| troleibuz a întrebat:

De ce sunt veganii atat de criticati?

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu sunt veganii criticați. Sunt criticați cei care vor sa inpuna cu forta stilul lor

| Sofer a răspuns:

Nu le place carnea.

| LPCTSTR a răspuns:

Se auto-victimizeaza pe o chestie care este la ordinea zilei, in aproape fiecare masa a unui om cu o dieta echilibrata.
Zic eu ca-i nasol sa te umfli cu vitamine in timp ce "salvezi" un porcut/gaina de la masa de la pranz pentru ca, este evident, plantele nu-ti vor oferi in veci chimia carnii.
Nu traim intr-o lume ideala, deci inca n-avem motive sa nu mai mancam putin piept de pui.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru LPCTSTR):

Ai dreptate! In plante nu sunt atâtea toxine cat in carne.

| LPCTSTR a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Toxine?! rolling on the floor De pe ce planeta esti? Lmfao
Băi femeie, lasa-ma odata cu mizeriile pseudostiintelor crestinesti ca ma termini paihic, nici macar nu ai surse veridice, doar niste imbecilitati de siteuri care iti dau cu lingurita la "bot" ce vrei sa afli, numai orice ce nu este adevarat. Opreste-te din a mai fi paranoica, altfel nu mai comenta la raspunsurile mele.
Eu ma refeream strict la multitudinea de complexe organice necesare intr-o alimentatie sanatoasa; fara substantele astea vei avea carente, carente care vor duce la boli. "Salvezi" ce salvezi o gaina-doua, dar anatomia corpului uman necesita atat substanta de origine vegetala, cat si de origine animala; daca nu mananci carne, asteapta-te la consecinte pe termen lung asupra sanatatii tale.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru LPCTSTR):

Eu nu susțin din citite ci din experienta mea. Cat timp am consumat carne, lapte, oua, am fost tot timpul bolnava. Analizele îmi ieseu toate sub nivelul minim, chiar si vitamina B12. De când nu mai consum proteina animala ( carne, lapte, oua) sunt sănătoasă si toate analize îmi ies bune inclusiv B12 fara sa iau suplimente (vitamine, minerale). Si au trecut 13 ani de atunci si sunt sănătoasă. In plante se gasesc tot ce este necesar organismului si inca la prima mana, in timp ce la animale se găsesc la mana 2-a. Chiar daca as vrea sa iau suplimente nutritive nu as putea. Organismul meu nu le tolereaza. Deduc ca nici pentru altii nu sunt sanatoase. Corpul are nevoie de hrana naturala, si din plante obtinute bio, din seminte traditionale si nu modificate genetic. Organismul produce singur vitamina B12 atât in gura cat si in intestine. Am o prietena care nu s-ar lăsa de carne si considera ca nici nu ii face rău. Daca am intrebat-o daca face vreun tratament îmi spune ca da. Ia cate 8 (opt) tablete de cate 3 ori pe zi, asta înseamnă 24 de tablete/zi. Si daca ar face tratament doar o perioada limitată. Dar este abonata la farmacie luna de luna si daca nu se prezinta la doctorul de familie lunar, acesta ii face morala. Cum ca nu trebuie întrerupt tratamentul. La fel si soțul ei. Si daca ar fi niste oameni simpli ia-si înțelege. Dar ea e profesoara iar soțul inginer. Întreb: De ce nu sunt sănătoși daca carnea le oferă tot ce are nevoie organismul?

| LPCTSTR a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Esti cu capul tu.
Mananci plante modificate genetic de cand esti ploada, sa-ti fie clar, ca atunci n-ar mai fi fost mancare pentru intreaga populatie a planetei, inteles?
Va dati toti cu c*rul de pamant ca vai "alimente modificate genetic", cand voi nici macar nu stiti ca alimentele astea sunt DEJA MODIFICATE si asta IN PURUL SCOP de a SUPLIMENTA NECESARUL DE HRANA al planetei, nu ca sa va faca voua viata nesanatoasa sau sa va strice corpul, ipocritilor!
Aveti o mentalitate atat de proasta incat ma intreb de ce nu v-ati luat dracului bagajul si nu v-ati dus pe o insula sa faceti ce vreti, paranoicilor.

Problema cu prietenii tai este ca ei nu stiu sa stabileasca o limita, problema TA SI A LOR ESTE CA NU STITI CE E AIA "ALIMENTATIE ECHILIBRATA", pentru ca in scoli se neglijeaza asa, de unde sa stie porcinele si bovinele romanesti ca la masa nu bagi tona de carne, paine, etc?

Nu draga, nu sunt toxine, este incompetenta pur umana, admite odata.

| Robert150103 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Un quick google search iti arata ca not only nu esti destul de informat, dar esti si spalat pe creier. Ideea ca trebuie sa mancam carne ca sa fim sanatosi e bullshit. A fost demonstrat ca (virgula) consumul de carne duce la boli de inima de multe ori, iar daca nu ai observat, acesta este singurul motiv pentru care suntem in mijlocul unei pandemii. Dar tREbUiE sa aVeM o aLiMeNtATiE eChIlIbRaTa. Again, brainwashed. Nu ai idee cate plante pe care le putem manca noi sunt hranite animalelor, ca dupa aia sa le omoare pentru mancare. Te rog informeaza-te inainte sa te comporti ca si un copil mic pentru ca cineva nu are aceeasi parere ca a ta. Again, incompetenta umana e ceea ce faci tu, nu ea. Asa ca, bea-ti paharul cu lapte pe jumatate plin de puroi si opreste-te din a arunca cu misinformation and fake facts

| doctorandus a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Iti mananci propriul rahat? Daca nu, inseamna ca nu beneficiezi de B12 produsa-n intestin.

| mastadont a răspuns:

Cine-i critică, din câte observ eu mai criticați sunt cei care mănâncă și carne. Veganismul începe să fie o normalitate în zilele noastre, uităte doar la TV.