| anonim_4396 a întrebat:

De ce trebuie sa facem alegeri? De ce suntem pusi sa decidem in fiecare zi a vietii noastre?

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru ca altfel, viata nu ar mai avea sens.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Deoarece prin alegeri ne coordonam viata spre bine sau spre rau, depinde de alegerea facuta!

| AnaMaria2719 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum as putea sa stiu ce sa aleg, ca sa'mi coordonez viata spre bine, sun o adolescenta si consider ca mintea mea nu e cea mai corecta la momentul asta si daca fac ce zic altii paraca tot nu e bine.

| DaveMustaine a răspuns:

Alegerile pe care le facem au un rol important in initierea si dezvoltarea noastra psihologica

| InsertName a răspuns:

Sa zici merci ca alegi tu si nu alege altu in locu' tau!

| qBlazee a răspuns:

Pentru ca asa e firesc..sa ne definim pe noi ca persoane, sa stim ce e rau si ce e bine pentru noi! Si fiecare alegere a noastra o sa aiba o urmare, asta depinde de fiecare daca ea o sa fie buna sau rea!

| AnaMaria2719 a răspuns (pentru qBlazee):

Se presupune ca o gandire matura o ai pe la 30 de ani sau chiar mai tarziu. Cum ar trebui sa fac sa aleg bine? Sa nu aiba urmari rele.

| qBlazee a răspuns (pentru AnaMaria2719):

Dar aici nu e vorba de o gandire matura, aici e vorba de dezvoltarea noastra..Fiecare trebuie sa aleaga, nu esti singura..si in legatura cu urmarile, tu esti singura care iti poti da seama de ele.Da, in viata nu pot fii numai urmari bune, dar invatam, iar data viitoare stim ce sa alegem..asta inseamna ca ne dezvoltam! Dar important este sa nu te feresti de ele, ele exista.tu doar trebuie sa te gandesti ce e mai bine pentru tine, ce crezi tu ca nu o sa aduca odata cu alegerea si consecinte!