| TeoCata1804 a întrebat:

De ce sa votez PNL sau USR sau etc cand pot vota PSD? Sau de ce sa votez PSD cand pot vota cu PNL sau cu USR sau cu alt partid politic?
In concluzie:Voi credeti ca se va schimba ceva daca lumea decide sa numai voteze psd? Argumentati.

36 răspunsuri:
| relian a răspuns (pentru AC4S4):

Ba desteptu lu peste,oamenii nu ar trebuie sa mearga la vot, nimeni, atunci sa vedem ce o sa se intimple.ce tot o tragi tu ca vede cineva raspunsul meu.
F bine daca il vede si nu se duce la vot este foarte bine, asa ar trebuie sa procedeze toti.
Te intreb tu te duci la vot, pe cine alegi ba desteptule? Zimi unu care n-a fost la guvernare. Daca toti papagalii astia au fost pentru ce sa mai mergi sa votezi, sa votezi ce anume?
Exact stau in fata calculatorului si zic nu am cu cine vota.Sa dispara astia toti, sa dispara toate partidele astea de hoti, atunci o sa merg la vot.
Sa vina cineva sa faca o lege simpla, fara sa apere pe careva, daca furi sau esti incopetent la pusxaruie cu tine.
Atunci o sa merg cu drag la vot.Pt ce candideaza un papagal in RO? Pai habar nu ai, toti candideaza pentru o bucata de cilan laughing ca in rest is praf.
Vrei dovezi? Tu ai habar cine is oamenii politici din RO? Oto zic eu habar nu ai.Tu stii ca toti oamenii astia politici nu stiu nici in ce tara locuiesc? is praf la orice capitol, nu sau remarcat nicaeri prin nimic, nici nu-s in stare sa aiba un job pe bune, dar ce iti zic eu tie din astea, esti departe.
Deci tot dracu ala e.RO asa o sa mearga ca si pana acum indiferent cine ar guvenra dintre aceste gasti de banditi laughing
Singura scapare sau iesire din groapa a RO este ca populatia sa ceara unirea RO cu Statele Unite, iar aia sa accepte laughing desi nu vad de ce ar accepta.In sf vorbind asa teoretic cam asta ar fi singura sansa, bineinteles toti cu fctii de conducere aduci din america, americani, asta pana cand romanu o sa invete ceva.
Atunci o sa merg si eu la vot.Stii de cand nu am mai votat eu? Cred ca de fapt nu am votat mai niciodata laughing ii cunosc [pe multi din clasa politica, cu unia am fost si coleg laughing asa ca nu veni tu sa imi dai mie lectii.

| AC4S4 a răspuns (pentru relian):

"oamenii nu ar trebuie sa mearga la vot, nimeni, atunci sa vedem ce o sa se intimple" - Nu ai cum sa faci prezenta de 0%. Chiar daca prezenta ar fi incredibil de scazuta, de 15-20%, parlamentarii ar fi in continuare alesi. Nu exista cvorum pentru alegeri, oricat de scazuta ar fi prezenta acei oameni ar fi in continuare alesi.

"Zimi unu care n-a fost la guvernare" - In primul rand, nu sunt alegeri parlamentare, ci europarlamentare. Multi din USR-PLUS nu au fost niciodata in politica, ce sa mai zic de guvernare. Si sa nu aud de guvernarea lui Ciolos, ca intr-un an nu poate face multe. Sunt oameni buni si pe listele PNL, am spus niste nume in raspunsul meu la aceasta intrebare.

"Sa dispara astia toti, sa dispara toate partidele astea de hoti, atunci o sa merg la vot." - Si mergi la vot si pui stampila pe nimic? Nu inteleg, daca nu ai optiuni de vot ce faci?

Vorbesti de incompetenta, de lipsa de informare, de educatie proasta - dar tu esti cel mai bun exemplu pentru cele de mai sus. Uite ce prostii ai spus in acest raspuns:
"asa ar trebuie", "Zimi unu", "incopetent", "nu sau remarcat nicaeri", "Vrei dovezi?" - Urmata de 0 dovezi.

Deci, lasa-ne. Tu nu mergi la vot pentru ca nu te duce capul sa stai o ora pe internet si sa te informezi, nu pentru ca nu ai cu cine vota.
Exista candidati care au facut ceva, au experienta serioasa in spate. Tu esti un simplu user pe TPU care scrie de parca a absolvit maxim 4 clase si ne da noua lectii de politica, ne spune de ce nu ar trebui sa votam. Evident, fara a aduce argumente.

https://www.usrplus.ro/candidati_usr_plus - In acest link nimeni in afara de Dacian Ciolos, care a fost un an la guvernare, nu a fost la guvernare.

https://www.romaniainprimulrand.ro/#candidates - In acest link gasesti nume cu rezonanta, precum Rares Bogdan sau Siegfried Muresan. E drept, gasesti si nume neplacute.

Prin educatie se rezolva toate. Problema e ca unii oameni, ca tine, refuza sa se educe. Sa spui "toti sunt hoti" e ca si cum vin eu si spun "tu esti hot". Ma intrebi "de ce?", iar eu urlu mai tare "hotule, hua, hotule!". N-am adus vreun argument, pur si simplu am spus acelasi lucru de mai multe ori si mai tare.

| SG1995 a răspuns (pentru girada79):

Dan, nu era beat atunci.
Cearcănele de sub ochii, atitudinea groaie. Sunt 100% că era fumat.

| SG1995 a răspuns (pentru girada79):

Îți sugerez să te interesezi de Demos atunci, băieți ăștia chiar sunt socialiști spre deosebire de clica lui Dragnea. Și nici nu fac scandal.

| SG1995 a răspuns (pentru Darkmagic):

De acord singurul partid nou care mi-a atras atenția în mod pozitiv este Demos.

| SG1995 a răspuns (pentru mgtow):

Problema nu e (doar) președintele, ci faptul că e republică semiprezindențială asta înseamnă că președintele nu face decât politică externă.