April
| April a întrebat:

De unde vine numele orasului sau satului vostru? Cunoasteti vreo legenda legata de el?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe aici trce raul Buzau, aici se intoarce brusc...de asta vine "intorsatura" buzaului deci Intorsura Buzaului.Eu pe asta o stiam acum nu stiu cat e de adevarathappy.

4 răspunsuri:
| User a răspuns:

Pai numele vine de la un ungur, Tamas (asa stiu eu). E cumva ca in cazul Bucurestiului. stiti voi, legenda aia. "bucur esti"? asa si aici. Tamas? Da! Ma rog, e doar o legendalaughing

| Ana a răspuns:

Pai eu stau in Bucuresti, tot ce stiu e ca pe un barbat il chema Bucur.

| TheToxicNightmare a răspuns:

Sunr din Pitesti, dar nu stiu decat legenda din Bucuresti ca a fost un cioban pe nume bucur si a dat numele sau ca Bucuresti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bucuresti
http://ro.wikipedia.org/wiki/Bucure%C5%9Fti