| AlexDorinel a întrebat:

De ce vor astia sa bage educatie financiara obligatorie în scoli?

Avantaje, dezavantaje?

Eu zic ca nu e bine sa știe toti sa și gestioneze banii ca după o sa ajungem toti miliardari și o sa se ajungă un haos.

26 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Iar aberezi, nepoate!

| Violleta2022 a răspuns:

Lasa Dorinele, ca tu oricum spui ca nu inveti, asa ca nu ai de ce sa-ti faci griji, de milioanele altora laughing

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa ai educatie financiara nu inseamna sa fii miliardar. loool
inseamna sa inveti sa nu iti dai toti banii pe bmw in timp ce mananci doar margarina cu paine.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns:

Ba e f bine ca sa stie toti sa gestioneze banii, ca sa inceapa sa munceasca pentru ei, sa nu mai munceasca pentru bogati, si asa vor dispare aia f bogati, exact ce trebuie.
Plus ca educatie financiara nu inseamna ca te invata sa faci afaceri.

Nu vor mai fi miliardari, vor dispare, insa si ceilalti o vor duce mai bine, ca daca muncesti pentru tine, iei mai mult pe aceiasi munca decat daca o faci pentru un patron.

De exemplu vrei sa faci un bloc sa-l vinzi, te asociezi cu inca 20 insi, muncim toti la blocul ala fiecare pe functia lui, si impartim profitul dupa aia! La sfarsit fiecare isi ia investitia inapoi adica partea cu care a venit, plus profit, si ai mai mult pe munca ta.
In loc sa muncesti pentru un patron care o sa ia profitul majoritar, iar doar ce ramane se imparte la cei ce au muncit.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Foarte frumos ce zici tu. Acum ia si vezi cum faci sa se inteleaga 20 de romani si sa nu fie 1-2 mai smecheri sa incerce sa ii f*&a pe ceilalti...

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Pai aia care sunt smecheri si ai dracu, zboara afara din asociatie, e f simplu, se face un contract cu conditii clare, nu asa aiurea.
Plus ca daca oamenii erau de mici educati in directia asocierii si nu a slugarelii pentru altul, erau pregatiti sa colaboreze, sa fie uniti si sa nu se mai fure unul pe altul, insa nu s-a dorit asta, aici e aici.
Daca vrei sa ai venit bun, muncim toti, colaboram si suntem uniti.

| Mosotti a răspuns (pentru AlexDorinel):

Nu ai inteles, nimeni nu va mai fi patron! Toti vom munci si vom lua un venit mai mare decat daca lucram la patron, bineinteles in functie de pregatire, adica muncitorul sa zic ia 3000 lei si inginerul 5000, insa nu va lua nimeni 150000 cum ar lua patronul.
Va fi afacerea tutoror care participa la chestia aia, nu mai ai cum sa fi patron si foarte bogat.

Si da, intr-o societate normala nu trebuie sa existe oameni saraci, trebuie sa existe oameni care o duc decent, si diferentele sa porneasca de acolo in sus, adica directorul va trai si mai bine ca muncitorul, dar nimeni nu va fi sub nivelul decent si bun.

| cristimihailov a răspuns:

Si limba romana a fost obligatorie ani intregi.
Si tot nimic.
Nu iti face griji, nu se va intampla nimic.
Dacii liberi "e" rezistenti.

| Lukasssz a răspuns:

Ai plecat de la o premisa gresita, te invata sa gestionezi banii, de exemplu sa nu dai banii pe un iphone 13 si pe urma 3 luni de zile sa mananci paine cu ceapa laughing. Nu ajungi miliardar doar cu niste sfaturi asta tine numai de tine.Imi si imaginez cum profesorii de educatie financiara ne-ar fi dat sfaturi ca "antreprenorii " de 16 ani de pe tik tok, care te invata cum sa faci primul milion de euro laughing Le dau mereu peste bot la acesti "antreprenorii " intrebandu-i cati bani au ei si ia ghici, ma trezesc cu blockhee hee

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru AlexDorinel):

happy cati vanzatori le mega cu iphone13 am vazut eu... aia numai salariu mediu nu au

| Lukasssz a răspuns (pentru AlexDorinel):

Niciun om sanatos la cap nu si-ar da tot salariul pe un telefon

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AlexDorinel):

Iar incepi cu timpeniile tale cu aifonul ala jegos. Educatie financiara printre altele inseamna sa ti se bage in cap ca prioritatile sunt sanatatea, educatia, recreerea/culturalizarea, abia apoi ce toale pui pe tine si ce telefon ai in buzunar. A, da, iar daca traiesti cu adevarat bine, masina personala e ceva care ar trebui sa iti permiti sa eviti de a avea/folosi.

| suntserios a răspuns (pentru AlexDorinel):

Sigur nu mediu pe economie

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru AlexDorinel):

Chiar e nevoie sa pui intrebarea asta?
Nu te duce capul cat poate castiga un vanzator la mega?

| Mosotti a răspuns (pentru Lukasssz):

Ba da, ar da daca isi doreste acel telefon, va strange banii aia si va da echivalentul unui salariu pe acel telefon, de ce nu?
Bine, nu o sa dea in luna aia tot sal ca sa ramana fara nimic, dar in 2-3 luni va strange si isi va lua.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.

Deci doar pentru că nu am avut ore de educație financiară, doar de accea nu sunt acum miliardară?
Se înțelege! happy

Nu prea e de lipsit de la aceste ore, dacă așa stă treaba! Toate celelalte sunt un zero barat, dar această oră e de aur!

happy

https://youtu.be/-O_dJ9g6iq4

| EcceHomo a răspuns:

Or mai fi și corigenți big grin

| tudorvolcano a răspuns:

Trebuie ca românul să învețe cum funcționează taxele, cum se plătesc, încă de pe băncile școlii.

Și ce ar fi dacă ajung toți miliardari? Normal că nu ajung toți miliardari, o să învețe doar să fie mai responsabili financiar.
Scoți glume din Las Fierbinți acum, dar dacă vorbești serios, ar trebui să te bage direct în serial, că tu nu ai nevoie să interpretezi vreun personaj, poți fi tu însuți

| MariaEElena0505 a răspuns:

Eu consider ca educația financiară este buna pentru orice cetățean, pentru orice licean. La fel ca și educația sexuală, spre exemplu. Pentru ca un om cult ar trebui sa cunoască și putina educație financiară.

Și nu consider ca ai dreptate. Pentru ca dacă ar fi asa cum spui tu, toți care termina ASE-ul ar deveni miliardari, ceea ce sincer vorbind, nu prea se intampla.

| AlinTanase a răspuns:

In america unii adulti nici nu stiu cum sa plateasca taxele...

| Grigore31 a răspuns:

Nici de la religie nu am ajuns toti religiosi.
To o sa ramai corigent oricum la educatie financiara.