| Hyacinth a întrebat:

De ce se mănâncă coliva doar la înmormântări pomeni? De ce nu mănâncă nimeni decât atunci?

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Chiar sapt trecuta am fiert niste grau si am mancat. Se gaseste si pe la mega image gata fiert si cu zahar

| Mosotti a răspuns:

Eu mananc ca pe prajitura oricand, comand la o firma de pombe funebre si imi aduce acasa, poti comanda coliva mare sau coliva mica.

| Hammurabi a răspuns:

Eu mănânc oricând că îmi place. Și sunt cofetării care fac.

Din superstiție.
Coliva se face când moare cineva.
Iar la țară (și probabil nu numai) se consideră și reciproca valabilă.
Dacă faci colivă... o să moară cineva.

| Lukasssz a răspuns:

Nu prea moare lumea csf...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oricând se poate mânca arpacaș... Ia că mi-ai dat o idee... happy

| LostForForever a răspuns:

Nu știu așa este chiar nu înțeleg de unde a venit asta cu coliva

| Mosotti a răspuns (pentru LostForForever):

A fost o idee de a ei sa intrebe asta cu coliva, nu e nici o problema.

| LostForForever a răspuns (pentru Mosotti):

Pai nu am zis ca este o problema