| juniper a întrebat:

De unde vine cuvantul de etc? Cine l-a "inventat"?

Răspuns Câştigător
| M4RK a răspuns:

Etc. este un acronim folosit relativ frecvent în limba română, o prescurtare a originalului din limba latină, et caetara, însemnând "şi celelalte." A început să fie folosit în limba română de către corifeii Şcolii Ardelene (vezi şi Şcoala Ardeleană), şi a continuat să fie folosit constant, atât în limba scrisă cât şi în cea vorbită peâna in zilele noastre.

Limba română prezintă şi alte acronime ce au aceeaşi semnificaţie semantică precum cea a etc.-ului, aceea de a recunoaşte recurenţa unei reguli de orice natură ce permite cititorului sau vorbitorului să continue prin extrapolare seria începută anterior.

9 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Din limba latina.

| Bishop a răspuns:

Etccetera (etc) este in latina si inseamna "Si altele" sau "Si asa mai departe".

bishopwinking

| barbyr0z.ex.fantadelamaye a răspuns:

Vine de la mine!big grin
Eu l-am inventat!laughing

| ilovebillkaulitz :* ex adryanna a răspuns:

Vine din limba greaca etcetera=si altele

| :*:*Dya:*:* a răspuns:

Vine din limba latina...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este o prescurtare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din limba prostilor
matei din fagras

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Joci cumva club pinguin?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Saman