| andreea89 a întrebat:

De cele mai multe ori aud oamenii cum se plang de viata pe care o au.de viata in general, spunand ca este ba urata, ba foarte grea, intotdeauna se intampla ca nimic sa nu le convina.este ea asa de grea sau noi suntem cei care o facem asa? Eu pun mare pret pe viata si chiar sunt fericita ca traiesc.ador VIATA deoarece aici in lumea asta pot face ca visurile mele sa se indeplineasca si traiesc pentru asta.stiu ca nici usor nu este dar poate unii nu sunt suficient de puternici pentru a -i tine piept, pentru a-si indeplinii telurile. voua cum vi se pare?

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Viata este foarte grea si uneori, avem tendinta sa ne lasam doborati de greutati si sa nu mai vedem partea buna a lucrurilor.
Eu am observat la mine ca tendinta de a cadea in depresie si a simti doar greutatile vietii apare cand sunt foarte obosita si nu dorm suficient. Si ma gandesc ca multe dintre aceste depresii ar fi ajutate cu un pic de somn...

leonardk
| leonardk a răspuns:

Daca in viata nu ar fi si perioade mai grele cum am mai deosebi binele de greu? Avem uneori aportul nostru in a ne face noua sau altora viata mai grea din pacate.

mlm
| mlm a răspuns:

Viata este asa cum stii sa ti-o faci, daca doresti sa fie usoara o poti face sa fie asa, dar daca tu nu faci nimic pentru a te ajuta, poti astepta mult si bine sa ai o viata usoara, fericita si plina de realizari.

| ioanaa a răspuns:

Intr-adevar, viata nu e asa usoara, dar daca ma plang, ce rezolv? Nu mai bine ma "ridic" si incep prin a face ceva care sa-mi faca viata mai placuta si mai usoara?

| remus a răspuns:

Nu dispera, intodeauna in tot raul este un bine, totul este sa deschizi bine ochii, succes...

| greg a răspuns:

Rugati-va la Dumnezeu!

| madonica a răspuns:

Bravo tie.Eu am avut multa ambitie si am vrut sa fac ceva in viata asta sa imi fac o soarta diferita de a parintilor mei, dar nu a fost sa fie. Orice solutie cautam pentru a merge mai departe(la studii)(am fost premianta), ai mei imi taiau aripile, nu am gasit nici o solutie, ce era sa fac? sa fug de acasa? unde ma duceam? Asa ca eu stau si ma gandesc daca aveam un gram de noroc acu eram unde vroiam.
Sa fii sanatoasa si mai puternica decat mine.

| MADALINAAAA a răspuns:

Pentru ca toti trecem prin momente dificile, in care nu mai avem putere, si vrem sa renuntam, pentru ca nu au parte de momente fericite, poate sunt prea sensibilii si ii afecteaza tot ce se intampla in jurul lor... Dumnezeu nu ne fereste de probleme, ne intarese sa trecem peste ele.asa deosebim binele de rau.Prin probleme, momente grele ne maturizam. Dar trebuie sa uitam de ele, o viata avem, nu este ca un joc pe calculator, pe care il incepi mereu, cand vrei. O sansa la viata avem, si nu trebuie sa o irosim plangand si stand tristi.nici sa ne lasam in voia sortii.sa luptam pentru ce ne dorim, sa ne indeplinim visele, si chiar daca totul pare asa greu, si nu credem ca putem face fata, ca nu mai avem putere, sa ne gandim ca viata trebuie sa o iubim asa cum ea, ne-a fost data sa invatam din ea, sa iubim, sa ignoram persoanele care ne fac rau, pentru a putea traii fericiti.si cel mai important, sa ne iubim aproapele si sa apreciem orice moment petrecut cu ei, pentru ca nu se mai intorc... uite un citat care imi place:„de cate ori gresim, dam vina pe destin, de cate ori ne e greu, dam vina pe viata, cand noi avem destinul in mainile noastre si viata in noi"