| RAY a întrebat:

De ce tindem sa avem mila doar pentru anumite animale? Oare suferinta nu e universala? Daca supun un sobolan la suferinte nimeni nu e deranjat dar daca punem in loc un caine toata lumea e inflamata, suntem carnivori dar avem mila de caini si pisici pai si porcii, gainile, pesti, vacile, mieii?

Răspuns Câştigător
| SG1995 a răspuns:

Suntem omnivori nu carnivori. Asta e unu, doi mila vine din empatiei, iar tu ca om esti mai predispus sa empatizezi cu un caine decat cu un sobolan d'aia.

| RAY explică (pentru SG1995):

Intrebarea e doar o reflectie a intrebari populare de saptamana asta

| Exal a răspuns (pentru SG1995):

Dintre toti cei care au zis ca le e mila de orice animal, tu ai castigat printr-un raspuns care denatureaza natura umana, gj

| RAY explică (pentru Exal):

Ce a spus gresit seby?

36 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Eu sunt deranjată de maltratarea oricărui animal lipsit de vină.

Dar la modul general, întrebarea ta este bună. Eu zic că se poate trăi în armonie cu toate vietățile. Dorința și bunăvoința să fie!

| RAY explică (pentru NOname):

Singuri care traiesc asa sunt hindusi vegani

| NOname a răspuns (pentru RAY):

Nu cred că ei sunt singurii. Sunt și mulți vegani paraleli cu vreo religie.

| RAY explică (pentru NOname):

Desigur,o data cu secularismul si umanismul, stiinta, am descoperit ca facem parte din pomul vieti

| Drimmero a răspuns:

Eu unul nu pot privi cum un animal este schingiuit, nu conteaza din ce 'natie' face el parte.

Omul tinde sa fie milos pana i se face foame,, apoi esti chiar tu animalul.

| RAY explică (pentru Drimmero):

Suntem primate drimi

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Unii chiar sunt, dar eu unul nu ma bag in aceeasi oala cu acei unii/

| RAY explică (pentru Drimmero):

Dar consumi carne?

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Ce legatura are primata cu consumul de carne? ))) Consum si carne, normal, altfel m-as usca pe picioare.

| RAY explică (pentru Drimmero):

Deci spui ca isi este mila contribui la suferinta unor animale

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Imi este mila, dar carnea face parte din alimentatia mea, nu mereu,, decat ocazional.

| RAY explică (pentru Drimmero):

Si eu la fel drimi, seby are dreptatea avem o empatie relativa, daca un negru lesina pe strada oare ai suna la salvare vs un alb?

| DoarAlin a răspuns (pentru RAY):

Lol. Sa fim sinceri acum, in Romania nu prea sunt negri. Iar romanii nu prea sunt rasisti, uram tiganii, da, dar ne-au dat destule motive sa ii uram. Nu cred ca romanul ar avea vreo ura personala pentru negri.

| RAY explică (pentru DoarAlin):

Drimi e baiat bun, nu ma intelege gresit, e un baiat sincer, serios, cu caracter

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Daca sunt in zona, evident,, mai intai incerc sa-i acord primul ajutor, apoi sun la ambulanta, si acel negru e tot om,, ca si mine, tine.

Merci de complimente, apreciez, dar nu e chiar asa.

| RAY explică (pentru Drimmero):

Crede-ma ca e, cine nu e zboara din lista mea de prieteni

| Exal a răspuns (pentru RAY):

Seby are un rahat dreptate...
Chestia cu empatia e o prostie.

| RAY explică (pentru Exal):

Desi tu nu ai empatie?

| Exal a răspuns (pentru RAY):

Eu simt mila si fata de o buburuza, si fata de un gandac.
Chestiile cu lipsa de mila fata de un sobolan comparativ cu o pisica e o regula a soceitatii, oamenii se iau dupa ce spune societatea.
Cu ce e diferit un soarece fata de caine? E doar mai mic, in rest e tot un organism.

| RAY explică (pentru Exal):

Da,mamifere sunt

| Exal a răspuns (pentru RAY):

Man,nu mai pune atata accent pe primate si de astea...

| RAY explică (pentru Exal):

Omule tu stii ce e un mamifer?

| Hammurabi a răspuns:

Ce vrăjeală searbădă.
Atâta timp cât mâncați animale, ce o mai dați în bălării cu mila față de animale?
Doar așa de amorul artei? laughing

| RAY explică (pentru Hammurabi):

Vezi intrebarea populara pls

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Pentru ca nu degeaba se spune,, cainele e cel mai bun prieten al omului''.
Ai avut vreodata un caine?

| Emma30555 a răspuns:

Eu cred ca a supune orice animal la suferinta este condamnabil. Nu cred ca ar fi bine vazut daca cineva face un animal fara aparare sa sufere. Unele animale sunt sacrificate pentru hrana dar nimeni nu ti da dreptul tie ca om sa chinui acel animal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aia nu e suferinta.E lejer sa tai gâtul cât ca e miel Cât ca e mât laughing Oamenii nu prezinta milã din ce ai zic acolo pentru caini si pisici. Sunt curios unde sunt acei porci, gaini, vaci, miei parasiti fara adãpost.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie cel putin nu imi e mila doar de caini si pisici ci si de porci, gaini si gaste, oi, capre, vaci.
Dar le mananc pentru ca o viata sanatoasa inseamna sa consumi cu moderatie lapte si carne slaba.
Nu consider ca e normal sa imbinam stiinta si mila si sa cadem in capcana pseudo-stiintei si sa devenim vegani.
Numeroase studii demonstreaza clar faptul ca consumul de lapte se asociaza cu o scadere a riscului de cancer de colon, vezica urinara, gastric si de san, are activitate anticarcinogena atat in vitro cat si in vivo, inhiba cresterea celulelor maligne.
Nu imi e mila de sobolani si soareci pentru ca sunt daunatori purtatori de boli groaznice. Desi unii inca se cred in basmele Disney si vor sa danseze cu soriceii prin casa eu prefer sa fiu realist si sa am grija de sanatatea mea, a familiei mele si a animalelor mele de companie.

| AlexDarius3 a răspuns:

Intreaba asta si alte animale carnivore.

| Angelindeed a răspuns:

Eu tin la toate animalele la fel chiar daca am fost crescuti sa stim ca pisicile si cainii sunt de companie si restul de mancat.

| Rosiazambitoare a răspuns:

Asa s-a format societatea de la inceputul timpurilor si depinde si de zona, spre exemplu in Asia este infractiune sa omori sau sa mulgi o vaca (cred ca este animal sacru) si in loc de vaci ei manca caini (asa ne-a spus profa de geogra). Doar veganii au mila pentru toate animalele.

| GabiRusuCyka a răspuns:

Asta depinde, unele persoane(cei de la Tara in cazul gainilor so restul sung obisnuiti sa nu le arate mila)
Parerea mea