| awuh a întrebat:

Depresia exista? E cam ciudat sa cred ca depresia e o boala psihica reala. Bolile psihice reale sunt schizofrenia, dementa, personalitatea multipla si cam astea pot fi boli reale psihice. De ce o poate face aproape oricine? De ce boala depresia depinde de factori de mediu? Ca traiesti in mediul unde nu te simti in siguranta neavand bani. Adica de ce nu au nordici state foarte bogate? De ce este considerata sinuciderea ca o boala psihica? Unele animale, insecte se sinucid. Sfintii s-au sinucis, nu erau cica nebuni. Boala asa zisa depresie imi pare cumva ca reflecta realitatea omului care nu are "tu nu ai", "tu nu esti ca mine". As vrea sa stiu de la voi daca aveti parerea ca a mea, ea nu exista si se vb prea mult de o boala care aparent e normala. Am auzit ca artistii au de toate si se sinucid. Au stres mult, majoritatea se drogheaza, deci...
Si asa zisa boala se face mult misto pe seama bipolarilor si depresivi. Eu cred ca antidepresive au efect placeboo. Ea nu exista. Sunt curioasa ce ziceti voi? Va mai zic un motiv care m-a determinat sa cred ca nu exista prin simplu fapt ca trece prea repede. Ai aflat ca pleci in Dubai sau a venit inapoi iubitul/iubita si ti-a trecut supararea. Daca ea exista, e o boala super banala care accentueaza prea mult discutia. M-am uitat la un studiu, cati vor face depresie, sunt fix acei oameni de clase sociale sarace si eventual copii abandonati care traiesc in centre, care nu au pe nimeni, care corespund cu numarul oamenilor necajiti. Boala tristetei saracilor si neiubiti. Uitati-va la Levi el a spus ca oricat ar vrea sa fie depresiv nu poate pentru ca are de toate si vrea sa dea si la altii.
In mass media se tot vorbeste numai de depresie, nu de boli reale. Mai nou aud ca faci cancer de la depresie, ca ai putea face cancer si multe alte prostii. Imi cer scuze pentru scris sad

Răspuns Câştigător
| CVane a răspuns:

Depresia in stadiul clinic ESTE o boala mintala,la fel de reala precum cancerul iar netratata la fel de letala. Spune-ai ca depresia este ''boala saracului'' este foarte foarte eronat,TOTI suntem predispusi la depresie, genetica joaca un rol la fel ca si mediul toxic in care locuiesti,stresul,evenimente traumatizante, lipsa de comunicare, lipsa de afectiune, lipsa prietenilor(care cred eu cel mai important factor) si multi alti factori. Spune-ai ca statele nordice fiind bogate duc lipsa de aceasta boala, iarasi complet gresit, degeaba ai tu bani daca nu ai un prieten aproape, iar in statele nordice se pune accent pe individualism si nici clima nu ajuta. Uite aici o harta cu numarul de sinucideri la 100k pe an https://jakubmarian.com/wp-content/uploads/2016/09/suicides-europe.jpg
Statele nordice nu stau chiar bine la capitolul asta, iar peste 85% din ele sunt din cauza depresiei. Exemplul tau cu Dubai,aia nu e depresie,multi folosesc termenul acesta pentru o banalitate tristete care iarasi creeaza dezinformare. O sa iti spun acum din perspectiva personala, fiindca am suferit si sufar de aceasta boala, ma intristez cand unii spun ca nu ''exista'' dar ii pot intelege e greu de inteles cand totul e in capul tau, fara dovezi palpabile, dar crede-ma boala asta e la fel de grea de grea ca cele enumerate de tine, nu i-as dori nimanui sa treaca prin asa ceva, pana la 19 ani am avut 3 tentative de sinucid dar de fiecare data am ''esuat''. Nu te lupti cu nimeni,doar cu tine insuti ceea ce este foarte foarte infricosator si greu de inteles,iar tu sa ajungi in stadiul in care ziua de maine e mai dureroa a decat moartea,si sa alegi varianta mai buna,spune multe despre aceasta boala.

Cand esti in depresie majora,nu ai nici-un pic de energie si nici un pic de motivatie,ZERO,din aceasta cauza era sa pic ultimul an de liceu din cauza absentelor. Depresia nu inseamna ca te simti trist,problema majora este ca NU SIMTI NIMIC,NU EXISTA UN SCOP. Este o stare de amorteala,nu simti nimic,nu exista scop,de ce sa traiesc, de ce sa fac asta, nu are rost, nu vreau, vreau, trebuie, nu trebuie, iti pui tot felul de intrebari contradictorii.In depresia clinica,tu nu ''traiesti' ci doar existi, si mereu exista o voce in cap care iti spune de ce sa traiesti? Nu esti bun de nimic! Slabule! Esti prost de ce ai face asta? Nu meriti nimic! Lucru care poate evolua, pana la suicid, nu e un pas mare! Daca mai ai intrebari despre subiect, chiar te rog, sa-mi spui, te ajut cu mare placere.

3 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Ai avut depresie? sti cum se manifesta?
Eu am avut si crede-ma una e sa stii ca ai o bacterie la stomac, sau o buba la deget si sti de ce te doare si alta e sa iti fie rau, sa ai dureri si sa nu sti de la ce vin.Deci da depresia e o boala normala, poti sa spui ca o fac oameni slabi sau fara perspective sau etc dar o fac.In momentul in care intri din problema in problema,ai lipsuri si neajunsuri pe care nu le poti repara,in momentul in care suferi o trauma care te marchiaza, sau pierzi pe cineva ce era pion important in viata ta,da risti sa iti afecteze psihicul si fizicul.
Este o boala destul de urata care se manifesta prin stari incontrolabile de tristete,suferinta,molesala,izolare,plans, crize de nervi, complexe, stari de rau, grata, ameteli...etc.Si care se presupune ca trec cu antidepresive.Ei uite aici sunt putin sceptica si eu, poate ai dreptate ca medicamentele nu prea iti fac bine ele in sine pentru ca pot provoca dependenta si iti dau o stare de lesin sau somnolenta (sa iti tina "crizele" sub control) dar nu poti sa iei toata viata pastile.Iar cu faptul ca iti revi daca iesi cu un prieten la un suc nu e chiar asa, iesi pe moment ca uiti dar starea iti revine.
Nu poti sa scapi in toatalitate de boala asta decat daca incepi sa iesi din probleme, sa faci ceia ce iti place, sa ai oameni buni langa tine care sa te iubeasca si sprijine, si cineva cu care sa vorbesti.

| Justme1997 a răspuns:

Poti să crezi cât vrei, odată ce ceva e dovedit științific degeaba crezi opusul. Depresia este reală, spre deosebire de personalități multiple, ceva ce mulți psihiatri nu o consideră reală, ci ceva inventat de Hollywood

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este nici o boalã este doar in mintea oamenilor, ei o creazã. E tratatã medicamentuos de doctori psihologi, care tin sus si tare ca este o boalã, pentru a scoate profit de pe urma oamenilor.