| chiftelutacrocanta a întrebat:

Defectul e o lipsa sau ceva ce iti doresti la corpul tau si nu ai? De exemplu obezitatea e un defect doar daca iti doresti un corp ideal? Dar daca nu iti doresti un corp ideal mai poate fi numita obezitatea un defect? Daca esti urat si nu iti doresti sa fi frumos mai poate fi numita uratenia ta un defect? Dar calitatea ce e?

5 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Eu sincer sunt mulțumit de cum sunt deși nu pot să mă consider prea frumos. Asta pentru că mă accept așa cum sunt, indiferent de cum sunt.

| T0T a răspuns (pentru T0T):

Deși mă accept, sunt momente când mă urăsc. Stările cam variază însă indiferent de situație nu m-aș schimba. Mai bine să fiu un ratat atâta timp cât sunt eu și știu că nu sunt atât de comun.

| Donsavas a răspuns:

Obezitatea e un factor negativ pentru organism. suprima sanatatea. nu estetica. nu de ''frumusete'' e vorba. pe vremuri, erau cautate femeile grase. erau considerate modele. acum un model e 90-60-90. Timpurile s-au schimbat. Lumea si pretentiile pe care le au oamenii s-au schimbat. Pana la urma,tu traiesti cu tine,nu cu ei, conteaza ce vrei tu, nu altii. Totusi, trebuie neaparat sa te gandesti la sanatatea ta. unul este un om gras si altul este un obez. e diferenta mare de kilograme. acele kile in plus pentru cei grasi, trebuie luate in considerare. La batranete, iti vor face viata un calvar. Sanatate! asta e cea mai importanta, nu uita!

| ZetZ a răspuns:

Sincer defectul exista, cel care il vezi tu si cel vazut de ceilalti, pe noi ar trebui sa ne intereseze strict defectele ce ni le vedem noi si sa incercam sa le remediem (autocunoastere), poate nu imi doresc un corp ideal, dar stiu ca sunt obez, stiu ca e un defect si vreau sa il remediez, pana la urma e vorba de corpul meu, si faza cu uratenia, ala nu e defect, cand te nasti cu el pur si simplu nu ai ce sa faci, dar sa fi urat, nespalat, dezordonat etc, atunci da, e un defect.

| esanatos a răspuns:

Mai multe despre obezitate:
http://www.mediculmeu.com/......ntatia.php

Obezitatea implica o depasire a greutatii ideale cu 220%, o cincime dintre barbati si o treime dintre femei sunt obezi. Obezitatea usoara nu implica riscuri semnificative, dar barbatii care depasesc greutatea ideala cu 150-300% au o rata a mortalitiitii care depaseste de 12 ori mortalitatea barbatilor cu greutate normala.
http://www.esanatos.com/......e65356.php