| mary a întrebat:

De toata lumea este interesata de aspectul fizic in ziua de azi? de ce toata lumea se raporteaza la chestia asta cand e vorba sa-si faca un amic? de oamenii imparte lumea in doua lumi("frumosi si urati")? de ce ii evita pe ceilalti cand vad ca au complexe, de ce se grabesc sa ii eticheteze dupa aspectul fizic? oare ei nu au defecte? atunci de ce nu vad si gunoiul din ochiul lor?

6 răspunsuri:
| Elena1234456 a răspuns:

Asta e lumea din ziua de azi, se iau dupa ambalaj toti su nu vor sa guste interioruhee hee (e valabil daca comparam oamenii cu ciocolata delicioasa love struck ).

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Lumea este superficială.
Tu nu împarţi bărbaţii în "cei care deţin controlul" (a se înţelege în creierul tău mic - o întreţine pe femeie) şi în "cei care nu respectă femeia" (a se înţelege - cei care privesc egalitatea şi în obligaţii şi responsabilităţi, nu numai în drepturi)?!
Ba da, şi tu faci asta!
O mare parte din populaţie este superficială şi sunt foarte multe prejudecăţi.
Şi eu am prejudecăţi de pildă cu numele "Miruna". Nici eu nu ştiu de ce dar cert este că oricât de "OK" ar fi o femeie, o perfer pe cea mai puţin "OK" dacă o cheamă Andreea decât pe cea "OK" dar pe care o cheamă Miruna.
Cu toţii suntem măcar într-un aspect superficiali.
Câtă vreme superficialitatea nu ne întinează deciziile, atunci e ok. (Ce noroc pe mine că nu prea dau peste Mirunelaughing )

| stresu a răspuns:

Cred ca pe motivul asta am injurat cel mai mult in viata. Cnd eram la liceu, eu eram tocilara ciudata cu prietene "foarte faine", tocilara care nu era niciodata draguta sa dea numerele fetelor baietilor veseli si dornici.
Bine, a fost mai bine asa ca am scapat de multi superficiali. Acum am vrut sa ma angajez pe vara, dar pana si anunturile pentru vanzatoare de legume in piata specifica faptul ca se cauta tipe atragatoare fizic. Cum nu stiu daca eu ma incadrez in standardele lor de atragatoare fizic, dar sincera sa fiu refuz sa ma obiectific in halul asta ca doar nu sunt eu expusa de vanzare pe taraba, ci morcoviithinking
In schimb mosnegutii ma considera al naibii de atragatoarestraight face
Acum trecand peste gluma nici nu mananc pui, dar nici nu p[ica lumea in canale uitandu-se dupa a mea augusta persoana. Ce sa-i faci? Lume superficiala;
Ma rog singura parte buna e ca asa mi-am putut tria un grup de oameni de foarte buna calitate care ma plac pentru ce am in cap. Nu am nimic cu cei care arata bine, cum fac altii, dar ma deranjeaza cei care fac un scop din asta, cum am vazut raspuns la intrebarea "ce iti place cel mai mult la tine?" "fizicul" sau "sanii".
Cred ca reprezint mai mult de o pereche de sani, chiar daca unii nu vor sa accepte asta.
Ma rog, cred ca as putea scrie cartea "1001 feluri de a fi cinica".
Spor si lasa copiii superficiali sa se simta bine in lumea lor. In fond fiecare cu ale lui.

| Neylin a răspuns:

Ai dreptate, mary. Am observat si eu cat de superficiali sunt oamenii astazi. Si totusi unii sunt mai degraba lasi, fricosi. Le este teama sa fie vazuti in public cu persoane mai putin aratoase(chiar daca le considera extraordinare), de teama sa nu se rada de ei: "Ia uita-te la ala/aia cu cine umbla..."
Eu sunt de parere ca superficialii au nevoie de o lectie; adica sa le arati macar o data in viata ca poti arata bine si atunci sa le para rau de ce au spus, pentru ca eu sunt de parere ca orice persoana poate arata bine cu putin ajutor (a nu se intelege tone de machiaj).
Adevarata prblema este ca unii "urati fizic" ajung sa fie "urati si sufleteste" tocmai datorita comentariilor depasite. Ajung sa respinga pe toti inainte de a fi ei respinsi de ceilati, adica isi dezvolta ceea ce eu numesc "macanism de autoaparare". Cu alte cuvinte prejudiciile nu numai ca necajesc anumite persoane, ci si le poate transforma pe viata.

Oricine poate ajutra la oprirea acestui fenomen; chiar si tu, prin propriul tau exemplu, sau prin mustrarea celor care dau dovada de superficialitate si marginalizarea lor (sa le arati ca nu sunt cu nimic mai interesanti daca se inconjoara de persoane care arata bine dar care nu au pic de suflet). happy

| Ralucarrie a răspuns:

Nimeni nu face asta intentionat... daca persoana urata e retrasa si nu se baga in seama cu nimeni...nu va merge nimeni la elbig grin

| donnatella a răspuns:

Asa este, lumea este judecata dupa aspectul fizic, un lucru gresit deoarece conteaza ce e in interior, un suflet bun acopera orice defect fizic. Atatea persoane "frumaose "dar "urate " sufleteste. Fiecare om are defecte si parti bune indiferent de aspectul fizic. Cred ca in ziua de azi lumea prefera sa aiba prieteni "frumosi" fiindca asa starnesc vorebele de genul "Uite ce prieteni marfa are Silvia [ex] " si am observat ca si unele persoane asa zise cu o imagine fizica nu asa buna cauta prieteni care sa fie mai frumosi decat dansi. Voi ce credeti?