| alecs10 a întrebat:

De ce sunt semenii mei niste gunoaie umane? Cum poti sa rezisti din punct de vedere moral, sufleteste si financiar in jungla asta? Chiar merita?

3 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Constatarea ta atat de amara, este o stare de moment; presupun ca ai trecut sau treci printr-o intamplare nefericita si care ti-a produs deziluzii.Toti trecem uneori prin asta. Dar, odata depasita situatia revenim la ganduri mai bune, fiindca, daca exista gunoaie umane, nu se poate sa nu existe si bunatate, corectitudine, compasiune.Natura umana e foarte diversa si merita sa cauti si sa speri ca vei gasi si oameni de calitate. Poate ca ei exista chiar in jurul tau, numai ca dezamagirea de moment te impiedica sa-i vezi si te face sa generalizezi, pe nedrept. Iar daca in ultima vreme pare ca valorile, de orice tip ar fi ele, s-au inversat, moral poti rezista respectandu-ti permanent propriile conceptii, sufleteste recurgand la sprijinul pe care ti-l poate da familia, prietenii sau fiinta pe care o iubesti, iar financiar, prin prudenta in a apela la tot felul de oferte de bani, ispititoare dar inrobitoare pe termen lung.Merita sa traiesti dupa propriile tale convingeri, chiar daca, uneori te simti singur impotriva cutrentului. Poate spun un lucru ce pare greu de crezut, insa tocmai necazurile te pot face mai puternic; cu conditia sa nu le consideri de netrecut.Pentru a trai intr-o lume ce-ti pare uneori decazuta si lipsita de idealuri, iti trebuie nu numai incredere in tine insuti, dar si curaj.Numai bine.

| Kolp a răspuns:

DA MERITA
Scuza-ma dar sunt obosit si nu mai pot scrie totul.
Te pun pe tine sa reflectezi la asta:

Crezi ca Dumnezeu te-a pus pe acest pamant degeaba?
Crezi ca nu ai niciun scop?
De ce te crezi un nimic? Ia stai si analizeaza pe colegii tai

| Kolp a răspuns:

Na @april a subliniat ce vroiam sa zicwinking