| Crisstyanos a întrebat:

De ce se sinucid asa de multe persoane, nu inteleg, ai o viata poti sa traiesti, sa simti, sa iubesti, sa visezi, sa gandesti, si multe altele, de ce vrei sa opresti toate acestea si nu numai pentru o zi sau doua ci pentru totdeauna?

Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Majoritatea, pentru că suferă de depresie. Depresia, în stadiu avansat, este o boala mentala, ca şi schizofrenia. Încearcă să înţelegi un schizofreniac. Nu vei reuşi. Aşa este şi cu persoanele care suferă de depresie. Pur şi simplu nu mai gândesc clar, iar sistemul lor de valori este complet dat peste cap. Şi sunt mai puţine persoane care se sinucid sub impulsul unui moment.

5 răspunsuri:
| mona a răspuns:

O fac din prostie si intr-un moment in care mintea lor o iau razna fara sa mai deosebeasca ce-i bine si rau

| M25M a răspuns:

Cand oamenii nu se sinucid nu vor sa isi curme viata ci durerea pe care o simt, depresia in care au intrat. Majoritatea care ajung in acest stadiu sunt practic terminati din punct de vedere psihologic singura scapare pe care o intrevad este moartea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oamenii acestia nu mai au nimic din tot ce ai enumerat...
actioneaza sub impulsul de moment...

| LucianP a răspuns:

Uitati o alta intrebare: de ce sa traiesc cand nu sunt bun la nimic? nu am bac,nu am loc de munca, nu am prietena, nu tin la NIMENI? mai pe scurt de ce sa traiesc daca nu am pentru ce trai? macar daca mor, imi voi dona organele unor persoane care au nevoie cu adevarat, care pot sa faca ceva cu viata lor

| andreeaemilia a răspuns:

Viata nu e roz pentru toata lumea. Sunt multe persoane care au suferit traume majore si nu au reusit sa le depaseasca. Multi vad in moarte eliberarea de suferinta, nu gasesc nimic bun in viata, pur si simplu simt ca nu au pentru ce trai.