| anonim_4396 a întrebat:

De ce veganii se iau de cei ce mananca carne?
Ei nu omoara ce mananca?

Răspuns Câştigător
| T0T a răspuns:

Ăsta e ciclul natural, și animalele se mănâncă între ele. Cât despre plante, și ele au viață.

72 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Fiecare isi apara dogmele si credintele, mai ales ca ne convine sa ne asociem doar cu persoanele care mereu ne dau dreptate si cand gasim o dovada o preferam pe aia care e in favoarea noastra, omul e o fiinta emotionala nu rationala, daca am fi rationali am fi agnostici in toate dar omul e o fiinta care se agata de credinte si dogme

| Violleta2022 a răspuns:

Veganii nu mananca carne deloc, deci ei nu omoara nimic!
Veganii isi iau proteina din vegetale, precum ciupercile si quinoa.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Omoara legumele si plantele

| anonimg a răspuns:

Uite cum vad eu lucrurile:
1. veganii - consuma doar vegetale si numai in stare cruda, nepreparate termic;
2. vegetarienii - consuma doar vegetale(crude dar si preparate termic);
3. ovo-lacto-vegetarienii- pe langa cei de la punctul 2, acestia consuma oua si lapte;
4. omnivorii - mananca tot ce se poate manca.

Despre cei de la punctele 1 si 2, problema e prea putin de omorarea animalelor; aici se pune in discutie sanatatea noastra. Deoarece carnea, chiar si cea sanatoasa imbatraneste si imbolnaveste trupul si mintea de timpuriu. Inclusiv produsele derivate din carne (lapte, oua). De asemenea carnea si produsele derivate din aceasta, scade moralitatea omului: pe de o parte instictele animalice ajung in om(ex: violenta), iar pe de alta parte scade si puterea de a ne impotrivi ispitelor, lipsa puterii de a ne infrana(ispita = ceea ce stim ca nu ne face bine si totusi facem).

Cat despre uciderea animalelor pentru blanuri si impodobirea palatelor noastre cu suveniruri, atunci toate categoriile de mai sus ar trebui sa se opuna.

| Mayhem666 a răspuns:

Tu te auzi ce spui?
Cum sa omoare veganii ceea ce mananca?
Veganii mananca in mare parte fructe si legume, iar din cate stiu, fructele si legumele nu au viata.
In schimb animalele au viata, iar de multe ori sunt chinuite inainte de a fi omorate.
Eu personal am devenit vegetarian din mai multe motive, pe care nu o sa le spun aici, dar planuiesc sa devin vegan in viitor, cand o sa traiesc pe proprii mei bani, nu pe banii parintilor.
Iar eu nu ma iau de oamenii care consuna carne, ci ma iau de oamenii care au mofturi din astea si se cred aristocrati, si vor carne doar ca sa isi satisfaca niste mofturi tampite. Cum ar fi de exemplu de Craciun sau de Paste, eu stiam ca sunt sarbatori, iar sarbatorile sunt sfinte, nu trebuie sa omori sute de mii de animale, doar ca sa iti satisfaci un moft tampit. De Craciun daca nu ai carne, nu poti trai, sau ce? De Paste, daca nu ai carne, la fel, nu poti trai?
Eu pot trai bine mersi si fara carne, nu am nevoie de carne ca sa traiesc, si pana la urma, suntem in secolul 21, se gaseste mancare in fiecare magazin, si se gasesc magazine la fiecare colt de strada, nu e ca si cum ar trebui sa va duceti in padure sa vanati prada, ca altfel muriti de foame.
Intre-o zi o sa se ajunga la tristul adevar ca o sa dispara toate animalele de pe planeta, din cauza carnivorilor ca voi, si sa vedem atunci ce o sa mai mancati.
Mie imi pare rau ca ai blocat-o pe NOname, ca venea ea aici si aveai la raspunsuri si argumente de nu le puteai duce laughing
Eu sincer o admir, nu doar pentru ca e vegana, ci si pentru ca este amabila, amuzanta si inteligenta.

| anonim_4396 explică (pentru Mayhem666):

Acum te iei de mine ca mananc carne?
Mananc ce vreau, nu e un moft.
Eu urasc sa mananc legume si fructe.

| anonim_4396 explică (pentru Mayhem666):

NOname aia e o retardata.
Face pe atotstiutoarea.

| RAY a răspuns (pentru Mayhem666):

Si cand tai o padure pentru agricultura nu faci un rau pentru acele animale?

| Mayhem666 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ma iau de tine ca mananci carne, dar daca ai fi fost un animal, nu cred ca ti-ar fi convenit ca cineva sa te omoare si sa te manance. Inainte sa comentezi aiurea, incearca sa te pui in pielea celuilalt, sa vezi daca iti convine.

| Mayhem666 a răspuns (pentru anonim_4396):

Face pe atotstiutoarea, pentru ca stie mai multe decat tine cel putin. Ai impresia ca face pe atotstiutoarea, pentru ca spune lucruri pe care tu nu le stii, si nu le intelegi.

| Mayhem666 a răspuns (pentru RAY):

In primul rand, nu se taie o padure intreaga pentru a se face agricultura.
In al doilea rand, animalele se muta si se adapteaza noului mediu, nu e ca si cum ar muri animalele daca nu mai stau in acelasi loc.
In al treilea rand, deja exista locuri pentru agricutura, dar aici e vorba de veganism, nu de paduri.
In ultimul rand, acum exista interdictii in a se defrisa padurile asa cum era inainte. Se mai defriseaza, dar din din aceasta cauza.
Nu are rost sa mai continui, ca discutia o sa se duca in alta directie.

| Mayhem666 a răspuns (pentru T0T):

Animalele se mananca intre ele, pentru ca ele nu au magazine de unde sa isi cumpere alimente. Noi nu suntem animale. Si plantele au viata, dar ele nu simt durerea, plus ca veganii nu mananca plante, mananca fructe si legume, mai rar exista o planta pe care o mananca (ex: varza, ceapa, salata"laptuca"). Ca noi cand vedem flori prin curte, nu ne ducem si le mancam laughing

| anonim_4396 explică (pentru Mayhem666):

Omul e si el un animal, vai de capul tau.

| anonim_4396 explică (pentru Mayhem666):

Multi au spus de pe aici ca aia face pe atotstiutoarea.
Dar tu intelegi ce spune? Ca vad ca si tu esti atotstiutor.
Daca era inteligenta si manca carne o luai la bataie, nu?

| Drimmero a răspuns (pentru Mayhem666):

Hai ca exagerezi pe rupte,, dispar TOATE animalele din cauza carnivorilor? Pe bune?
Scuza-ma...nu pot sa ma hranesc doar cu fructe si legume toata viata.
Sunt "setat' sa consum si carne, asa sunt eu/

| T0T a răspuns (pentru Mayhem666):

Ba suntem din punct de vedere biologic și noi animale. Știi că poți omorî un animal instant, fără să simtă durere mai deloc, nu?

| Mayhem666 a răspuns (pentru anonim_4396):

Hai totusi sa incetam, ca nu e necesar sa incep sa te urasc chiar acum.

| Mayhem666 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu. Eu sunt impotriva violentei.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Drimmero):

Metaforic vorbind, ca ar disparea toate.
Esti "setat"? Scuza-ma, dar asta e doar in capul tau. Totul tine de vointa.

| Mayhem666 a răspuns (pentru T0T):

Ideea este ca eu sunt total impotriva uciderii animalelor, fie cu sau fara sa simta durere. Nu e vina mea ca eu sunt sensibil si voi nu.

| anonim_4396 explică (pentru Mayhem666):

Si de ce te iei de noi ca nu suntem?

| anonim_4396 explică (pentru Mayhem666):

Poti sa ma urasti cat vrei tu.

| T0T a răspuns (pentru Mayhem666):

Păi și ele se omoară între ele. Nu ai de ce să fii sensibil la asta. Sunt animale crescute special pentru carne. Deci creșterea lor e favorizată de om, ăsta e scopul lor. Pe cele din sălbăticie nu ne băgăm sau nu ar trebui căci nu noi le creștem. Dacă nu le-am crește nici nu ar exista atâta carne la cât se produce azi. Cu câțiva vegani crezi că se schimbă ceva? Se aruncă tone de carne la gunoi zilnic și crezi că poți schimba ceva? Îți spun eu, nu. Producția va fi mereu mai mare ca cererea. Dacă nu am mai mânca carne nici nu am mai crește acele animale deci nu e ceva ce afectează direct fauna.

| Drimmero a răspuns (pentru Mayhem666):

Uite ca eu nu am 'vointa' aia, daca asa sunt,, de ce sa-i fac pe plac societatii moderne?
E alegerea fiecaruia sa infulece ce vrea, sa mananc doar vegetal ar fi culmea...nici nu imi surade ideea, din cand in cand, mai trebuie' carne sau lactate,, etc

| Mayhem666 a răspuns (pentru T0T):

Exact de aia sunt impotriva. Pentru ca se omoara mii de animale, apoi carnea lor se arunca la gunoi. Moartea acelor animale a fost degeaba. Stiu ca daca sunt eu vegetarian, nu se schimba nimic, dar macar am constiinta impacata, ca nu sunt omorate animale pentru ca eu sa le mananc. Pot trai bine mersi si fara carne. Am facut-o aproape 2 ani, pot sa o fac pana mor.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Drimmero):

Ei bine, uite ca eu de aproape 2 ani, nu am mai consumat carne, si sunt perfect sanatos. Ma simt mai bine de cand am incetat sa consum carne. Pana la urma sa nu consum carne, este alegerea mea. Cum tu aleg sa consumi, asa aleg si eu sa nu consum.

| anonim_4396 explică (pentru Mayhem666):

Poate ai noroc si nu ajungi ca Steve Jobs.
Si cum de sunt gainile asa multe? Ca toata lumea mananca carne de gaina.
Daca intr-adevar vrei sa schimbi ceva iti recomand sinuciderea, asa nu mai consumi nici apa planetei care evident ca nu se consuma aproape deloc, dar dupa cum gandesti tu se consuma si aia in cativa ani, ca o omoara si o bea lumea.

| anonim_4396 explică (pentru Mayhem666):

Dispar toate cum a disparut si apa laughing)))

| Omori a răspuns (pentru Mayhem666):

Nu au viata? Cresc,respira,transpira,excreta, se inmultesc, se imbolnavesc, mor la fel ca si noi, dar nu au viata? Pentru ca nu tipa cand le calci in picioare? Ignorant mod de a privi "viata".

| T0T a răspuns (pentru Mayhem666):

Păi animalele alea oricum trăiesc doar pentru a fi mâncate căci oamenii le cresc. Eu nu am nimic cu preferințele omului pentru mâncare însă mi se pare aiurea când preferințele astea sunt influențate de asemenea factori.

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

E un grup de extremiști din ăia nebuni care încurajează sinuciderea pentru a salva planeta.

| anonim_4396 explică (pentru T0T):

Am auzit si eu de asa ceva.

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

O dăm deja în nebunie cu subiectul ăsta care creează fanatici. Mie mi se pare puțin idiot modul ăsta de a gândi, însă ce să facem, trecem mai departe, măcar sunt puțini din ăștia. Adică era bine de erau mulți că salvau planeta și pe noi de ei.

| anonim_4396 explică (pentru T0T):

Pai esti nebun si daca crezi ca daca esti vegan salvezi planeta.
Multe din animalele alea traiesc din cauza omului.
Sunt facute pentru carne.

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Incet,,dar sigur, omenirea se duce pe....si va domina prostia si fanatismul ei. Societatea moderna e una bolanda,, da' sa se omoare toate leprele astea, si asa fac risipa de resurse. Auzi la ei, sustin sinuciderea, niste handicapati!

| Mayhem666 a răspuns (pentru anonim_4396):

Haha. Ce haios esti tu.
*Ironic*

| Mayhem666 a răspuns (pentru Omori):

Nu-mi amintesc sa te fi bagat pe tine in seama. Mai bine iti faci ceea ce spune numele tau, sau dispari si ma lasi in pace.

| Mayhem666 a răspuns (pentru T0T):

Asta cred oamenii, ca ele traiesc pentru a fi mancate. Oamenii le-au atribuit acest scop, nu au ales ele asta. Nu e vina lor ca oamenii sunt idioti. De aia urasc eu oamenii si umanitatea.

| Drimmero a răspuns (pentru Mayhem666):

Si atunci care e indignarea ta pentru cei care consuma carne sau produse lactate,, daca tu insuti spui ca esti liber sa alegi ce sa mananci, noi nu suntem liberi,, noi nu 'dispunem' de asa ceva?

| Mayhem666 a răspuns (pentru Drimmero):

Nu am o indignare pentru ei. Produse lactate consum si eu. Sunt ovo-lacto-vegetarian, dar voi deveni vegan cand voi trai pe proprii bani.

| T0T a răspuns (pentru Mayhem666):

Oamenii nu sunt idioți dacă mănâncă carne însă e un lucru idiot să spui asta. Animalele alea nu au ales nici să se nască, omul a ales asta. Mie îmi place mult carnea și nu voi renunța la ea iar asta nu înseamnă că sunt idiot. Animalele alea nu sunt conștiente și sunt crescute special pentru așa ceva deci nu poți aduce în discuție alegerea lor.

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Deja daca te uiti la fetele lor, iti dai seama ca astia sunt pur si simplu niste psihopati si bolnavi!
Or fi rude cu W0anger?

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Haha, el e liderul lor spiritual.

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Cum e aia... One Arsene Wenger!
Din cate am inteles,, e pe duca aventura lui aici, apoi sa vezi ce inseamna echipa adevarata/
C,, o,, y,, g!

| Drimmero a răspuns (pentru Mayhem666):

Treaba ta, faci ce vrei

| Deaad a răspuns (pentru Mayhem666):

Vai,ce te schimbi domnule AnimeLover.
Incepi si tu sa fii mai dur si sa iei atitudine.

Lasa ca te injur eu la o intrebare, sa vedem ce raspuns imi dai, sa vad daca treci testul suprem.
laughing

| Mayhem666 a răspuns (pentru T0T):

Faci ce vrei, nu-i problema mea ce faci tu, si nici nu ma intereseaza.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Drimmero):

Oricum fac ce vreau.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Deaad):

Nu incep sa fiu mai dur, pentru ca asa am fost mereu, doar ca nu am aratat asta. Nu voiam sa le ranesc sentimentele celorlalte persoane, dar mi-am dat seama ca nu imi pasa de sentimentele lor, ci imi pasa doar de mine.
Hai ca te astept, la nervi reactionez urat de tot, dar o sa incerc sa fiu calm. Acum ca mi-ai zis ca o sa ma injuri, deja stiu ce ma asteapta, asa ca nu o sa fiu surprins, si o sa fiu foarte calm. laughing

| Deaad a răspuns (pentru Mayhem666):

N-am eu de unde sa stiu ca ai fost asa si inainte.
Poate in capul tau.
Duritate si atitudine ai atunci cand practici chestia asta.

Ca asa si eu,eram super timid acum cativa ani,dar eu ma dadeam drept dur si foarte miserupist.A fos in capul meu.

Nu ma farmeci tu pe mine cu chestiile astea.
laughing

Oricum,bravo.
Asa trebuie.
Nu mai fi momaie!
Cand te-am facut femeie la intrebarea cu epilatul ma asteptam sa te iei de mine.
Dar nu ai facut-o.
De acum incolo cand te jignesc(pentru ca sigur te voi jigni in continuare, cu multe chestii pe care le faci si spui nu sunt de acord si ma calci pe nervi, asta nu inseamna ca nu tin la tine, ca esti de treaba), sa ma injuri cum n-ai mai injurat pana acum.
laughing

| Drimmero a răspuns (pentru Deaad):

Esti dat dracului uneori tu,, intepat si orgolios.

| Deaad a răspuns (pentru Drimmero):

Stiu.

| Drimmero a răspuns (pentru Deaad):

Ai calitatiile unui tunar, nu cumva ascunzi un adevarat mare?

| Deaad a răspuns (pentru Drimmero):

Adevarat sau adevar?

| Mayhem666 a răspuns (pentru Deaad):

Nu imi sta in fire sa injur (nu de alta, dar nu vreau sa imi iar report laughing), dar daca cineva chiar ma calca pe nervi, atunci nu mai e cale de intoarcere laughing

| Drimmero a răspuns (pentru Deaad):

Greseala mea,, mai gresesc si eu ca tot omul

| Deaad a răspuns (pentru Drimmero):

Te-ai suparat foc de la intrebarea de ieri cu crestinismul, este?
Asa gandesc eu.Lumea ma considera cum vrea ca mie nu-mi pasa.
Nu-mi mai pasa, mai exact.

Duritatea mea are un inceput.
Sunt constient ca m-au facut mai multe chestii asa, chestii despre care nu vreau sa vorbesc.
Si sunt recunoscator acelor evenimente pentru ca m-au schimbat.

| Drimmero a răspuns (pentru Deaad):

Nici intr-un caz,, eu nu pun suflet pentru dispute de genul!

| Omori a răspuns (pentru Mayhem666):

Ce raspuns imatur.Nici nu vad ce importanta are daca ma bagi tu in seama sau te bag eu.Cand un om e ignorant, primul pas e sa incerci sa-l ajuti sa-si vada ignoranta, daca el continua in ignoranta lui, atunci deja e prostie.Viata faina.
Si presupunand ca numele meu vine de la verbul romanesc, ce vrei sa fac, sa te omor? Vai, tu, m-am emotionat.La mine sau la tine?

| Mayhem666 a răspuns (pentru Omori):

Daca citeai cu atentie vedeai ca am scris, sa iti faci ceea ce spune numele tau, nu sa imi faci.

| Omori a răspuns (pentru Mayhem666):

Dar cata atentie! Ai observat fix ce era cel mai important.Mea culpa.

| peperonies a răspuns (pentru anonim_4396):

Mananci ce vrei pana te pune cineva cu cutitu in fata vacii sa ii iei gatu. sunt putini care pot.

| anonim_4396 explică (pentru Mayhem666):

Nu tu erai ala care zicea ca a omorat pisici cand era mic si ca ii place sa faca rau oamenilor? Ce sensibil ai devenit asa deodatabig grin

| Mayhem666 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu de unde ai auzit tu ca eu am omorat pisici cand eram mic, dar ai auzit cam prost. Si nu am zis ca imi place sa fac rau oamenilor, ci ca imi place sa ii fac sa se certe intre ei (dar faza cu oamenii nu are legatura cu intrebarea). Nu prea esti bine documentat despre mine, iar informatiile pe care le stii, sunt gresite. O seara frumoasa.

| anonim_4396 explică (pentru Mayhem666):

La chestia cu pisicile nu stiu ca sa zic, poate te confund cu alt sensibil, deci nu bag mana in foc. La aia cu facut rau oamenilor o bag. N-am chef acum sa caut prin postarile tale, dar poate alta data cand ma plictisesc prea tare o sa o fac. O seara si mai frumoasa si plina de sensibilitate!

| T0T a răspuns (pentru Mayhem666):

Ăsta e ciclul natural, și animalele se mănâncă între ele. Cât despre plante, și ele au viață.

| Cinevacatoatalumea a răspuns:

Mi s-a parut interesant acest exercitiu de imaginatie. Tu esti intr-o camera inchisa cu un aragaz si o tigaie, iar cineva vine iti da un cutit si un animal (de exemplu un miel) si ti-ar spune "Mananca!" tu ce ai face? Poate ca suntem mai insensibili pentru ca nu ne dam seama cat sufera aceste animale. E usor sa ne ducem la magazin si sa luam carne. Dar daca l-ai omori chiar tu ai mai putea manca cu satisfactie? Si sa nu mai vorbim de efectele negative ale carnii. Faptul ca avem nevoie de proteina animala e o minciuna. Noi avem nevoie de aminoacizi esentiali care atunci cand intra in celula ea singura isi produce proteinele, iar aminoacizii ii gasim in legume, nu in carne. Numeroase studii arata ca, carnea poate duce la cancer. Doar aptul ca e "buna" nu e un argument destul de solid pentru a o pastra in alimentatie.

| anonim_4396 explică (pentru Cinevacatoatalumea):

Si de ce nu e la fel de bun daca il omori tu?

| Cinevacatoatalumea a răspuns (pentru anonim_4396):

Poti manca ceva cu satisfactie gandindu-te la cum l-ai omorat, cata durere i-ai provocat si ca ti-ai patat mainile cu sange?

| anonim_4396 explică (pentru Cinevacatoatalumea):

Da, de ce nu?

| anonim_4396 explică (pentru Cinevacatoatalumea):

Mai degrabă instinctul de supraviețuire ar fi dominat în acel moment, nu gândul că vei ucide un animal.

| OnePiece a răspuns:

Mancati ma ce vreti, nu va mai certati atata pe un amarat de site gen TPU ca nu va convine ce mananca X sau Y.

Atat cei ce consuma carne, cat si veganii ucid.