| nechiforboss a întrebat:

Deci in serialele precum "Ncis Ancheta militara" si mai ales in "Lie to me"ne sunt prezentate tehnici de recunoastere a unei minciuni,adica iti poti da seama daca cineva minte sau ascunde adevarul doar daca se uita in stanga sau in dreapta si in jos, astfel evita contactul vizual cu interlocutorul.Dar de exemplu eu spun minciuni (ca toata lumea dealtfel pana la urma) si totusi nu evit contactul vizual.Cum va puteti da seama daca sunteti sigur ca cel din fata voastra minte? Pentru ca eu nu prea cred in astfel de tehnici ca cele de mai sus.Ce pareri aveti voi despre asta?

1 răspuns:
| dannyel86 a răspuns:

Ceea ce spui tu se numeste limbajul corpului. Poate ca te uiti in ochii ceiluilalt fara sa clipesti, dar celelalte parti ale corpului te pot da de gol. Prin reactii ale membrelor, prin contractii ale muschilor etc. Cine e specialist te prinde, n-ai grija. Iar serialele politiste folosesc tehnici deja existente si aplicate la interogatorii. Nu te gandi ca sunt metode inventate de scenaristi. Ele exista in carti si merita studiate.