| anonim_4396 a întrebat:

De ce unii asociază sărăcia cu lipsa de educație sau "munca de jos" cu prostia?

18 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Si dupa tine nu ar fi legate?

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

După mine, oricine merita respect, indiferent de munca pe care o prestează.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai si ce legatura are una cu alta?

Ce, tu daca vezi pe unul ca matura pe strada te apuci sa razi de el? Nu ii zici si lui buna ziua si unui medic chirug tot buna ziua?

Dar asta nu inseamna ca si nenea care matura si nenea chirurg au acelasi capacitati mentale si aceeasi educatie nu?

Intrebarea ta nu era deloc despre cine si cat respecta merita, era despre o cauzalitate intre niste situatii

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Lipsa de educatie e corelata cu saracia pentru ca o buna educatie costa destul de mult, mai ales in capitalism.

| Lupică27 a răspuns (pentru suntserios):

Nu se judeca prostul dupa clase si curva dupa haine. Pot sa fie si oameni cititi fara studii superioare si oameni prosti cu studii superioare care nu sunt in stare sa sustina un argument sau sa lege doua fraze, eu am intalnit destui.

| dullcat a răspuns:

Pentru ca exista studii suficiente care arata ca nu gandesti limpede cand ti-e foame, cand esti privat de un somn bun, de odihhna, de o alimentatie corespunzatoare, de toate nevoile pe plan psihologic etc. Nu mai zic de stresul apasator prezent mereu deoarece creierul tau este in modul survival. Daca ai trai si tu de pe o zi pe alta cu paine si putin ulei, cativa cartofi si carne o data pe an, ti s-ar schimba drastic abordarea si educatia ar fi ultima ta prioritate.Iar copiii din medii precare, sarace, nici nu se dezvolta cum trebuie, nici pe plan cognitiv, nici fizic, nici nimic.E la mintea cocosului.

| StoicAnalysis a răspuns:

Pentru ca asa este. Daca esti inteligent, si educat, crezi ca ai mai munci la "munca de jos" sau ai fi considerat prost?
Daca te duce capul, traiesti mai bine. Daca nu te duce capul si nu te educi, traiesti in saracie. Nu trebuie sa ai studii superioare pentru a constata asta.

| Lupică27 a răspuns:

O sa-ti raspund la intrebare cu un citat: e greu sa gandesti de aia majoritatea oamenilor judeca.

| EestiSodalane a răspuns:

Pentru că de obicei această asociere corespunde cu realitatea?

| ILoveBlackCats a răspuns:

Pentru ca, teoretic, la "munca de jos" ajung cei cu nu prea multa scoala sau cu rezultate foarte proaste la scoala.

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Munca de jos cu prostia e ceva corect (excluzand cateva cazuri ).
Omul in urma terminarii unei scoli v-a profesa meseria pentru care s-a pregatit :
5 clase - femeie de servici
12 clase- muncitor normal, nu munca de jos dar nu ceva mare.
o facultate, o facultate de drept de exemplu : avocat

Daca scoala nu-i permite sa profeseze o meserie demnă, el e considerat prost.

saracia cu lipsa de educatie - nu

saracia poate fi insotită de lipsa de educatie, dar nu au treaba una cu alta. un sarac nu e needucat.

| Cipi1212 a răspuns:

Buna, Sărăcia nu înseamnă neapărat lipsă de educație așa cum prostia nu se asociază cu munca de jos. Se poate întâmpla.

| AlyRO a răspuns:

Deoarece, cei ce au studii superioare, bani sau sunt intr-o functie stralucita la locul de munca, ii trateaza pe cei ce sunt jos, cu inferioritate, crezand ca sunt peste ei. Adevarul este ca poate da, dar doar din punct de vedere financiar si al diplomelor ce le au in avutie. Despre caracter nu se poate spune acelasi lucru, daca ai bani si studii superioare, nu inseamna ca esti cel mai bun si inteligent om din cadrul omenirii. Oamenii cand ajung sus, uita cum a fost cand erau jos...nu toti suntem la fel. Orgoliul asta.

| Standt a răspuns (pentru AlyRO):

"ii trateaza pe cei ce sunt jos, cu inferioritate"
Pot spune ca tu te-ai dat singur de exemplu.

| AlyRO a răspuns (pentru Standt):

Mai mult decât tine, cu siguranță nu. Te bagi și tu ca musca în lapte. Te doare cumva adevărul little human? big grin

| Standt a răspuns (pentru AlyRO):

Care adevar? Tu stii ce ai scris? Sau esti ata de incult incat te incadrezi la categoria din intrebare. Mai deschide un dictionar inainte de a te da destept.

| AlyRO a răspuns (pentru Standt):

Sunt de părere că nu ai citit și nu ai înțeles ceea ce eu am redactat în răspunsul meu! Fac referire la oamenii care ajung sus și îi tratează pe cei de jos, cu inferioritate, ceea ce și așa este, dar nu înseamnă că este și corect, fiecare are gândirea lui și asta ne diferențiază. Ar fi cazul să deschizi tu cărți de literatură și chiar de filozofie, pentru a putea înțelege gândirea omului, dacă tot te crezi atât de deștept, printr-un simplu mesaj. Eu mi-am dat cu părerea, în felul în care eu cred că arată situația, așa că răspunde și tu (dacă nu ești și tu din categoria oamenilor care se cred superiori în condițiile în care sunt de fapt cretini) la întrebarea ce a fost pusă de respectivul om, din punctul tău de vedere, de ce îți pasă atât de mult, de ce cred eu? Exact! Pentru că nu știi cum să îți pierzi timpul altfel, decâ judecând în prostie alți oameni. Baftă în viață cu gândirea asta omule, nu o să ajungi undeva în felul acesta. happy

| Standt a răspuns (pentru AlyRO):

Din pacate am inteles prea bine.
Deschide tu dictionarul si vezi ce inseamna "inferioritate"
Cand esti "sus" nu-i tratezi pe ceilalti ca si cum ai fi inferior lor. Tu nu stapanesti limba romana dar mai esti si certaret, jignitor si tot ce mai poate mintea ta. Mai invata. Apoi sa deschizi gura.