ceilalţi, modul în care te raportezi la Dumnezeu, aşteptările pe care le ai de la tine...
Într-o astfel de situaţie de lipsire de sens sau de dificultati este esenţial să cauţi sprijin moral. Nu sta aşa. Nu trebuie să îngădui nici o şansă pentru vreun gând al sinuciderii, nici în fanteziile şi nici în glumele tale.

Trebuie să fugi de un astfel de „început" de gândire, ca de sinuciderea însăşi, pentru că fiecare „început" de gând este ca o „toartă" pentru stări de mai târziu.

Stările de depresie sunt inevitabile în viaţa oricărui om, dar ele se primesc cu maturitate, demnitate, curaj şi înţelepciune (fiecare astfel de stare vrea să ne avertizeze şi să ne repare lipsuri)!
Este vital să ceri şi sfatul unui duhovnic, al unui preot cu experienţă, de exemplu, dar într-un moment liniştit în care să aibă timp să-ţi asculte şi să-ţi înţeleagă bine dificultăţile afective.

Şi trebuie să te mulţumeşti cu paşii mici dar siguri şi definitivi, ai aflării răspunsurilor, la întrebări esenţiale ale vieţii... happy

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Cred ca undeva, odata, fiecare va avea ocazia sa faca un bine dezinteresat cuiva care are nevoie si se va bucura de un mic ajutor. Daca iti va zambi un astfel de om cred ca e suficienta recompensa si nu traiesti degeaba. Fa un voluntariat undeva, sparge niste lemne unui batran, nu trebuie sa cheltui din buzunar.

| GoldenZenith a răspuns:

Pentru că nu este necesar. Sa spunem că sinuciderea te scapă de probleme, dar te privează de tot ceea ce ai putea avea frumos în viața ta. Oamenii care apelează la așa ceva nu dau dovada decât de o lașitate cruntă. Nu poți fi mereu fericit și să fie totul roz. Viața e precum un cub Rubik, oricât de încurcata este si oricât de imposibil pare de rezolvat, tot se găsește o soluție dacă îți bați capul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hazardul iti spune ca trebuie neaparat sa fi depresiv sau fericit? Hazardul iti spune ca trebuie neaparat sa traiesti sau sa mori?
Hazardul ar avea de a face cu depresia sau cu fericirea? Hazardul este impartial sau neutru si NU tine cu nimeni si cu nimic. Hazardul nu tine nici cu moartea si nici cu viata. Hazardul nu tine nici cu ordinea si nici cu dezordinea. Hazardul nu tine nici cu minciuna si nici cu adevarul. DAR stai! Hazardul exista in realitate? NU! Exista libertate de alegere confundata adesea cu hazardul. Atunci exista Dumnezeu. Esti liber sa alegi sa te sinucizi sau sa nu te sinucizi. "Lumea cealalta" NU exista! Omul NU are un suflet nemuritor. Priveste la natura: florile au forme simetrice. Ar fi putut cauza hazardul asa ceva? NU! Ce pune in miscare particulele elementare? Dumnezeu prin automatismele si legile implantate de el in univers si in structurile vii. Ca sa scapi de depresie este necesar sa te apuci sa acumulezi cat mai multa cunostinta din toate domeniile existentiale si APOI sa crezi ceva din ceea ce vei deduce din cunostintele acumulate. Apuca-te sa studiezi fizica, chimie, biologie, istorie, arheologie si incearca sa gasesti elemente comune fara contradictii intre acestea: astfel il vei gasi pe Dumnezeu prin stiinta si NU prin credinta oarba si NU prin autosugestie. NU este necesar sa intri in prea multe detalii in aceste domenii ca sa observi acele elemente comune si necontradictorii. Ia-o incet si apuca-te de citit si scris ca mine. NU astepta raspunsuri de la altii ci raspundeti mai mult singur si apeleaza la propria ta ratiune daruita fiecarui om de Dumnezeu. Eu NU cred in Dumnezeu orbeste pentru ca am cunostinta in spatele credintei mele. Cunostinta sau stiinta NU mi-o poate lua nimeni si nimic, nici chiar depresia. Insa credinta poate fi anulata de depresie, DAR cunostinta NU poate fi anulata de depresie. Dezinformarea/minciuna poate lua sau anula stiinta sau cunostinta DAR dezinformarea/minciuna produce contradictii si astfel iti poti da seama usor ce nu se potriveste cu majoritatea celorlalte cunostinte care nu se contrazic unele pe altele, SI astfel dezinformarea/minciuna este inlaturata din mintea omului care alege sa fie rational. Depresia este o emotie un sentiment. DAR sentimentele sunt tot informatii sau cunostinte sau informatii stocate in anumite zone neuronale din creier care sunt legate prin axoni de muschii netezi din piept sau din jurul inimii. Sentimentele ( informatiile ) apar in urma altor informatii sau cunostinte. Intai apar informatiile si apoi informatiile ( sentimentele ).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O sa-ti impartasesc o chestie care sper sa te ajute, dar trebuie mai intai inteleasa: "Suferinta e necesara, pana cand intelegi ca ea nu e necesara."

| AlexeHellsing a răspuns:

Pentru că noi, oamenii, suntem stăpâni pe noi înșine. Suntem încăpățânați să citim titlul lucrării noastre pe pământ și nu ne lăsăm învinși înainte de a-l afla.

| Hexiled a răspuns:

Poate ai ceva realizat de care esti mandru si nu vrei ca munca ta depusa pentru acea realizare sa fie in zadar

| Teffan a răspuns:

Pentru ca va trece.

Sinuciderea pentru mine este rationala DOAR in cazul in care ai o boala incurabila.

| Elide a răspuns:

Realizez că în sufletul tau este o amărăciune și nu mai ai ajutor și nu te scoate nimeni din asta sperând să poți găsi niște sfaturi( bune sau rele )Să nu te sinucizi atunci când intri in starea aia de rău ar fi bine sa te duci pe malul unui râu sau într.o pădure să fi în natură și să asculți muzică de relaxare sau orice altceva te calmează, nu aș crede că aveai depresia asta inca de mic dar gândește.te când erai mic și fericit și gândește.te la motivul acela care îți aducea o bucurie imensă!

| NotMyFault a răspuns:

Ca poate iti vine mintea la cap mai tarziu.