| DonEduardo a întrebat:

De ce sunt obligat sa traiesc si sa lucrez cu oameni de care nu imi pasa?

31 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Poate ca ar trebui sa îți pese.
happy

| DonEduardo explică (pentru cristi202):

Ai zice asa si daca ar fi vorba de boschetarul de la coltul strazii?

| cristi202 a răspuns (pentru DonEduardo):

Da. Cu siguranță. Mai bine de un an am lucrat cu boschetarii împreună cu un grup de prieteni. Le dădeam o masa saptaminal, și in rest ii mai cautam sa vedem cu ce ii putem ajuta (cand mergeam la ei "acasă", într - o piață din Timișoara, veneau ciucure pe mine sau pe prietenii mei, incit lumea se uita mirata la ce se întimpla, dar nu îmi prea pasa happy ). La început, deși le dădeam sa mănince, se prosteau și aruncau cu de toate în noi, de parca eram o formație ce cinta prost într-un concert, dar mai apoi, vazind ca ne pasa de ei, le - am cistigat respectul. Cel mai frumos a fost cand am văzut roadele muncii noastre : citiva dintre ei au fost transformați și duc o viata normala.

| romeo78 a răspuns:

Nu e vorba de obligație. E vorba de o stare milenară în care societatea umană s-a împărțit în stăpân și sclav, slugă, iar mai modern angajat, căci denumirea de sclav și sclavagismul, oficial a fost abrogat, treptat, de toate imperriile lumii cu vreo 200 de ani în urmă.
Problema este că în ziua de azi, nici să locuiești în pădure nu mai poți, cum propunea cineva aici. Pădurile sunt proprietate privată, sunt arii protejate sau pur și simplu furate.
În afară de copilărie, cel puțin până la terminarea liceului, omul este sclav. Indiferent ce încearcă unii să spună suntem sclavi.
Mergând la un loc de muncă, nu mergi doar de plăcere. Mergi pentru că ai facturi, ai rate, mici plăceri, o mașină, iar toate acestea consumă finanțe.
Iar, nesuferirea unor colegi, e de fapt o carapace, pentru că nu suportă prietenii, nu suportă concurență.
Nu uitați sunt locuri de muncă unde pornești de jos, iar dacă ai puțină inteligență, arta convingerii, "calci în picioare pe oricine", ajungi în vârful ierarhiei.
Adaptați-vă sau găsiți un nou loc de muncă!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cine te obligă să nu îți pese?

| DonEduardo explică (pentru sadrian46):

Tu, care mi-ai zis ca nu ai da bani de pomana? Vezi-ti sa-ti pese tie mai intai si apoi incearca sa ma convingi pe mine.

| sadrian46 a răspuns (pentru DonEduardo):

Despre ce vorbim. eu și dta? De cine să îmi pese, cui să dau pomană căt și de ce?
Ce să te conving sau nu pe tine? De fapt, ce vrei?

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Asa este viata happy

| DonEduardo explică (pentru DoarBogdan):

Dc?

| DoarBogdan a răspuns (pentru DonEduardo):

Pentru ca era... probabil, singura varianta ca noi sa existam in acest moment, si posibil in altele.

| DonEduardo explică (pentru DoarBogdan):

Atunci cum explici ca am trait 6000 de ani fara orase?

| DoarBogdan a răspuns (pentru DonEduardo):

Pai si ce legatura are? Pentru Pamant... sau mai bine zis, pentru existenta, momentul 0 este la fel ca momentul de acum, la fel ca momentul cand nu erau orase, la fel ca momentul final.
Asta se numeste evolutie, si este la fel in toate momentele de timp.

Iar daca faci referire la lucratul in oras... sa stii ca lumea lucra oriunde inainte, alaturi poate de persoane langa care nu le facea placere sa stea si sa lucreze big grin

| DonEduardo explică (pentru DoarBogdan):

Pai si acum e la fel.

| DoarBogdan a răspuns (pentru DonEduardo):

Pai da. Exact. Deci ce legatura are cu orasele de acum 6000 de ani?

Sau nu am inteles eu intrebarea? Scuza-ma daca da happy

| Mosotti a răspuns:

Daca esti la locul de munca nu ai incotro, aia e, trebuie sa lucri cu ei.

| DonEduardo explică (pentru Mosotti):

Si de ce sunt eu obligat sa muncesc cu ei?

| Mosotti a răspuns (pentru DonEduardo):

Pai ce int pe patron ca tu nu ai treaba cu aia, ala vrea sa-ti faci treaba, sa va faceti treaba pentru care iti iei banii, il doare in cot pe sef de tine ca nu iti convine tie de aia.
Ca el te plateste, nu ai ce pretentii sa ridici.
Daca nu vrei sa fi obligat, pleci si aia e, iti ie banii de unde sti.

Deci vrei banii, faci ce ti se spune, chestiile personale nu au loc la locul de munca, asa vede treaba un sef sau patron.
Nu trebuie sa-ti pese de colegii tai, trebuie sa faceti ce aveti de facut, sa colaborati daca trebuie, si sa iasa treaba buna sa va luati toti salariile, nimic mai mult.

| Freya1 a răspuns:

De muncit nu ai ce sa faci, trebuie sa muncești indiferent daca iti pasa de cei cu care muncești sau nu.In fond fiecare cu treaba si salariul lui.
Dar sa trăiești cu cei de care nu iti pasa nu esti obligat. Poti sa te muți, sau sa cauti o persoană ce sa iti stârnească interesul si pe care sa o iubesti si sa trăiești cu ea.

| DonEduardo explică (pentru Freya1):

1) De ce sunt obligat sa lucrez cu unii de care nu imi pasa?
2) Cum nu sunt obligat sa traiesc cu ei?

| Freya1 a răspuns (pentru DonEduardo):

Pentru ca in general nu găsești pe nimeni la munca de care sa iti pese.Fiecare om e cu salariul lui, cu familia lui, iar tu înafara de faptul că esti acolo si muncești nu are de ce sa iti pese de ei.Sau crezi ca la ei la pasa de tine? Le pasa sa isi ia salariul, sa isi rezolve problemele, sa aiba o familie ok si cam atat nu e treaba lor de ce faci tu.

Trăiești printre ei ca noi toti de altfel, pentru ca nu suntem singuri pe planeta.Dar in acelaș timp ai putea sa te duci singur in pădure, sau sa accepti ca nu are de ce sa iti pese de toata lumea si la toata lumea de tine.

| Wr3nch a răspuns:

Nu te obliga nimeni. mergi in paure, fa o cocioba de lem, traiesti cu ce poti.

| Catrice a răspuns:

Cine te obliga bro? Ești liber să muncești unde vrei, sa faci ce vrei, sa stai pe lângă cine vrei.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Nu te obligă nimeni, e doar alegerea ta.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Pentruca nu esti singur. Nu te obliga nimeni. Pustnicii nu traiesc cu asemenea oameni.

| Invictusman a răspuns:

Tu îți vezi de treaba ta, de jobul tău și sa iasă banul atât! Restu sunt povesti de adormit copii.
Un salut e suficient ca forma de politete.
Dacă nu rezonezi cu ei îți vezi de treaba ta.
Crezi ca mie îmi pasa de alții? Sau altora de mine?
Li se rupea, la fel și mie, îmi vedeam de treaba și aia era tot, nu ești obligat sa placi pe nimeni asa cum nimeni la rândul l-or nu sunt obligați sa te placa sau sa ii pese de tine.

| Mopmop a răspuns:

Nu te obliga nimeni. Tu faci o greseala. Pastreaza doar relatii profesionale. Daca te intreaba ceva legat de viata personala rspunde calm si scurt gen " imi pare rau e o intrebare personala si aleg sa nu raspund." In rest, ochii pe ceas si ziua de salariu. Taci si observa lumea din jurul tauhappy

| Anuket a răspuns:

Nu ești obligat.

| DenqOO a răspuns:

Pentru a ajunge acolo trebuie să ajungi la un nivel profesional mai înalt și asta mai mult înseamnă să îți faci o firmă și să îți alegi tu oamenii cu care să lucrezi

| gritt a răspuns:

Ce te opreste din a te calugari?

| lamasanustefan a răspuns:

De ce imi tot apar intrebari de la tine, sus la notificari?

| Anuket a răspuns (pentru lamasanustefan):

Îl ai la prieteni... dar ai posibilitatea să debifezi din setări de la "Notificări pe site" opțiunea "Doresc să primesc o notificare când un prieten adaugă o întrebare".