| chiftelutacrocanta a întrebat:

De unde vine frica si increderea,din trecut,din amintiri? De exemplu,eu ies pe strada,vad o fata frumoasa,daca in trecut fetele m-au respins eu o sa imi amintesc lucrul acesta si o sa imi fie frica sa ma duc la ea s-o cuceresc? Daca ma duc sa dau un examen,si eu am avut succes la examene in trecut,o sa imi amintesc lucrul acesta si o sa imi zic,daca in trecut am putut, o sa pot si acum?

2 răspunsuri:
| Caro34 a răspuns:

In trecut, prezent sau viitor, cândva tot a fost ceva care ne-a creat o frica sau încrederea ca putem (de astea ai amintit tu), important este cum le-am gestionat... Ne-am lăsat afectați sau am luptat sa depășim totul? Răni au fost, sunt si vor mai fi, dar viața e bunul nostru cel mai de pret! Banii, frumusețea, curajul etc. etc. le poti pierde si recîștiga, dar viața, odată pierdută, nu o mai poți recăpăta... Numai bine!

| Ramona3k3 a răspuns:

Trecutul e trecut, ok? Nu depinzi de el. Daca o data ai esuat in legatura cu ceva, in trecut, nu trebuie sa fii dezamagit si sa crezi ca se va intampla iar. Tot ce trebuie sa faci e sa iti urmaresti greselile pe care le faci, ca sa nu le mai repeti.
Din pacate si din fericire as putea spune, trecutul face parte din noi. Fie ca vrem, fie ca nu mereu ne vom aminti de trecut, doar ca nu trebuie sa depinzi de el.