| AnotherHuman a întrebat:

De ce unora le merge atat de prost? Nu imi merge nimic bine, oamenii ma dezamagesc, iubirea nu o gasesc, banii se duc.

Răspuns Câştigător
| Bacemi a răspuns:

Viața este inimaginabil de frumoasă. Dar ușoară nu este. În fond odată cu trecerea timpului în viața ta se vor aventura nenumărate dureri, suferinți. Ai putea măcar să le dai un sens, să merite. Muncește zi de zi pentru un vis. Un drum fără obstacole nu duce nicăieri. Dacă alegi calea ușoară suporți consecințele. Nu există stat pe loc. Orice decizie iei te duce mai aproape sau te îndepărtează de acele lucruri spre care tânjești. Orice ai face nu te minți. Dacă vrei cu adevărat un lucru vei găsi soluții. Chit că durează la tine poate de 3 sau 10 ori mai mult ca la un altul. Asta nu trebuie să te intereseze. Tu fă-ți treaba ca să ajungi acolo. Dacă nu găsești soluții găsești scuze. Deci nu vrei cu adevărat acel ceva. Așa că fă o ședință de consiliu cu piticii din capul tău și fă să fie foarte clar ce anume îți dorești de la viață. Nu suntem copaci să prindem rădăcini care să ne împiedice mutarea. Poți părăsi orice situație care nu îți e pe plac.

9 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Sunt la sentimentul tau.Asa este in viata iar tot ce se intampla se intampla cu un scop :experienta, reusite pe mai departe, invataturi, concluzi, cunoasterea mai bine de sine sau a altor oameni.Toate ne sunt daca cu un scop si toate ne vor ajuta sa ne dezvoltam pe mai departe

| OldSoul a răspuns:

Iti poti controla viata ta, dar nu o vei putea controla pe a celorlalti.
Asta e problema.

Dupa cum a spus si Bacemi, daca doresti ceva, munceste, lupta pentru acel vis.

Nimic ce merita nu va veni usor.
Nu te astepta ca ceilalti sa-ti faca treaba ta.

Si cea mai importanta regula, nu-ti pune asteptari in celelalte persoane, fii constient ca e posibil sa te dezamageasca. Poate sa-ti fie frate, in unele situatii limita, toti ar renunta la tine, si cel mai probabil si tu ai face la fel intr-o situatie limita.

Daca vrei iubire, cauta, asteapta, iubirea nu o gasim la comanda, iar pana sa o gasim pot trece si ani, poate trece si o viata.

Problema adevarata sunt asteptarile noastre, suntem prinsi in capcana societatii. E normal sa fii demoralizat cand la tot coltul vezi idealuri, vezi vacante-n in locuri exotice, vezi cupluri care se iubesc, vezi oamenii in masini scumpe. Dar nu vei putea vedea niciodata in profunzime.
Dupa cum spuneam zilele trecute, nu conteaza destinatia, ci drumul, exact asa e si aici, e normal sa nu te multumesti cu viata ta cand tu stai in casa si vezi ca X posteaza o poza din Maldive, dar nu stii ca e posibil ca ei sa nu mai fi avut un concediu in ultimii 5 ani doar pentru a-si permite aceea vacanta, asa si cu acel cuplu, poate parea fericit, dar cand ajung acasa se cearta ca X s-a uitat dupa Y, asa si cu masina, poate iti pare ca omul ala are bani, dar nu stii cati ani vor trece pana sa plateasca ratele masinii, nu stii ca atunci cand se va strica va renunta la un salariu pentru a-si permite sa repare aceea masina.

Normal ca in comparare cu ceea ce ni-se arata in societate viata noastra poate parea monotona, dar totul vine cu un pret.

E normal ca lumea sa se mandreasca cu momentele frumoase, cu bunurile pentru care au muncit, altfel spus toti ne mandrim cu ceea ce avem frumos in viata, sau chiar daca nu ne vom mandrii ceilalti tot le va sarii asta in evidenta, din simplul fapt ca poate ei nu au parte de aceleasi lucruri.

La o prima impresie, e normal ca viata ta sa para ca merge mult mai prost, dar daca stai sa vezi in amanunt, vei vedea ca nimic nu e ceea ce pare. Nimeni nu e perfect, deci nici viata lor nu va fi perfecta. Plus ca noi mereu ii invidiem pe cei mai bunii si cel mai adesea nu ii observam pe cei care au avut mai putin noroc decat noi.

Trebuie sa inveti sa te bucuri de micile placeri ale vietii, si sa incerci sa nu te mai lasi afectat de ceea ce ti-se arata.

Trebuie sa inveti sa fii chibzuit daca vrei sa ai bani, sa nu te intinzi mai mult deca iti e plapuma.

Sunt multe lucruri de spus. Fericirea e greu de obtinut, trebuie sa muncesti pentru ea, trebuie sa-ti schimbi modul in care vezi viata daca vrei sa te bucuri cu adevarat.

Uite, astazi, cred ca cel mai intens moment de bucrie a fost cand am vazut acest clip https://youtu.be/pWo1H_7keyY cum radiaza copii de fericire, cum li s-a luminat brusc fetele, nu stiu, cel putin mie mi-au transmis din fericirea lor prin simpla vizionare a clipului si a reactiilor lor.

Fericirea sta ascunsa in lucruri mici.

| deeeaqq a răspuns:

Oamenii o să te dezamăgească toată viaţa, treci peste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ei, cum aşa? Hai, nu mai spune!
P.S. Welcome to the World.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este un citat care-mi place foarte mult : "Toti suntem in sant, dar unii dintre noi privesc spre stele" - am mintit, sunt doua : "Oamenii sunt atât de fericiți cât se hotărăsc să fie."

Ce faci ca sa schimbi asta? Cauti solutii ca sa-ti mearga mai bine? Le pui in practica?

Oamenii te dezamagesc doar daca te lasi amagit, atata timp cat nu ai asteptari si mai ales asteptari nerealiste procentul de a fi dezamagit scade.
Degeaba iti promite cineva ceva, viata este impreivizibila si se schimba de la minut la minut iar promisiunea aia e posibil sa nu mai fie valabila ( lucrurile astea trebuie sa le iei mereu in calcul ) - da, ar fi de preferat sa nu se mai faca macar promisiuni pe termen lung dar este viata ta, tu trebuie sa gestionezi toate " datele " astea care vin spre tine.

Tu decizi daca alegi sa crezi sau astepti sa vezi.

Banii mereu o sa se duca, doar nu ii colectionezi, dar macar ii administrezi bine? De exemplu : iesi pe plus daca nu dai banii pe vicii, dulciuri, sucuri, folosesti pungi din bumbac, mergi pe jos si ai o alimentatie indreptata spre veganism ( carnea e scumpa, nu-i un secret laughing ).

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Foarte true! laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Pe sufletul tau e ultima remarca, este? laughing

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

În special. laughing

| Raniaa a răspuns:

Regret sa iti spulber visele dar nu esti tu singurul "special" cu probleme.
Renunta sa iti mai plangi de mila, este o pierdere de timp. Inspira adanc si incearca sa gasesti o solutie. De ce oamenii dezamgesc?! Habar nu am, insa invata sa nu iti mai pui fericirea in mainile altcuiva. Incearca sa iti petreci timpul cu oameni care te fac sa vezi lumea diferit, care te bucura happy