| Justmeandmysmile a întrebat:

Deci, va rog ajutati-ma. Nu mai stiu ce sa mai cred despre prietena mea cea mai buna.Am fost in aceeasi clasa 8 ani si acum suntem la acelasi liceu da in clase diferite : ea e in "cea mai buna " clasa, desi eu eram cu 6 medii peste e, da mama sa normal ca nu suporta sa-si vada fetita in alta clasa.Si doar eu merg prin pauze la ea, ea nu vine la mine.Noi iesim mereu la aceleasi ore, ieri nu m-a asteptat, desi eu o data am asteptat-o si 10 minute ca nu terminase. Azi cand am intrebat-o a dat din umeri si a zis : "a pai mi-era sila, era tarziu, asta insemnand ora 2, vroiam acasa" si m-a enervat rau.Azi am plecat eu, sa vada si ea cum e da cred ca o doare fix in cot. A mai avut ea faze si in clasele 5-8 ce m-au suparat, dar chiar m-a enervat de data asta.Nici scuze nu stie sa zica.Am senzatia ca i s-au urcat fitele clasa a 9-a A la cap. Desi eu sunt la B si trebuia sa fiu la A. MA doare, ma deranjeaza ca se poarta asa, eu i-am zis ca asta o sa se intample pana la urma si ea a zis "a nu, eu nu o sa ma schimb, tu? ". Si na ca am avut dreptate si mama mi-a zis ca o sa se intample asta, plus ca mama ei este foarte selectiva, daca ei nu-i convine o persoana n-o lasa sa se mai vada cu colega mea si culmea e ca pe mine mama ei ma adora, pur si simplu si ma da exemplu pe mine lu fisa ceea ce ma deranjeaza. Sa-i mai dau o sansa sau sa uit de ea?

Răspuns Câştigător
| ASIGURATORUL a răspuns:

Adevarata prietenie nu tine cont de cat de destept este unul sau altul, sau daca unul are facultate si celalalt 12 clase. Prietenia nu consta in cate limbi straine stii sau ce job de mii de euro pe luna ai. Prietenia este acea relatie care se stabileste intre 2 sau mai multe persoane in momentele grele de regula, iar cel care iti sare in ajutor si iti ofera sprijinul incepi sa il consideri prieten. Prietenia se sfarseste de regula cand esti tradat, mintit, ignorat, privit cu un aer de superioritate de catre celalalt...asta cred ca se intampla si in cazul vostru, tu esti mai modesta, mai realista iar "prietena ta" odata vazuta intr-o postura superioara tie, nu ii mai ajungi la nas. Parerea mea este ca daca ea tot continua sa te trateze la acest mod, nu s-a sfarsit lumea si persoanele in care poti vedea adevarati prieteni. Incearca sa o tratezi la fel cum iti face ea...si daca o sa ii para rau poate isi va cere iertare si o veti lua de la capat. Succes!