| anonim_4396 a întrebat:

De ce s-a inventat cuvântul „islamofobie"?

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Islamofobie =Termenul de islamofobie este definit ca un fenomen de prejudecată împotriva musulmanilor, care se manifestă în general prin atitudini dezaprobatoare, violență, discriminare, sau aplicarea de stereotipuri, multe dintre ele întreținute (involuntar sau nu) de mass-media

Desigur ca nu putem generaliza sau spune ca islamul e rau

| N0xEterniS a răspuns:

Din motive intemeiate, presupun. E o religie radicala, nu e o religie a pacii, in Quran se spune ca toti cei care nu se supun, vor pierii. S-a inventat din acelasi motiv pentru care s-a inventat si termenul acluofobie ( frica patologica de intuneric ), pentru ca emotiile, sentimentele, fricile trebuiesc numite pentru o mai usoara intelegere.

PS: românofobie - Ură față de români.

| anonim_4396 explică (pentru N0xEterniS):

Wow, cine ne uraste? sad

| Striker14 a răspuns:

Islamul e ca orice alta religie, e pasnica la origini dar au extremistii lor, cum si crestinii au fost extremisti in evul mediu (cine avea tupeul sa contrazica biblia, omorat). Eu zic ca faza cu "islamofobia" a aparut in urma mediatizarii atacurilor teroriste, si mai ales dupa 9/11.

| anonim_4396 explică (pentru Striker14):

Ai citit coranul?

| Striker14 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si la crestini exista faze naspa in vechiul testament, sa nu ne ascundem dupa deget. Sunt botezat ortodox dar nu prea cred eu in divinitati, eu consider ca Dumnezeu/Allah este in noi, constiinta noastra. Am prieteni musulmani care nu au probleme cu mine, deci cred ca unele chestii sunt scoase din context. Am inteles ca un pasaj din coran spune "cei ce nu se supun o sa moara", dar cred ca se refera mai mult la valorile morale, nu la credinta in sine. Nu e nicio problema ca m-ai contrazis, imi place sa port discutii si sa vin cu argumente si contraargumente big grin