| Revoluționarul a întrebat:

De ce vă e frică de moarte? De ce vă e frică de necunoscut?

7 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

Nu imi este frică.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu îmi e frică de nici una din ele.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Cred ca raspunsul la aceasta intrebare este mai mult stiintific decat am putea noi sa raspundem. Zic pentru frica de necunoscut.
Asa a fost mereu, inca de la inceputurile timpului. Asa functioneaza omul.

Cat despre moarte... unora nu le este frica.

| Wr3nch a răspuns:

Nu imi e frica de moarte lol, e inevitabila. Dar categoric nu imi doresc sa traiesc ''vesnic'' si daca ar fi ceva dincolo de ea.

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu consider moartea un necunoscut. Si nici de moarte nu mi-e frica propriu-zis. Mai degraba mi-e frica de mine însumi și de felul în care mi-am trait viata, moartea reprezentand concluzia vietii tale. Deci oamenilor nu le e frica de moarte ci mai degraba de propria viață care se concluzionează.

| mastadont a răspuns:

Mie nu îmi e frică. Moartea e inevitabilă, la fel ca îmbătrânirea. O dată ce te obișnuiești cu această idee, o dată ce înțelegi pe deplin tot ce implică aceasta va dispărea și frica.

| Fabianaa a răspuns:

Omului ii e frica de moarte deoarece nu știm ce se întâmplă cu noi când trecem în neființă. Necunoscutul aduce o stare de nesiguranță.