| Sportacus123 a întrebat:

Persoanele căsătorite trebuie să locuiască neapărat în aceeași casă?

Răspuns Câştigător
| TheGentleman a răspuns:

Da. Părăsirea domiciliului conjugal poate constitui infracțiune dacă celălalt soț depune plângere (abandon de familie etc)

La parteneriatul civil, acest lucru este irelevant

13 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Obligatie nu au, insa nelocuind in acelasi loc casatoria ar fi cu totul din alte motive decat o casatorie normala si bazata pe iubire! Inainte se faceau casatorii de acestea aranjate pentru "buletin de Bucuresti", adica casatorii false pentru a primi avantajele din trecut (pentru cine le cunoaste pe acelea!) ale venirii si locuirii in Bucuresti.

O casatorie in care sotul si sotia nu locuiesc impreuna este degeaba!

Stai linistit ca am vecini de astia de 2 lei care de ochii lumii sunt sot si sotie de zeci de ani, iar in casa dorm in paturi diferite, sunt separati cu banii si nu-si vorbesc cu zilele!
Deci si ei sunt tot degeaba ca si familie!

| MarianWLF a răspuns:

Asta e ideea.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu trebuie nimeni sa locuiasca cu nimeni... dar de ce s-ar mai casatori daca traiesc in alte case?

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru Sportacus123):

Daca are limite atunci exista divortul.

| johnnny123 a răspuns (pentru Sportacus123):

Tu nu reușești nici să schimbi două vorbe cu o fată, dar deja îți faci planuri că te vei căsători dar vei locui în case separate de nevastă și te vei duce la ea doar când vrei sex.
Cam ăsta-i planul tău, nu?

| Frank51 a răspuns:

Stai liniștit, tu nu te vei putea căsători nici dacă vrei laughing

| johnnny123 a răspuns:

Mai ai multe întrebări din astea? În ce sens să "trebuiască neapărat"?

Dacă doi oameni se află într-o căsnicie funcțională, atunci de regulă vor locui împreună, da. Nu pentru că "trebuie neapărat" ci pentru că de asta s-au căsătorit, ca să-și trăiască viața împreună.

Pot exista situații în care nu locuiesc în aceeași casă, dar astea sunt situații speciale, nu sunt regula. De exemplu dacă unul muncește temporar în altă țară sau dacă sunt separați dar nu au divorțat.

| MrAM a răspuns (pentru johnnny123):

laughinglaughinglaughing Pe mine ma depasesc intrebarile astea. Sincer intru doar de curiozitate sa vad ce mai raspunde unul, altul.

| Furnicuta000 a răspuns:

Depinde. Daca sa zicem ca tu te casatoresti cu o filipineza ca ea sa primeasca cetanenie si iti da bani pentru asta, iar autoritatile vad ca nu locuiti in aceeasi casa...e posibil chiar sa te acuze de frauda si sa intri la inchisoare

| FreddieM a răspuns:

Căsătoria implica formarea unei familii și a unui cămin conjugal. De ce s-ar mai căsători, altfel? Mi se pare cam absurda intrebarea. O poți justifica/explica în vreun mod, poate n-am înțeles eu?
Cheers

| Miruna333 a răspuns:

Nu trebuie ca nu e lege

| ALM2000RO a răspuns:

Doar dacă își doresc, însă nu văd ce rost a mai avut să se căsătorească dacă tot locuiesc separat.