| Alex963 a întrebat:

De ce Venus (luceafarul) straluceste chiar daca planetele nu au caldura si LUMINA proprie? (scuze categoria)

Răspuns Câştigător
| Never4ever a răspuns:

Venus este cea mai apropiata planeta de Pamant. Ea straluceste puternic pe cer, fiind Luceafarul de seara si de dimineata. Se poate vedea numai vreo 3 ore dupa asfintit sau inaintea rasaritului. Dupa soare si Luna, Venus este cel mai stralucitor corp ceresc.
Aceasta planeta are aproape dimensiunile Pamantului. Se invarte in jurul Soarelui la o distanta de circa 110 milioane de Km ( 70 de milioane de mile). Diametru este de12104 Km.Venus are o miscare de rotatie in sens invers fata de cea a pamantului. Se roteste in jurul axei sale in timp mai indelungat decat timpul in care se roteste in jurul Soarelui, ceea ce inseamna ca pe Venus o zi este mai lunga decat un an.
Atmosfera planetei este foarte groasa. Vulcanii in eruptie degaja dioxid de sulf care formeaza nori grosi portocalii de acid sulfuric. Acest strat de nori ramane tot timpul la suprafata planetei. Norii sunt compusi in mare parte din dioxid de carbon. Acestia cauzeaza ploi care ar arde orce vietate de pe suprafata planetei.
Presiunea atmosferica pe Venus este de aproximativ 100 de ori mai mare decat a pamantului. La suprafata temperatura se poate ridica la circa 480 de grade C (circa 900 de grade F). Atmosfera reflecta lumina Soarelui ca o oglinda uriasa ceea ce ii da lui Venus atata stralucire pe cer.
Un robot trimis pe planeta, a descoperit ca aceasta era acoperita de roci ascutite si arata ca un desert intunecos, maro-inchis. Exista si munti mai inalti ca Everestul si formatiuni de teren asemanatoare continentelor terestre, aflate mai sus de nivelul mediu al planetei. Intre ele se afla depresiuni mar. Acestea ar putea fi fundul unor oceane ce s-au evaporat cu mult timp in urma.
Ca si planetele Mercur si Marte, Venus prezinta cratere, dar acestea sunt mai mici. Atmosfera densa a planetei Venus incetineste toate obiectele care trec prin ea, deci ele ating suprafata cu o forta mai mica, creand cratere mai mici.
Magellan a descoperit ca suprafata planetei este acoperita in mare pare cu lava solidificata, care a erupt din multimea de vulcani care se gasesc pe venus. A mai descoperit, de asemenea, crapaturi si linii ciudate care dau aspectul unei panze de paianjen. Venus spre deosebire de alte planete, nu are sateliti naturali.
Planeta Venus - Cu toate ca planeta Venus este cu putin mai mica fata de planeta noastra Pamant nu ar fi un loc foarte frumos de locuit.Este mult mai fierbinte pe Venus (temperatura medie de 480 grade C ) comparativ cu Mercur care este mai aproape de Soare.Asta datorita straturilor de nori albi si grosi care opresc caldura sa iasa.
Norii sunt repartizati in trei straturi, situate la o altitudine de 50 si 70 km, unii dintre ei provocand chiar si ploi de acid sulfuric.Patura de nori se roteste mult mai rapid decat planeta insasi, o data la 4 zile.O ciudatenie a planetei Venus este aceea ca rotia este de la vest spre est, in sensul acelor de ceasornic,(in sens invers fata de rotatia celorlalte planete). Astfel Soarele se vede rasarind de la apus si apunand la rasarit.Rotatia planetei Venus in jurul axei sale este foarte lenta, durand 243 de zile pamantesti =1 zi pe Venus iar in jurul orbitei in 225 de zile.
Atmosfera planetei Venus este compusa din:96% gaz carbonic si 3, 5% azot.Aici exista vanturi puternice de 350 km/h in atmosfera superioara. Suprafata este relativ tanara si plina de platouri vulcanice, aproximativ 1000 de vulcani cu diametru de 20 km sau chiar mai mare.O parte din ei sunt inca activi, eruptiile vulcanilor au creat canale de scurgere a lavei, ce se intind pe sute de km.
Planeta Venus este destul de uscata, in trecut existand cantitati mari de apa dar din cauza apropierii de Soare apa s-a evaporat lucru care s-ar fi intamplat si cu Pamantul in cazul in care ar fi fost mai aproape de Soare.Venus nu are sateliti, lucru asemanator si cu Mercur.
Jeremiah Horrocks si William Crabtre au fost primii astronomi care au folosit un telescop pentru a observa tranzitul lui Venus din 1639. Misiunile spatiale catre Venus.In anul 1962 prima sonda ce a vizitat planeta Venus a fost Mariner 2.In luna decembire al anului 62’ Mariner 2 a confirmat temperatura foarte ridicata a planetei.In anul 1978 a urmat sonda Pioneer Venus care a realizat primele harti asupra planetei.
In 1975 au fost transmise primele imagini de pe suprafata planetei de catre Venera 9. Venera 7 a rezistat 23 de minute pe Venus.European Space Agency studiaza in prezent planeta.
Distanta medie intre Soare si Venus este de 108.000.000 km.Suprafata lui Venus a fost studiata de astronomi cu ajutorul undelor radar.pe suprafata acestuia se gasesc campii intinse si depresiuni cum ar fi: Guinevere Planitia, Lavinia Planitia. Maxwell Montes este cel mai inalt lant muntos, ridicandu-se la 12 km inaltime deasupra suprafetei venusiene.

SURSA 02

Venus este cea mai apropiata planeta de Pamant. Ea straluceste puternic pe cer, fiind Luceafarul de seara si de dimineata. Se poate vedea numai vreo 3 ore dupa asfintit sau inaintea rasaritului. Dupa soare si Luna, Venus este cel mai stralucitor corp ceresc.
Aceasta planeta are aproape dimensiunile Pamantului. Se invarte in jurul Soarelui la o distanta de circa 110 milioane de Km ( 70 de milioane de mile). Diametru este de12104 Km.
Venus are o miscare de rotatie in sens invers fata de cea a pamantului. Se roteste in jurul axei sale in timp mai indelungat decat timpul in care se roteste in jurul Soarelui, ceea ce inseamna ca pe Venus o zi este mai lunga decat un an.
Atmosfera planetei este foarte groasa. Vulcanii in eruptie degaja dioxid de sulf care formeaza nori grosi portocalii de acid sulfuric. Acest strat de nori ramane tot timpul la suprafata planetei. Norii sunt compusi in mare parte din dioxid de carbon. Acestia cauzeaza ploi care ar arde orce vietate de pe suprafata planetei.
Presiunea atmosferica pe Venus este de aproximativ 100 de ori mai mare decat a pamantului. La suprafata temperatura se poate ridica la circa 480 de grade C (circa 900 de grade F).
Atmosfera reflecta lumina Soarelui ca o oglinda uriasa ceea ce ii da lui Venus atata stralucire pe cer.
Un robot trimis pe planeta, a descoperit ca aceasta era acoperita de roci ascutite si arata ca un desert intunecos, maro-inchis.
Exista si munti mai inalti ca Everestul si formatiuni de teren asemanatoare continentelor terestre, aflate mai sus de nivelul mediu al planetei. Intre ele se afla depresiuni mar. Acestea ar putea fi fundul unor oceane ce s-au evaporat cu mult timp in urma.
Ca si planetele Mercur si Marte, Venus prezinta cratere, dar acestea sunt mai mici. Atmosfera densa a planetei Venus incetineste toate obiectele care trec prin ea, deci ele ating suprafata cu o forta mai mica, creand cratere mai mici.
Magellan a descoperit ca suprafata planetei este acoperita in mare pare cu lava solidificata, care a erupt din multimea de vulcani care se gasesc pe venus. A mai descoperit, de asemenea, crapaturi si linii ciudate care dau aspectul unei panze de paianjen.
Venus spre deosebire de alte planete, nu are sateliti naturali.

SURSA 03

Venus este a doua planeta ca distanta fata de Soare in sistemul nostru solar.
Situata la 108 milioane km de Soare, Venus isi parcurge orbita in 225 de zile. Rotatia in jurul propriei sale axe este foarte lenta, dureaza 243 de zile si are loc de la est la vest, in sens invers fata de rotatia celorlalte planete. Cu un diametru de 12100 km Venus este a doua planeta (pornind de la Soare) din sistemul solar, orbita sa fiind cuprinsa intre cea a planetelor Mercur si Pamant. Venus este cu foarte putin mai mica decat Pamantul, dar atmosfera sa este foarte diferita: in principal, aceasta este compusa din 96% gaz carbonic si 3, 5% azot. Ea este inconjurata de un val gros de nori repartizati in trei straturi situate la o altitudine intre 50 si 70 km. Unii dintre acestia provoaca ploi de acid sulfuric, o substanta chimica foarte periculoasa. Pe Venus temperatura este foarte ridicata. De fapt, gazul carbonic acumulat in atmosfera actioneaza sub efectul razelor Soarelui ca geamurile unei sere: temperatura la sol ajunge pana 4600C. Suprafata planetei Venus este plina de platouri vulcanice. Se pare ca multi vulcani sunt inca activi. La fel ca si Mercur, Venus nu are sateliti.

Venus este cea mai apropiata planeta de Pamant. Ea straluceste puternic pe cer, fiind Luceafarul de seara si de dimineata. Se poate vedea numai vreo 3 ore dupa asfintit sau inaintea rasaritului. Dupa soare si Luna, Venus este cel mai stralucitor corp ceresc.
Aceasta planeta are aproape dimensiunile Pamantului. Se invarte in jurul Soarelui la o distanta de circa 110 milioane de Km ( 70 de milioane de mile). Diametru este de12104 Km.Venus are o miscare de rotatie in sens invers fata de cea a pamantului. Se roteste in jurul axei sale in timp mai indelungat decat timpul in care se roteste in jurul Soarelui, ceea ce inseamna ca pe Venus o zi este mai lunga decat un an.
Atmosfera planetei este foarte groasa. Vulcanii in eruptie degaja dioxid de sulf care formeaza nori grosi portocalii de acid sulfuric. Acest strat de nori ramane tot timpul la suprafata planetei. Norii sunt compusi in mare parte din dioxid de carbon. Acestia cauzeaza ploi care ar arde orce vietate de pe suprafata planetei.
Presiunea atmosferica pe Venus este de aproximativ 100 de ori mai mare decat a pamantului. La suprafata temperatura se poate ridica la circa 480 de grade C (circa 900 de grade F). Atmosfera reflecta lumina Soarelui ca o oglinda uriasa ceea ce ii da lui Venus atata stralucire pe cer.
Un robot trimis pe planeta, a descoperit ca aceasta era acoperita de roci ascutite si arata ca un desert intunecos, maro-inchis. Exista si munti mai inalti ca Everestul si formatiuni de teren asemanatoare continentelor terestre, aflate mai sus de nivelul mediu al planetei. Intre ele se afla depresiuni mar. Acestea ar putea fi fundul unor oceane ce s-au evaporat cu mult timp in urma.
Ca si planetele Mercur si Marte, Venus prezinta cratere, dar acestea sunt mai mici. Atmosfera densa a planetei Venus incetineste toate obiectele care trec prin ea, deci ele ating suprafata cu o forta mai mica, creand cratere mai mici.
Magellan a descoperit ca suprafata planetei este acoperita in mare pare cu lava solidificata, care a erupt din multimea de vulcani care se gasesc pe venus. A mai descoperit, de asemenea, crapaturi si linii ciudate care dau aspectul unei panze de paianjen. Venus spre deosebire de alte planete, nu are sateliti naturali.
Planeta Venus - Cu toate ca planeta Venus este cu putin mai mica fata de planeta noastra Pamant nu ar fi un loc foarte frumos de locuit.Este mult mai fierbinte pe Venus (temperatura medie de 480 grade C ) comparativ cu Mercur care este mai aproape de Soare.Asta datorita straturilor de nori albi si grosi care opresc caldura sa iasa.
Norii sunt repartizati in trei straturi, situate la o altitudine de 50 si 70 km, unii dintre ei provocand chiar si ploi de acid sulfuric.Patura de nori se roteste mult mai rapid decat planeta insasi, o data la 4 zile.O ciudatenie a planetei Venus este aceea ca rotia este de la vest spre est, in sensul acelor de ceasornic,(in sens invers fata de rotatia celorlalte planete). Astfel Soarele se vede rasarind de la apus si apunand la rasarit.Rotatia planetei Venus in jurul axei sale este foarte lenta, durand 243 de zile pamantesti =1 zi pe Venus iar in jurul orbitei in 225 de zile.
Atmosfera planetei Venus este compusa din:96% gaz carbonic si 3, 5% azot.Aici exista vanturi puternice de 350 km/h in atmosfera superioara. Suprafata este relativ tanara si plina de platouri vulcanice, aproximativ 1000 de vulcani cu diametru de 20 km sau chiar mai mare.O parte din ei sunt inca activi, eruptiile vulcanilor au creat canale de scurgere a lavei, ce se intind pe sute de km.
Planeta Venus este destul de uscata, in trecut existand cantitati mari de apa dar din cauza apropierii de Soare apa s-a evaporat lucru care s-ar fi intamplat si cu Pamantul in cazul in care ar fi fost mai aproape de Soare.Venus nu are sateliti, lucru asemanator si cu Mercur.
Jeremiah Horrocks si William Crabtre au fost primii astronomi care au folosit un telescop pentru a observa tranzitul lui Venus din 1639. Misiunile spatiale catre Venus.In anul 1962 prima sonda ce a vizitat planeta Venus a fost Mariner 2.In luna decembire al anului 62’ Mariner 2 a confirmat temperatura foarte ridicata a planetei.In anul 1978 a urmat sonda Pioneer Venus care a realizat primele harti asupra planetei.
In 1975 au fost transmise primele imagini de pe suprafata planetei de catre Venera 9. Venera 7 a rezistat 23 de minute pe Venus.European Space Agency studiaza in prezent planeta.
Distanta medie intre Soare si Venus este de 108.000.000 km.Suprafata lui Venus a fost studiata de astronomi cu ajutorul undelor radar.pe suprafata acestuia se gasesc campii intinse si depresiuni cum ar fi: Guinevere Planitia, Lavinia Planitia. Maxwell Montes este cel mai inalt lant muntos, ridicandu-se la 12 km inaltime deasupra suprafetei venusiene.

SURSA 02

Venus este cea mai apropiata planeta de Pamant. Ea straluceste puternic pe cer, fiind Luceafarul de seara si de dimineata. Se poate vedea numai vreo 3 ore dupa asfintit sau inaintea rasaritului. Dupa soare si Luna, Venus este cel mai stralucitor corp ceresc.
Aceasta planeta are aproape dimensiunile Pamantului. Se invarte in jurul Soarelui la o distanta de circa 110 milioane de Km ( 70 de milioane de mile). Diametru este de12104 Km.
Venus are o miscare de rotatie in sens invers fata de cea a pamantului. Se roteste in jurul axei sale in timp mai indelungat decat timpul in care se roteste in jurul Soarelui, ceea ce inseamna ca pe Venus o zi este mai lunga decat un an.
Atmosfera planetei este foarte groasa. Vulcanii in eruptie degaja dioxid de sulf care formeaza nori grosi portocalii de acid sulfuric. Acest strat de nori ramane tot timpul la suprafata planetei. Norii sunt compusi in mare parte din dioxid de carbon. Acestia cauzeaza ploi care ar arde orce vietate de pe suprafata planetei.
Presiunea atmosferica pe Venus este de aproximativ 100 de ori mai mare decat a pamantului. La suprafata temperatura se poate ridica la circa 480 de grade C (circa 900 de grade F).
Atmosfera reflecta lumina Soarelui ca o oglinda uriasa ceea ce ii da lui Venus atata stralucire pe cer.
Un robot trimis pe planeta, a descoperit ca aceasta era acoperita de roci ascutite si arata ca un desert intunecos, maro-inchis.
Exista si munti mai inalti ca Everestul si formatiuni de teren asemanatoare continentelor terestre, aflate mai sus de nivelul mediu al planetei. Intre ele se afla depresiuni mar. Acestea ar putea fi fundul unor oceane ce s-au evaporat cu mult timp in urma.
Ca si planetele Mercur si Marte, Venus prezinta cratere, dar acestea sunt mai mici. Atmosfera densa a planetei Venus incetineste toate obiectele care trec prin ea, deci ele ating suprafata cu o forta mai mica, creand cratere mai mici.
Magellan a descoperit ca suprafata planetei este acoperita in mare pare cu lava solidificata, care a erupt din multimea de vulcani care se gasesc pe venus. A mai descoperit, de asemenea, crapaturi si linii ciudate care dau aspectul unei panze de paianjen.
Venus spre deosebire de alte planete, nu are sateliti naturali.

SURSA 03

Venus este a doua planeta ca distanta fata de Soare in sistemul nostru solar.
Situata la 108 milioane km de Soare, Venus isi parcurge orbita in 225 de zile. Rotatia in jurul propriei sale axe este foarte lenta, dureaza 243 de zile si are loc de la est la vest, in sens invers fata de rotatia celorlalte planete. Cu un diametru de 12100 km Venus este a doua planeta (pornind de la Soare) din sistemul solar, orbita sa fiind cuprinsa intre cea a planetelor Mercur si Pamant. Venus este cu foarte putin mai mica decat Pamantul, dar atmosfera sa este foarte diferita: in principal, aceasta este compusa din 96% gaz carbonic si 3, 5% azot. Ea este inconjurata de un val gros de nori repartizati in trei straturi situate la o altitudine intre 50 si 70 km. Unii dintre acestia provoaca ploi de acid sulfuric, o substanta chimica foarte periculoasa. Pe Venus temperatura este foarte ridicata. De fapt, gazul carbonic acumulat in atmosfera actioneaza sub efectul razelor Soarelui ca geamurile unei sere: temperatura la sol ajunge pana 4600C. Suprafata planetei Venus este plina de platouri vulcanice. Se pare ca multi vulcani sunt inca activi. La fel ca si Mercur, Venus nu are sateliti.

| Alex963 explică (pentru Never4ever):

Mersi...da nu trebia sa scrii atata...sau ai facut COPY/PASTE?

| Never4ever a răspuns (pentru Alex963):

Am citit mai multe articole si am inteles de acolo... oricum mersi pentru FUNDA!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Never4ever):

Luate de pe net. Exact ce scria acolo ai scris si tu. Si nu ai explicat ce trebuia...Ma bucur ca stie asta asa de mult sa dea o funda..Am fost ironic desigur

| AlexNet74 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eee...haide mah nu te supara de la o funda... daca vrei iti dau urmatoarea funda care este la intrebarea asta:http://www.tpu.ro/......alexandru/ Sper sa ai cont de twitter

9 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns:

Luceafarul e cea mai stralucitoare "stea" care se poate observa la Vest, de obicei, si nu e mereu planeta Venus. Si Luna straluceste, si si celelalte planete. Era foarte usor de dedus ca reflecta lumina Soarelui, stiind ca Luna nu se vede mereu intreaga, uneori deloc.
Maine dimineata la 6:30 o sa vezi asta pe cer http://i.imgur.com/ImzJG.png (estul e in stanga, normal). E si Jupiter pe acolo, doar ca la o distanta de vreo 3 ori mai mare de Pamant decat Venus.

| alex0110 a răspuns:

Unde vezi tu "venus" in Luceafarul?!

| anonim_4396 a răspuns (pentru alex0110):

Se referea Ca venus este de fapt Luceafarul..Si asa si este.

| alex0110 a răspuns (pentru anonim_4396):

A....am inteles.

| AlexNet74 a răspuns:

Am 11 ani...mai pe intelesul meu plz