| Laoandu a întrebat:

De ce se grăbesc unii să intre în legământul căsătoriei de foarte tineri iar apoi sa ajungă pe la 30 și ceva de ani cu uzura unuia de 50? Mie mi se pare că persoanele care nu sunt căsătorite după vârsta asta arata mai proaspăt, mai cu roșu în obraji. Și a doua, oare se consideră concubinajul un păcat atât de mare sau de ce trebuie neapărat oficializat printr-un act, dacă e o decizie pripită?

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Dupa 22 de ani nunta la 30 daca sau cunoscut la 20 si le merge bine e in regula. Dar sa cunosti pe cineva la 25 sau 30 apoi nunta la 35 e un big fail (greseala) doar daca ar sta asa impreuna si cand nu tine treaba se despart. Destui casatoriti divorteaza dupa cativa ani de casnicie. Apare monotonia sau nu mai sant valabile interesele in relatie. Ele sant in numar mai mare care vor divortul barbatii nu pentru ca le convine sa stea la cratita buna rea de gura cum o fi le mai altoiesc...

| RAY a răspuns:

Omule omul este o specie de primate poligama, indiferent de varsta tot inseli ca e ceva uman

| Drimmero a răspuns:

Mi se pare o prostie sa te grabesti sa te casatoresti, adica sa fortezi lucrurile pentru ca ala e unicul scop la care poti ajunge. Mai ales sa te casatoresti sub 25 de ani unde clar esti inca copil/a, dupa iti mai vine mintea la cap (daca mai vine). O casnicie chiar te consuma, nu e lapte si miere cum se tot promoveaza prin filme si d-astea, te consuma de imbatranesti prematur in multe cazuri, e o mentalitate invechita sa vrei neaparat nunta. Nu pot sa inteleg cum tu, tanar/tanara fiind ai toata viata in fata, cariera de facut, experienta de viata de acumulat, calatorit, etc etc etc, iar tu sa alegi sa-ti pui bete in roate casatorindu-te la varste ''fragede'' cand inca nu ai mintea coapta, sa fim sinceri, atat fetele cat si baietii chiar si la 20+ ani sunt inca copii, daca se nimereste un cuplu d-asta de imaturi, numai casnicie nu mai fac aia, inca-s la nivelul de ''jocul de-a mama si tata''. Plus de asta nu cunosti un om dupa ani buni, daramite sa o cunosti dupa sub un an si sa vreti sa va casatoriti, e penbil, pai casnicia aia e aproape terminata cand nici bine nu a inceput ))). Trebuie sa te orientezi bine de tot inainte sa treci la pasul asta, unii dupa ce analizeaza terenul mult si bine ajung la concluzia ca nu le trebuie nunta. Nu stiu, ma depaseste treaba asta, ii consider fraieri ca isi omoara tineretea si avantajele ei de devreme pentru o casnicie/

| Freya1 a răspuns:

Acuma depinde.Intr-adevar sa te "casatoresti" pe la 16, 18 20 ani nu e tocmai ok, pentru ca abia atunci te dezvolti practic mental si începi să iti dai seama ce iti doresti si etc, iar o grabă spre căsătorie poate duce mai tarziu la dezamăgire.Pentru ca o data ce te dezvolti mental, social etc poti sa realizezi ca viata sau partenerul pe care l-ai ales nu corespunde mentalități tale noi, iar după ce te-ai căsătorit, ai copii ajungi sa fi in stadiul pe care l-ai descris tu.
Dar acum, nu poti nici sa te căsătorește la 40 si sa faci copii.Pentru unele femei chiar devine imposibil să mai facă asta de la o anumita varsta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiecare are proprietățile lui în viață.

| Saiko10 a răspuns:

Raspunsul este raspunsul la multe alte intrebari, prostia.