| gritt a întrebat:

De unde ideea asta ca daca esti antreprenor ai mai multa libertate decat un angajat obisnuit? Nu e mai multa responsabilitate? Nu tot trebuie sa ai clienti? Nu tot pentru oameni lucrezi? Doar ca trebuie sa-i vanezi tu, nu iti pune nimeni lucrul in mana si asteapta sa iti faci task-ul. De ce vor toti sa para ca a avea o afacere e usor cand 90% din ele esueaza?

1 răspuns:
| AndreeaWTS a răspuns:

Asta e diferența dintre un antreprenor de succes și unul care încearcă să-și facă o afacere dar habar n-are și eșuează.
Cel care se pricepe, pune pe alții să facă cam tot ce trebuie (fiecare cu responsabilitatea lui).
El își folosește doar creierul și banii.
Și da, are mult mai multă libertate, pentru că doar gândește și coordonează.
Și dacă n-are chef nici să gândească și să coordoneze, își angajează un administrator al afacerii care să facă asta.
Lui, doar să-i dea raportul cum merge afacerea.
Doar nu crezi că, de exemplu, Țiriac își administrează singur toate afacerile.