| Meme10Meme a întrebat:

De ce te obliga la scoala sa citesti si sa tocesti basme? Basmele sunt o porcarie.

Răspuns Câştigător
| CostinAlamariu a răspuns:

Fiindca basmele nu sunt o porcarie. Gresesti. Si esti si mincinos. Nu te obliga nimeni sa le tocesti, doar sa le citesti si este o incercare a invatamantului de a te culturaliza.

Toti aromanii sunt asa ignoranti sau esti un caz special?

| Meme10Meme explică (pentru CostinAlamariu):

Ce legatura are "etnia" mea cu chestia asta? Ba ne pune sa tocim. Chiar ne pune. Nu stiu pe ce lume traiesti. Daca-ti place fictiunea plicticoasa treaba ta. Dar prostii te obliga sa tocesti basmele si comentariile altor oameni.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Meme10Meme):

Din cate stiu a toci inseamna a invata pe de rost. Si din cate stiu niciun om din invatamantul romanesc nu e atat de absurd sa te puna sa inveti pe de rost un basm.

Daca ai tu profesori mai ciudati e problema scolii tale, ca in restul scolilor din Romania nu e nimeni atat de absurd.

| Meme10Meme explică (pentru CostinAlamariu):

rolling on the floor La mine asa e. Abia ca retin ceva din basmele alea plicticoase si ajuns sa tocesc un text dq. Si apropo, pe langa faptul ca aromanii tot romani sunt, sa stii ca nu faci parte dintr-o etnie doar daca ai niste origini din respectiva etnie.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Meme10Meme):

Stiu foarte bine ca aromanii sunt romani. Incearca sa nu-i faci de ras totusi

| Meme10Meme explică (pentru CostinAlamariu):

Pai daca sunt romani inseamna ca fac toata natia de ras...

11 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Poate sunt o porcarie pentru tine...
La filme fantasy nu te uiti? big grin

| Meme10Meme explică (pentru DoarBogdan):

Una e sa fie basme cu printese si cu printi plicticoase, alta e sa fie ceva interesant. Dar n-ar trebui sa te oblige sa tocesti niste basme ori niste comentarii la limba romana. Gramatica este cea mai importanta. Daca vor sa faca ceva cu basmele si cu poeziile [alea imi plac, mai ales operele lui Eminescu] sa faca un grup de lectura optional.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Ce basm a trebuit sa citesti si nu ti-a placut?

| Meme10Meme explică (pentru FilosofulDepresiv2022):

Am zis la modul general

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru Meme10Meme):

Ok, am inteles! Gusturile nu se discuta, mie imi plac basmele deoarece imi place literatura fantasy, iar aceasta literatura isi are originile im basme! Mereu am fost fascinat de domeniul acesta! Legat de intrebarea ta, sunt cateva lectii pe care le poti desprinde si din basme, si nu sunt toate de genul"Sa fii bun si totul va fi bine!". Spre exemplu, in Povestea lui Harap-Alb, drumul protagonistului este presarat cu probe prin care dobandeste calitati de conducator! Bine, sunt multe lucruri de zis aici, si nu o sa fac un raspuns foarte lung, dar au si basmele anumite sensuri cat de cat ascunse!

| DonEduardo a răspuns:

Asta e programa.