| HotinAlexandra a întrebat:

Dece țările străine sunt avansate mental și tot iar România a rămas cu 100 de ani in urma, astept argumentari.

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Un singur cuvant: comunism.Citeste despre el si vei intelege de ce.

| HotinAlexandra explică (pentru dullcat):

Crezi ca comunismul va dispărea sau se va simți multi ani încolo?

| dullcat a răspuns (pentru HotinAlexandra):

Comunismul inca exista in Romania, numai ca sub o forma internalizata, in multe generatii, unele care nici macar nu l-au trait de asemenea gandesc ca atare, un adevarat mister....Asta dovedeste cat de importanta este educatia, la timp.

16 răspunsuri:
| J0B0MAT a răspuns:

Sunt țări mult mai mari cu mult mai în urmă decât noi, trebuie doar să vezi puțin ce se întâmplă prin lume.Ai o Americă foarte dezvoltată care interzice dreptul femeilor la avort, ca în comunism.De celelalte țări cu regim comunist sau asemănător nici nu cred că mai e cazul să vorbim.
Despre dezvoltarea țării în general într-adevăr, țara este mai în urmă decât altele, dar mental chiar nu văd că ar fi prea în urmă. Probleme cu lgbt sunt în toate țările, legat de religii încă se duc războaie, femeia încă e discriminată peste tot, deci eu zic că probleme de mentalitate persistă în toate țările dezvoltate.

| VoidEternal a răspuns:

Din punctul de vedere care te arde pe tine suntem mai avansati mental decat vesticii.

| siriusblack98 a răspuns:

1. De ce*

2. Din punct de vedere tehnologic stam bine, suntem in grafic cu orice tara din UE. Nu e ca si cum in Belgia zboara OZN-uri sau au masini de calatorit in timp si noi nu avem. Deci nu as zice ca avem probleme mentale la nivel de popor pe partea asta de avans tehnologic cel putin. ( a nu se confunda tehnologia cu infrastructura ca o dam in subiecte politice ).

3. Daca te referi la chestia cu open-minded, sa consideri ca exista mai mult de doua genuri ( male/female ) si sa accepti bullshit de genul they/them; " I identify as a tree " sau alte americanisme scoase de oameni bolnavi psihic care nu primesc ajutor medical de specialitate, o consider prostie dusa la extrem ce nu poate decat sa mai puna o caramida la dezumanizarea omului si pierderea gradata a principiilor morale. Ma bucur ca suntem mai " inapoiati " in ce priveste treaba cu " straight couples and weddings " si nu acceptam rahaturile provenite de peste ocean de la oameni care au impresia ca Europa e doar un alt stat al Americii ( iar aici o sa zici ca sunt comunist ). Daca te referi ca suntem in urma mental din alte puncte de vedere decat cele mentionate, o sa te rog sa dezvolti, sa argumentezi si sa vii cu exemple concrete ca sa stim cum si ce.

| HotinAlexandra explică (pentru siriusblack98):

Dc lgbt nu e tolerat in România, asta nu înțeleg, și alte tari pot tolera

| siriusblack98 a răspuns (pentru HotinAlexandra):

Pentru ca noi suntem inca in proportie majoritara intregi la cap. Sa accepti conceptiile unor persoane bolnave nu inseamna normalitate. Fiecare astfel de decizie nu face decat sa contribuie la o alta si mai proasta ce are ca sfarsit distrugerea unei societati sanatoase din punct de vedere moral. Stiai ca prinde acesti LGBTQ sunt si grupuri care sustin intretinerea de relatii s3xuale cu minori?! Azi acceptam relatiile intre persoane de acelasi s3x, maine relatiile cu minori, poimaine incestul, raspoimaine relatiile s3xuale cu animale si tot asa. Fiecare rahat de genul reprezinta o piesa dintr-un joc de domino. Nu stiu de ce dar sunt 110% sigur ca ce am spus o sa ajunga la niste urechi surde si a unei minti ce nu o sa priceapa nici macar un cuvant.

| suntserios a răspuns (pentru HotinAlexandra):

Pentru că Biserica Ortodoxă

| mODIN a răspuns:

Care tari straine? Uganda? Nepal? Myanmar? Cambodia? Paraguay? Belize? Belarus? Iordania? Yemen? Gabon? Ciad? Somalia?

Si ce intelegi tu prin "avansate mental"? Barbati gravizi si rata de criminalitate de 20 de ori cat e la noi din cauza imigrantilor ilegali, cum e in Franta, Anglia, Germania etc? Daca aia inseamna sa fi 'avansat mental' eu prefer sa ramanem cat mai mult in urma.

| EestiSodalane a răspuns (pentru mODIN):

Mor nu pot sa cred, avem cam acelasi raspuns

| StoicAnalysis a răspuns:

Nu generaliza. Eu personal cred ca o ducem destul de binisor fata de majoritatea tarilor din continentul asiatic si african.

| Lupică27 a răspuns:

Daca vorbim de tarile de nord da, sunt cu 100 de ani in fata noastra, dar vad ca suedia a luat-o pe urma vesticilor, in Canada e dezastru acum, foarte multi parasesc tara, in Anglia la fel, in America sa nu mai zic.
Cum a mai zis cineva mai jos, comunismul ne tine pe loc dar nu doar atat.

| EestiSodalane a răspuns:

Care țări străine? Tanzania? Madagascar? Bolivia? Ți se par mai avansate ca România?
Sau te referi la cele câteva puteri coloniale, foste și actuale imperii care au avut norocul să nu fie sărăcite de alte imperii și comunism.

| Lupică27 a răspuns (pentru Mariusviatatha):

Si ce sa inteleg, ca esti de acord cu asa ceva?

| Lukasssz a răspuns (pentru Mariusviatatha):

Ba chiar avem-