| TeoCata1804 a întrebat:

De ce sa votez PNL sau USR sau etc cand pot vota PSD? Sau de ce sa votez PSD cand pot vota cu PNL sau cu USR sau cu alt partid politic?
In concluzie:Voi credeti ca se va schimba ceva daca lumea decide sa numai voteze psd? Argumentati.

36 răspunsuri:
| Plato a răspuns:

Da.
Psd e cea mai spurcata infectie ce a lovit Romania vreodata. Cei mai jegosi si mizerabili oameni. De fapt, nu-i putem numi oameni. Sunt monștri, cele mai dezgustătoare fiinte.

Una e sa fii hoț, alta e sa fii complet dezumanizat.

De ce sa votezi USR? Ca sa intram in normalitate, sa evoluam, sa prosperam. Sa avem si noi spitale, autostrazi, scoli, fonduri etc. Etc. Etc.

Nu-ti plac partidele? Nicio problema, voteaza cu un candidat independent, dar VOTEAZA. Orice dar nu ciuma rosie.
Ciuma rosie = psd, alde, pro Romania, pru, udmr

Daca nu te prezinti, grupul infractional organizat (psd) obtine practic jumatate de vot. Du-te si voteaza macar un independent. Orice dar nu mafia condusa de infractorul sef Liviu Dragnea.

| mihai69 a răspuns:

„lumea decide sa numai voteze psd?"
===
Stai că nu pricep: să voteze NUMAI psd, ori să NU MAI voteze psd?!? că e diferență ca de la cer la pământ!
Doar pe vremea lu' nea nicu era votat pcr cu 99, 9%... sper să nu ajungem iar acolo!

| RAY a răspuns:

Desigur ca nu, Romania va fi mereu o colonie si atat

| Darkmagic a răspuns:

Tu poti sa votezi cu cine ai chef.
The point is, daca cei din opozitie vor continua sa fie la fel de...descreierati, "masa tacuta" a romanilor va vota victima.
Daca nu le e clar ca politica NU se face cu "ciuma", "mu*a", "dracnea", vandalizat sedii si autocare si injurat simpatizanti psd (care niciodata nu raspund la scandal!), ...atunci pnl, usr si ce mai aveti pe acolo, trebuie sa se obisnuiasca cu statul mult si bine in opozitie.
Eu cam asta vad.
Ca poporul roman voteaza victime, si ca inca de prin 2012, psd cu cat are mai multe "dosare", cu atat castiga mai mult.
Adica la dracu, au luat inclusiv toate Primariile Bucurestiului, fieful traditional al dreptei.
Cam CE mai vreti?
"Politicienii" usr/pnl pot sa-i dea inainte cu "ciuma", "mu*a", "batele" si "infractorii"...ca dau bine, doar poporul roman e dintr-un filon de duri, nu el a conceput Miorita. big grin
Mai e o chestie "smart"!
Sa-i faci in toate felurile pe cei care voteaza psd-ii, crezand ca nu vor mai vota sau ca vor vota cu cei care ii "gratuleaza" cu: "comunisti", "zombie", "pensionari nenorociti"...
Cine procedeaza asa, dovedeste maxima inteligenta. laughing

| girada79 a răspuns (pentru Plato):

Să votez un partid cu un șef ce ține discurs beat?

| Plato a răspuns (pentru girada79):

La cine te referi?

| girada79 a răspuns (pentru Plato):

Nicușor Dan, USR.

| Plato a răspuns (pentru girada79):

Sincer nu stiu cand l-ai vazut beat, asa ca nu comentez evenimentul, nu stiu daca s-a intamplat sau nu.
Insa, decat un INFRACTOR condamnat penal, mai bine un om al strazii.

| girada79 a răspuns (pentru Plato):

Ce partid are rezultate mai bune decât PSD? Nu mă interesează penali. Sunt în scaun cu rotile și mă interesează partea socială.

| Plato a răspuns (pentru girada79):

Prietene, PSD nu are niciun rezultat.
Stii ce au facut ei? #Nimic! Nimic pentru popor, doar pentru vilele lor.

Tu te uiti probabil la Antena3 si aia te spala pe creier si te fac sa crezi in infractori. Prietene, crede-ma, pe Dracnea nici in cour nu-l doare de cei ca tine. El isi face vile, isi ia neveste cu 30 de ani mai tinere, nu sta el sa vada ce nevoi ai tu.
Nu te mai lasa pacalit asa usor de niste cifre FALSE pe care le prezinta gunoaiele pupincuriste gen Gadea.

In Romania a guvernat tot PSD, cu o exceptie, stiu. Dar ei au avut cel mai mult timp. Nu au facut #nimic.
Cat ii mai crezi, prietene? Cata rabdare mai ai? 20 de ani nu au fost destui?! Intelege ca sunt doar niste gunoaie, niste infractori infecti. NU le pasa de popor.

Voteaza cu cine vrei, dar informeaza-te mai bine, nu mai pune botu' la orice mizerie.
In orice caz, votam noi cat sa acoperim si votul tau, daca i-l dai psd-ului. happy Romanii se trezesc, romanii voteaza pentru Romania europeana, adica voteaza Alianta 2020 USR+plus.winking

Votantii psd? infractori, asistati social, batrani nestiutori, oameni creduli etc.
Nu uita sa mergi la referendum, sa zici un mare #DA! happy
Fara hotie ajungem departe!

| mgtow a răspuns:

Cand au fost altii la putere nivelul de trai era la fel de naspa. Dar puscariasii stateau multi si bine dupa fiare ala era unicul avantaj. Nu stiu de ce are presedinte tara noastra daca nu.i bun de nimic. Nu a realizat nimic pentru romani.

| girada79 a răspuns (pentru Plato):

Nu merg deloc la vot. Cu ce mă ajută? Am o șansă să mă mut la curte că stau la etajul doi. Știi că mă ajung actele? Minumu 10000 lei. Ca să cobor cu aparat de 4000 de euro la vot? 4000 de euro m-a costat să pot ieși din casă și nu pe banii lor și să-i trimit în fotolii călduțe?

| Plato a răspuns (pentru girada79):

Cineva oricum merge in fotoliul ala. Mai bine sa fie cine trebuie.
Votul nu e degeaba. Deciziile din politica iti afecteaza viata decisiv.

| Thecurious a răspuns:

E mai complicat de atat sau asa ar trebui sa fie.
In Romania, doctrinele politice nu sunt respectate. E de inteles, caci avem o democratie tanara, iar majoritatea populatiei e interesata de rezolvarea problemelor care nu apasa, nu de filosofie politica.
Tu ar trebui sa votezi cu partidul care iti promite TIE mai mult, deoarece votul este individual. Fiecare voteaza, gandindu-se la binele propriu si al apropiatilor.
Acum, cei interesati se impart in doua categorii : psd-isti si anti-psd-isti.
Spre exemplu : guvernul coalitiei psd-alde a majorat salariile personalului medical bugetar. Asadar, sansele ca ei sa voteze psd sunt foarte mari.
Un manager de multinational va fi, cu siguranta, anti-psd. Pentru ca 1. El nu e avantajat de un partid social-democrat; 2.PSD a declarat razboi multinationalelor.

| Thecurious a răspuns (pentru Thecurious):

Ne apasa*

| Thecurious a răspuns (pentru Thecurious):

Rectificare: nu sunt respectate in intregime, insa politicile, pe care fiecare le are, pentru rezolvarea problemelor rezoneaza oarecum cu doctrinele lor.

| Emazio a răspuns:

Daca votezi PNL e ca si cum ai vota PSD. Putem vota ceva diferit si sa vedem ce o sa se intample atunci. De ce ai vota acelasi partid sau partide care de 30 de ani conduc Romania?

| xByte a răspuns:

Schimbarea vine in timp. Nu apare nimeni si schimba Romania peste noapte.

Tot ce poti sa faci ca si cetatean este sa votezi cu partidul cel mai putin rau si sa speri la un viitor ceva mai luminos.

| aXy99 a răspuns (pentru Emazio):

Corect. De ce sa nu votezi USR+Plus?

| relian a răspuns:

Nu se schimba nimic,tot dracu ala e laughing oamenii polititi tot aia sunt,cas de la PNL cas de la PSD tot un drac laughing fiecare din aceste partide sa nu le zic gasti au trecut pe la guvernare de X ori.
In RO nu este nevoie de conducere politica,tara are nevoie de cineva sa administreze,de cineva care sa nu faca parte din nici o gasca,de cineva care sa lucreze pentru oameni si pentru tara.
Aceste partide politice sunt de fapt niste gasti,puse pe capatuiala,anul asta intram noi,ne umplem buzunarele,peste ceva ani intra alt partid si tot asa,astoa fac cu randu laughing dar oamenii nu sau prins.

Oamenii habar nu au,nici macar asa ca idee ces cu aceste partide politicie din RO si cine sunt cei care fac parte din aceste partide,numite gasti banditesti laughing
Ar trebuie ca posturile de TV si radio,sau ziarele sa explice populatiei ce sunt cu aceste partide si mai ales ca explice cine sunt membrii acestor partide, de unde provin ei, ce stiu si asa mai departe, pentru ce sunt sau fac parte din acel partid.

Asa ar fi trebuie sa fie, dar posturile de radio, tv si ziaristii nu-s deloc departe de membrii partidelor politice.Adica tot o apa siun pamant.
De ce zic asta? Pt ca tot acesti oameni,ma refer cei din televiziune, de la radio, ziaristii, habar nu au pe ce lume traiesc, ei vad viata asa cum o vad ei, nu cum este in realitate.Totate aceste categorii de oameni habar nu au de nimic,ei au fosat crescuti in cutie,au mers la scoala,au trecut ori ca rata prin apa,ori doara ca se pricepeau sa dea din gura,au facut si facultati,dar toate astea in cutie, in lumea lor, apoi sau trezit cas ziaristi, cas pe la diferite posturi de radio si tv.

Aceste categorii de oameni habar nu au cei viata, nu cunosc cum traiesc oamenii, nu stiu cei aia munca.Doara stau la tv,radio sau scriu prin ziare,ceva datu din gura,ceva gen daca vreiti cum se intilnbesc babele pe sant la tara si stau la povesti la barfe laughing cam astia sunt aceste categorii de oameni.

Cei politici exact la fel sunt, nu au muncit o zi in viata lor, ori daca au muncit au facut-o asa doara cu prezenta, ori au avut joburi arenjate.
Ce sa faci cu acesti oameni? Voi credeti ca acesti oameni sunt capabili de ceva? Ei nu-s capabili nici sa se intretina pe ei, din cauza asta au si apelat la astfel de posturi, sa dai din gura a prostu orice poate laughing
Deci parerea mea este sa nu mergeti sa votati pe nimeni.Sa vedem ce o sa se intimple daca lumea nu mai iese la vot.Si pana la urma sa votezi ce anume? Arati un partid care n-a fost la guvernare,sau politicieni care nu au mai fost?
Inca ceva ce populatia nu stie.
Partidele astea politice,sunt exact ce am spus gasti care au regulile lor,gasti in care nu intra oricine, iar posturile se cumpara laughing nu va ganditi ca iese primar unu care nu sia platit postu laughing toti care fac parte din partidelel astea, gastile astea, asta fac. Vrei sa fii primar, parlamentar, sau mai stiu eu director mai stiu eu la ce spitale platesti.Toate aceste posturi au tarife,iar cei care le vor stiu daca se pot califica pentru ele sau nu laughing.
Stiu or sa sara multi ca nu stiu ce partid sau Ciolos nu-i bandit,ca n-are gasca,ca e om cinstit si bla bla.Voi oare nu v-ati saturat de basmele astea?
Ciolos a fost la guvernare,stiti f bine,a fost cand era sustinut de banditu de presedinte de mutu laughing de ce oare, acessti gascari nu au schimbat legile atunci cand avevau guvernu, cand avea presedintia etc?
Asa cum hotii astia prosti din PSD se apucau sa schimbe legi noaptea laughing dau ordonante sa sara peste parlament si asa mai departe astia pot, dar ailanti dealde Ciolos cu mutu na putut?
Oare nau pututu ori nu au vrut? Eu cred ca nu au dorit asa ceva, adica sa vina sa dea lege, fara penali in fctii publice.Pai ar fi disparut dintre ei majoritatea laughing e ca si cum iti dai singur in cap.

In RO la ora actuala nu ai pe cine alege, iar RO nu are nevoie acum de politica, de acesti maimutoi, de gasti la drumul mare.Are nevoie de cineva sa administreze cum am spus tara pentru oamenii care locuiesc aceasta tara.

Tot ce s-a facut,ori s-a schimbat in Ro s-a facut ca cineva ia obligat, UE sau America a intervenit de atatea ori, iar ei trebuie sa faca asta, ca sa fim seriosi RO nu poate supravietui fara UE, fara America, sau banca mondiala.Bine nici aia nu vin sa rezolve ceva,nu au nici un interes,apoi ce treaba au ei sa vina sa incerce sa faca ceva.
Toate aceste votari sunt de fapt niste actiuni prin care cei care is la putere fura si mai mult.L alegeri se aloca bani,se fac manevre laughing omu,chiar daca ar zice cevea,nu are ce,stai frate ca se voteaza,trebuie sa cheltuim ceva malai laughing si asa i se inchide gura.

RO asa a fost dintodeauna,toate posturile de la presedinte la primar,consilier,si femeie de serviciu la primarie au tarife,se cumpara.
Ce argumente mai vreti? Voi nu ganditi singuri? Incercati sa le explicati oamenilor aceste chestiuni,poate ca unia din ei mai pot fi salvati,iar pe viitor oor sa stie sa nu mai iasa la nici un vot.

RO trebuie guvernata de oameni care pot fi trasi la raspndere la orice actiune intreprind, daca gresesc bum afara, sau la puscarie dupa caz.
Sa se faca ceva astfel incat sa-ti fie frica sa onbtii un post public laughing asa erau pe vremuri, luai un post din asta si dadei gres iti cadea capu laughing cand sulatnu sau regele, ori cine era sefu, spunea cine urmeaza? Toti nu stiau pe unde sa se ascunda laughing cam asa ar trebuie o lege in RO.
Problema este cine sa o faca si cine sa stea sa o pazeasca si sa o aplice.

| AC4S4 a răspuns (pentru relian):

Te incurajez sa participi la alegeri, ca sa vina oamenii pe TPU si sa spuna ca esti la fel de hot precum ceilalti politicieni, fara argumente.

| AC4S4 a răspuns:

Sa incepem mai general cu intrebarea: "De ce sa votez?"
- Fiecare cetatean ar trebui sa fie reprezentat in parlamentul european. Esti reprezentat in momentul in care candidatul/partidul pe care l-ai votat este in parlamentul european. Votul trebuie folosit cu cap de cetateni. Clasa politica se poate schimba doar daca ii dai jos de la putere pe cei care sunt deja acolo. Prin proteste nu poti da jos pe nimeni, poti doar prin vot.

"De ce sa votez PNL" - Este un partid cu orientare de centru-dreapta, atat economic cat si social. Sunt in cel mai mare partid din parlamentul european (PPE) si, fata de alte partide din Romania, sunt respectati in cadrul partidului lor transnational. Are candidati destul de seriosi (Rares Bogdan, Siegfried Muresan, Adina Valean - pe locul 4 in top 100 cei mai influenti europarlamentari din Europa). Are totusi si nume pe care ai fi vrut sa nu le vezi pe lista. Nu consider ca este un partid perfect, dar este o optiune destul de buna, pro-europeana.

"De ce sa votez USR-PLUS" - Nu au candidati care sa aiba probleme penale. Sunt in relatii bune cu ALDE European, chiar fara sa fie membri. ALDE Romania, membru fiind, e destul de des criticat de conducerea ALDE Europa. Au candidati care au activat in domeniul studiilor europene, proiectelor europene, nu sunt neprofesionisti. Partea rea ar fi ca inca nu au o ideologie clara. Nu s-au afiliat vreunui partid european, doar discuta inca, nu stiu clar unde sunt pe spectrul politic (centru-stanga, centru, centru-dreapta).

"De ce sa votez PSD" - Chiar nu stiu. In ultimii 3 ani au avut doar discursuri anti-europene. Se comporta de parca Romania este tratata rau in UE, pe cand Romania da mai putin si primeste mai mult. Cand liderii europeni le atrag atentia cu privire la coruptie, justitie ei le raspund cu "sa-si vada de treaba lor, nu avem probleme" (adica ascund gunoiul sub pres). Pe romanii care vor sa atraga atentia cu privire la coruptie ii fac tradatori de tara. Discursurile liderului lor, Liviu Dragnea, sunt de tipul basmelor ("Europenii sunt invidiosi pe noi pentru ca vom avea rosii mai bune decat ale lor"). Cand vine vorba de crescut salarii si pensii se tot lauda, cand vine vorba de scumpirea produselor alimentare si nealimentare se prefac ca nu aud. Sunt prost vazuti in interiorul partidului european PES. Pe scurt, discursul lor spune "Inchideti ochii, nu avem probleme cu coruptia. Europenii, Iohannis si Soros vor sa va faca sa credeti asta". ALDE face cam acelasi lucru.

Se vor schimba lucruri in Romania in momentul in care PSD si ALDE trec in opozitie si nu vor avea multe locuri in parlament.
Alegerile europarlamentare sunt si ele importante. Este bine sa fim reprezentati de oameni competenti atat la nivel local, cat si la nivel national si european. PSD si ALDE sunt anti-UE, nu vad de ce ar fi bine sa-i trimitem in parlamentul european.

| AC4S4 a răspuns (pentru girada79):

Veniti din 2016-2017? La conducerea USR este Dan Barna, nu Nicusor Dan.
Nici macar informare minima nu aveti, dar sa aruncati cu acuze stiti.

| Superior a răspuns (pentru mgtow):

Daca presedintele nu cade la un comun acord cu guvernarea actuala, ce te astepti sa faca?

| girada79 a răspuns (pentru Plato):

De unde știu cine e bun? La PSD și Ortodoxie nu renunț.

| DorelExpertu a răspuns:

Oricum pui stampila tot dai gres.

| mgtow a răspuns (pentru Superior):

Sa dea foc la psd. Cine conduce tara mustaciosu cariat dragnist sau sasul Iohanis? E o mascota reprezentativa a tarii zic eu.

| Frank51 a răspuns:

Ce frumos e cand se contrazic oamenii pe politica. Multi au idei, multi cred ca au cunostinte, foarte multi cred ca totul este roz, dar politica este greu de inteles, mai ales de romanii nostri manipulati. Pai cum sa inteleaga politica niste oameni care nu au primit educatie tot din cauza politicii, paradox. Mai avem si noi drept de vot cativa ani, dupa care uniunea ne suspenda si dreptul asta. Sincer e mai bine, macar nu o sa poata vota astia aiurea laughing Na, nici subiect de discutie nu o sa mai avem happy

| relian a răspuns (pentru AC4S4):

La tot ce am scris am dovezi,deci nu vorbesc ca tine,doara sa ma aflu in treaba pe aici,ori sa zic ca exist si eu pe undeva.
Nu am intrat aici sa critic pe altii,doara dand din gura. Daca vine cineva pe TPU sa ma faca hot,trebuie sa si arate ca am furat.

Deocamdata cei care au fost si care sunt la guvernare sunt hoti,asta nu trebuie sa dovedesti,asta se vede si de pe Luna.
Dupa cum am spus tu desi am spus voi,deci tu mai si gandesti asa din cand in cand?
Intreb asa din curiozitate.
Uite iti fac o comparatie,poate asa si pricepi cum sta treaba.
Tu sa zic ai o firma,o fabrica,si angazezi oameni da? Sa zic ca tu nu te pricepi sa administrezi o fabrica,asa ca angajezi,director,contabil si muncitori.
Tu bagi bani corect? Acesti oameni ce tu i-ai pus in aceste fctii trebuie sa ce? Asa dupa tine? Treb sa faca productie, sa vanda, intr-un cuvant sa faca bani, atat pentru ca ei sa fie platiti, cat si ceva profit corect?
Ok daca trece un an, trec 2 si mai multi, tu pompezi bani in acea fabrica.iar rezultate nu-s ce faci?
Ii dai afara normal, ba ai putea cumva sa faci un investigatie sa vezi ce sau facu cu banii tai corect?
Banii sau dus din 2 motive si anume:ori iau furat,sau zii cum vrei aia care iti administreaza fabrica,ori habar nu au de nimic,nu se pricep sa administreze ceva.
In ambele cazuri acesti oameni nu-s buni,ca urmare daca sunt hoti ii tragi la raspundere,iar daca is incompetenti la fel trasi la raspundere,dati afara.
Cam asa sta situatia si cu cei care guverneaza aceasta tara.Ok nu-s hoti,dar is incopetenti,asta e clara,nu stiu sa faca nimic.
Daca eu nu ma pricep la un job anume,nu ma bag frate,sa ma bag de ce anume? Sa ma fac de ras?
Iti zic eu de ce se baga acesti papgali,acesti infractori si hoti de tara,se baga doara sa fure,stie ca or sa ia salarii mari,apoi fac afaceri cu banii publici.
Nu pot sa uit pe marele doctor Oprescu,o panarama de om, o lichea si o scursura, cum se dadea el lovit, ca el nu ia mita, ca ce aere isi mai da, apoi dupa 2 zile lau arestat, lau prins in flagrant luand mita.
Ba tu incerci sa ce? Sa imi spui mie ca astia din politica romaneasca is constiti? Tu ori ai baut ceva, ori ai fumat etnobotanice laughing ori esti obosit rau laughing
Ce argument vrei ma, dupa ce iti dau tara pe mana zeci de ani si tu an de an mergi mai prost.Mai vrei argumente? Ba hotilor plecati dreacu din tara asta si lasati oameni in pace.
Nu mai imi scrie, nu-s curios de oameni din astia cu disabilitati mintale.Du-te si comenteaza aluia care intreaba ok? Bafta

| AC4S4 a răspuns (pentru relian):

"Deocamdata cei care au fost si care sunt la guvernare sunt hoti, asta nu trebuie sa dovedesti, asta se vede si de pe Luna." - Ba da, trebuie dovedit. Nu poti sa acuzi oameni doar asa. Unii din ei nu au dosare penale, nu sunt hoti/infractori. Emil Boc sta intr-un apartament mic intr-un bloc vechi, intr-un simplu cartier, desi a fost prim-ministru.

Sunt de-acord ca oamenii incompetenti si hoti trebuie dati jos. Insa, la noi niciodata nu a fost asa. Din cauza oamenilor ca tine care spun: "N-ai cu cine vota, lasa, nu merge la vot, lasa-i pe astia acolo unde sunt".

Tu asa ti-ai inceput raspunsul: "Nu se schimba nimic, tot dracu ala e". Spunand asta, un om care iti vede raspunsul se poate gandi sa nu mearga la vot. Astfel, hai sa ramanem indiferenti, sa ramana in parlament si in guvern tot aceiasi oameni, sa-si creasca pensii si salarii, iar noi sa stam pe scaune in fata calculatoarelor zicand "nu am cu cine vota", crezand ca acum suntem buni cetateni.